Pomimo faktu, że nie posiadają oni tak wielu przyjaciół w pracy ani nie cieszą się tak dużą autonomią czy wsparciem, czarnoskórzy pracownicy doświadczają większej satysfakcji z pracy niż biali – dowodzą naukowcy. Zauważają oni także, że obecność w miejscu pracy stosunkowo wysokiej liczby mniejszości narodowych ma większy wpływ na białych niż na czarnych pracowników. Oznacza to, że im więcej zatrudnionych osób posiada odmienny kolor skóry, tym bardziej negatywne uczucia pojawiają się u pracowników białych.
Reklama.
Biali pracownicy uprzywilejowani, jednak czarni szczęśliwsi
Biorąc pod uwagę znaczenie, jakie w budowaniu satysfakcji z pracy ma wsparcie społeczne, dziwić może fakt, że czarnoskórzy pracownicy wydają się szczęśliwsi niż biali. Główna autorka badania, Melissa Sloan z Uniwersytetu Południowej Florydy, zaznacza bowiem, że pracownicy o białej skórze posiadają zwykle większą liczbę bliskich przyjaciół i czują większe wsparcie ze strony współpracowników. Sytuacja ta nie wynika jedynie z hierarchii pracowniczej. Jeżeli porównamy białą i czarną osobę na tym samym stanowisku, okaże się, że ta pierwsza częściej nawiązywać będzie relacje społeczne ze współpracownikami i będzie odczuwała większe wsparcie emocjonalne z ich strony – mówi Sloan.
Specjalistka zebrała dane z ankiet wypełnionych przez ponad 1300 pracowników różnych agencji rządowych w Tennessee. Wybrała pracowników sektora publicznego, ponieważ przeważnie wykazują oni większe zróżnicowanie rasowe. Wyniki ukazały, że dwie różne grupy demograficzne pochodzące z dwóch społeczności i przychodzące do jednego miejsca pracy będą reagowały w odmienny sposób na te same okoliczności.
Związek między wykształceniem, rasą i satysfakcją z pracy
Czarni pracownicy sektora publicznego w porównaniu z czarnoskórymi osobami w sektorze prywatnym lub bezrobotnymi przeważnie wypadają korzystniej – mówi Sloan. Tymczasem piastujące te same stanowiska osoby białe mogą żywić zupełnie inne uczucia względem białoskórych pracowników sektora prywatnego. Autorka badania zaznacza jednak, że chociaż konieczne jest potwierdzenie tych wyników, wykształcenie może odgrywać znaczną rolę w zaobserwowanej zależności. Wyniki badania sugerują bowiem, że im bardziej wykształcony jest biały pracownik, tym mniej zadowolony jest z pracy na stanowisku państwowym.
Chociaż czarnoskórzy pracownicy wykazują większe zadowolenie z pracy, jak dowodzą wcześniejsze badania, brak wsparcia ze strony innych współpracowników może okazać się szkodliwy dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego. Biorąc pod uwagę ilość czasu spędzanego w pracy i korzyści płynące z poczucia wsparcia, najnowsze wyniki sugerują, że czarni pracownicy pozbawieni zostają głównego źródła dobrego samopoczucia – mówi Sloan.
Którzy pracownicy lubią pomagać, a którzy nie?
W takim razie, jeżeli ciemnoskórzy pracownicy czują się odizolowani, dlaczego są bardziej zadowoleni z pracy niż osoby białe? Badacze stwierdzili, że obie rasy w odmienny sposób odczuwają naturę swojej pracy i inaczej się w niej zachowują. Obie grupy osób z niezadowoleniem podchodzą do zadań rutynowych, nieurozmaiconych oraz obejmujących niski poziom interakcji z innymi ludźmi. Jednak jedynie biali pracownicy czują się źle, gdy ich praca pozbawiona jest autonomii lub elastyczności. Czynniki te nie mają natomiast wpływu na nastrój czarnoskórych osób. Ponadto, gdy ciemnoskórzy pracownicy pomagają innym, czują się szczęśliwsi. Sytuacja ta ma odmienne skutki w przypadku, gdy o pomoc prosi się osobę białą.
Autorzy badania podsumowują, że jednym z powodów takiego zjawiska jest poczucie odizolowania społecznego afroamerykańskich pracowników. Pomoc niesiona innym pozwala im poczuć się częścią wspólnoty. Wspierając współpracowników, osoby te czują się doceniane i zintegrowane ze środowiskiem pracy. Tymczasem białoskórzy pracownicy, którzy nie doświadczają izolacji społecznej w tak dużym stopniu, uważają udzielanie pomocy za ciężar.
Nie oznacza to oczywiście, że zakłady pracy pełne są optymistycznych, koleżeńskich pracowników czarnoskórych oraz opryskliwych, niechętnych do pomocy pracowników białoskórych. Jak podają autorzy badania, wyniki wskazują na fakt, że miejsce zatrudnienia, nawet takie, w którym pracownicy czują się odizolowani i ignorowani, może zmienić nasze spojrzenie na świat. Czasem w zupełnie niespodziewany sposób.