W krajach Europy Zachodniej zabieg wybielania zębów jest powszechny, a przeciętny, średnio – zamożny obywatel państw „starej Unii” robi to raz w roku. W Polsce zabiegi wybielania zębów są dostępne, ale wciąż, ze względu na cenę, tylko dla wąskiego grona. Jak znaleźć rozwiązanie?
Jest alternatywa. Może nie będzie łatwo i szybko, ale taniej i z dużymi szansami powodzenia. O białe zęby można zadbać samemu, bez wizyt w profesjonalnym gabinecie.
Zacznij od higieny. Staranne mycie zębów po każdym posiłku to punkt kluczowy w profilaktyce próchnicy i w walce z osadem nazębnym. Myjąc dokładnie zęby, usuwasz resztki jedzenia i nie dopuszczasz do namnażania się bakterii odpowiedzialnych za powstawanie ubytków.
Zmorą wielu osób dążących do białych zębów jest ich miłość do kawy, a „mała czarna” to główny sprawca przebarwień zębów. Jeśli nie możesz umyć zębów po spożyciu kawy lub herbaty, wypłucz usta wodą. I ogranicz jej stosowanie – najlepiej do jednej filiżanki dziennie.
W walce o zdrowy, piękny uśmiech wyrażony białymi zębami pomoże Ci nić dentystyczna. Dba ona nie tylko o zęby, ale i o dziąsła. Z kolei pasta wybielająca usuwa przebarwienia, zanim zdążą wniknąć w szkliwo. Warto też porzucić tradycyjną szczoteczkę do zębów kosztem elektrycznej. Elektryczne szczoteczki na baterie niezwykle skutecznie usuwają osad nazębny i pomagają uzyskać bielszy odcień zębów. Na rynku dostępne są szczoteczki, które wykorzystują innowacyjną technologię Dual-Action, czyli połączenie obrotowej główki oraz wibracji.
Włącz do swojego jadłospisu, takie dania jak jabłka, surowa marchew, seler, szpinak, brokuły, sałata. Zęby „lubią” też truskawki - owoce te w naturalny sposób wybielają zęby. Możesz z nich przyrządzić pastę i następnie nanieś ją na zęby i zostaw na 5 minut.
Nie wybielaj cytryną i węglem
Wśród domowych sposobów na wybielanie zębów, przewija się temat cytryny. Dokładniej chodzi o wcieranie kilka razy dziennie cytryny w zęby. Kwasy zawarte w cytrynie mają rzekomo działać wybielająco. Niestety kwas cytrynowy to substancja agresywna i może poważnie zaszkodzić naszym zębom. W skrajnych przypadkach, zamiast pięknych białych zębów możemy doczekać się problemów z próchnicą i niezbyt ciekawego, ciemnego koloru szkliwa.
Wiele osób wybiela zęby węglem spożywczym. Nawet jeśli uda się osiągnąć krótkoterminowe efekty, to i tak nie usuniemy tą metodą poważniejszych przebarwień, a w dodatku możemy uszkodzić szkliwo. A to może w przyszłości oznaczać poważne i kosztowne problemy z zębami.