Jeżeli lubisz orzechy, niezależnie od ich rodzaju, skutecznie opóźniasz moment śmierci – dowodzą specjaliści. Aby zmniejszyć ryzyko przedwczesnego zgonu, wystarczy codziennie spożywać garść tego przysmaku.
Reklama.
Orzechy to samo zdrowie!
Ostatnie badanie ukazało, że osoby spożywające 1 uncję (ok. 28 g) orzechów dziennie wykazywały o 20% niższe ryzyko śmierci w ciągu kolejnych 3 dekad, niezależnie od jej przyczyny, niż ludzie, którzy ich nie konsumowali. Badacze przyjrzeli się spożyciu orzechów ok. 119 000 Amerykanów na przestrzeni ostatnich 30 lat. Ci, którzy regularnie je zjadali, żyli znacznie dłużej niż pozostali – podaje autor badania, dr Charles Fuchs z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie.
Było to badanie obserwacyjne, a więc jego wyniki nie są ostateczne – mówi dr Fuchs. Jednak, jak podają specjaliści, orzechy pełne są składników odżywczych – zawierają kwasy tłuszczowe, błonnik, witaminy, minerały i przeciwutleniacze – a uprzednie badania powiązały ich spożycie z niższym ryzykiem chorób serca, cukrzycy typu 2 i obniżeniem cholesterolu we krwi.
Im więcej orzechów, tym dłuższe życie?
Tymczasem badacze z Dana-Farber Cancer Institute przyjrzeli się zarówno ogólnemu wpływowi orzechów na długość życia, jak również ich związkowi z ryzykiem śmierci w wyniku określonych schorzeń, takich jak choroby serca. Pod uwagę wzięli dane dotyczące ponad 76 000 kobiet i 42 000 mężczyzn. Wszystkie osoby, które kiedykolwiek cierpiały na choroby serca, udar lub nowotwór, zostały wykluczone z badania.
Spożycie orzechów określono w początkowej fazie badań, a następnie co 2-4 lata. W ciągu trwania eksperymentu, a więc przez około 30 lat, zmarło ponad 16 000 kobiet i 11 000 mężczyzn. Po porównaniu przeżywalności osób, które włączyły orzechy do swojej diety i tych, które ich nie jadały, okazało się, że w czasie 3 dekad reprezentanci pierwszej grupy wykazywali o 7% niższe ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.
Co więcej, osoby konsumujące duże ilości orzechów obarczone były jeszcze niższym ryzkiem śmierci. W przypadku badanych zjadających orzechy raz w tygodniu, ryzyko było o 11% niższe, podczas gdy u uczestników konsumujących je 2-4 razy w tygodniu odnotowano ryzyko niższe o 13%. Codzienne spożywanie orzechów – lub zjadanie co najmniej 7 porcji o wadze 1 uncji – zmniejszyło prawdopodobieństwo śmierci aż o 20%.
Wysoka konsumpcja orzechów powiązana została także z obniżonym ryzykiem śmierci w wyniku nowotworu, chorób serca i chorób układu oddechowego.
Zdrowa dieta to nie tylko orzechy
Chociaż badanie powiązało jedzenie orzechów z dłuższym życiem, nie udowodniło istnienia związku przyczynowo-skutkowego. Jak podaje dr Fuchs, porcja o wadze 1 uncji równa jest ok. 16-24 migdałom, 16-18 orzechom nerkowca lub 30-35 orzechom ziemnym. Osoby, które regularnie spożywały orzechy generalnie były zdrowsze – dowodzi autor badania. Były one szczuplejsze, rzadziej cierpiały na otyłość, miały niższy cholesterol i poziom cukru we krwi, mniejszy obwód talii, a do tego zjadały więcej owoców i warzyw oraz ćwiczyły częściej niż ci badani, którzy nie spożywali orzechów.
Jeden z ekspertów podkreśla, że jeżeli chodzi o osoby, które jadają orzechy, ważne jest także to, z czego składa się pozostała część ich jadłospisu. Alice Bender z American Institute for Cancer Research dodaje, że orzechy są istotną częścią zdrowej diety, w szczególności gdy dana osoba postanawia jeść je zamiast chipsów lub słodyczy.
Orzechy dostarczają wartościowego białka, błonnika, dobrych tłuszczów i witamin z grupy B – mówi Bender. Są one pełne zdrowych składników, a do tego posiadają cechy przeciwnowotworowe. Jednak nie są one cudownym środkiem – dodaje specjalistka. Stanowią jedynie część wszystkich wartościowych produktów, które posiadamy. Ważne jest, aby spożywać pokarm jak najmniej przetworzony. Warto zastąpić orzechami inne produkty, które są chrupkie lub słodkie – radzi Bender. Chodzi o to, aby zastąpić jedzenie, które nie wnosi zbyt wiele do naszej diety. W ten sposób puste kalorie zamienią się w wartościowe składniki odżywcze.
Więcej o właściwościach orzechów i sposobach na włączenie ich do diety przeczytasz na abcZdrowie.pl.