Organizm współczesnego człowieka zaprogramowany jest na 115 lat. Dziś pojedyncze osoby na całym globie zbliżają się do tego wieku. Stulatków jednak jest znacznie więcej. Nie zmienia to jednak faktu, że w Polsce to niecałe 77 lat.
A jeszcze 50 lat temu średnia ta była o 10 lat mniejsza. Żyjemy więc dłużej, ale trudno mówić o czołówce światowej. Szacuje się, że na świecie żyje ok. 455 tys. stulatków. Obecnie krajem z największą liczbą osób, które przekroczyły 100. rok życia są Stany Zjednoczone, gdzie żyje 53 364 stulatków. Na drugim miejscu pod względem liczby stulatków znajduje się Japonia, gdzie mieszka 51 376 osób powyżej stu lat. W Polsce, wg danych z 25 lipca 2009 r., żyje 2414 stulatków.
Na drodze do „setki”
Sprzymierzeńcem stulatków jest dieta niskokaloryczna. Obniżenie zawartości kalorycznej posiłków o 30 a nawet 50 proc. skutecznie przedłuża życie nie tylko człowieka, a wszystkich ssaków - twierdzą badacze. Przy zapotrzebowaniu kalorycznym wynoszącym 2 tys. kcal, powinniśmy jeść od 400 do 1000 kalorii mniej (przy 3 tys. jest to odpowiednio od 600 do 1500 kcal).
Dwaj psychologowie Howard S. Friedman i Leslie R. Martin dowiedli, że pozytywny stosunek do świata jest jednym z czynników, który działa na naszą korzyść. Na poziom zadowolenia wpływa sposób postrzegania świata i drobne przyjemności na co dzień.
Po raz kolejny potwierdza się stara zasada, że sport to zdrowie. Wystarczy 15 minut ćwiczeń każdego dnia, żeby wydłużyć życie o 3 lata - do takich wniosków doszli tajwańscy naukowcy. I od razu przestroga dla ludzi pracujących za biurkiem - 6 godzin dziennie przez komputerem lub telewizorem skraca długość życia o 5 lat.
W grudniu pisaliśmy o Antonim Huczyńskim, 91 – latku w wyśmienitej formie. Dobry stan zdrowia zawdzięcza aktywności fizycznej. 91-latek podzielił się z internautami swoim zestawem ćwiczeń. Jak mówił, gimnastykę zaczyna od ruchów głową na siedząco. – Chodzi przede wszystkim o dobre ukrwienie mózgu – wyjaśnia. Zdaniem pana Antoniego, konieczne są również ruchy oczami, polegające na synchronizacji obu półkul. – Każdy człowiek ma dwie półkule mózgowe, prawą i lewą. Trzeba je synchronizować, aby nie było zawrotów głowy i zachwiania równowagi – mówi.
140 lat w zasięgu
- W społeczeństwie przyszłości dzięki odpowiedniemu odżywianiu ludzkie życie wydłuży się do 140 lat. Człowiek będzie się starzał dopiero od około 130. roku życia, czyli starość przypadnie na ostatnich 10 lat – to z kolei słowa amerykańskiego biologa, profesora Roya Walforda.
Jego metoda bazuje na 3 elementach: diecie niskokalorycznej, regularnym zażywaniu
witamin i antyutleniaczy oraz na ćwiczeń fizycznych. Dzięki temu obniża się poziom cholesterolu we krwi, zmniejsza ciśnienie tętnicze (do 110mmHg) i wzmacniają mechanizmy odpornościowe organizmu.