Zima to czas zróżnicowanych temperatur i wilgotności. Skóra staje się sucha i szorstka, traci elastyczność i jest mniej sprężysta. Utrata wilgoci przez skórę jest bardzo niekorzystna a w warunkach zimowych 2-krotnie szybsza. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o skórę również zimą.
Jak pielęgnować skórę i jakie zabiegi powinny być wykonywane zimą? Jest kilka sprawdzonych zasad, dzięki którym zachowasz ją w dobrej formie, nawet jeśli za oknem siarczysty mróz.
Dermatolog Bartosz Pawlikowski radzi, by kremy o lekkiej konsystencji stosowane latem zamienić na tłuste lub półtłuste. Powinny one zawierać składniki mogące stanowić skuteczna barierę: oleje mineralne, silikony i woski. Kosmetyki zimowe powinny być wzbogacone o ceramidy, cholesterol i trójglicerydy oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Substancje te utrzymują prawidłowa równowagę kwasowo-wodno-lipidową co przyspiesza regenerację naskórka i wzmacnia funkcje ochronne.
Uważaj na słońce
- Słońce to kolejny czynnik przed którym powinniśmy chronić naszą twarz. Śnieg odbija do 85% słońca w pogodne dni, więc zimą opalamy się nawet patrząc pod nogi. Koniecznie więc zwracajmy uwagę na zawartość filtrów UVA i UVB o określonej wartości w kosmetykach zależnie od warunków pogodowych – mówi lek. Bartosz Pawlikowski.
Na zimę warto zmienić żel do mycia na preparat myjący o konsystencji mleczka lub kremu. Twarz możesz też oczyszczać bez wody – za pomocą płynu micelarnego, który ma konsystencję wody i dobrze zmywa makijaż i zanieczyszczenia.
Dermatolodzy przypominają, aby zwrócić uwagę na wargi ponieważ nie ma w nich gruczołów łojowych. Wargi powinny być posmarowane gęstym nawilżającym błyszczykiem lub balsamem do ust. Warto złuszczać suchy naskórek pilingiem do ust. Przystosowane do tego produkty zwykle mają w składzie cukier i naturalne oleje, które dodatkowo nawilżają usta.
Dbaj też o dłonie i stopy. Dłonie smaruj kremem po każdym myciu oraz przed wyjściem na zewnątrz. Przed snem nakładaj na stopy krem na przykład z masłem shea. Dermatolodzy radzą unikać gorących kąpieli zimą – zniszczeniu ulega płaszcz ochronny skóry.