nt_logo

Są małe, ale bardzo nachalne. 5 sposobów na pozbycie się muszek owocówek z naszych kuchni

Wioleta Wasylów

08 czerwca 2022, 12:44 · 4 minuty czytania
Muszki owocówki stanowią prawdziwą zmorę w naszych domach późną wiosną i latem. Oblepiają każdy pozostawiony w domu owoc czy kubek soku. Do tego szybko się rozmnażają i mogą przenosić bakterie. Skąd zatem biorą się te owady? I jak pozbyć się ich z domu? Oto 5 sposobów na muszki owocówki.


Są małe, ale bardzo nachalne. 5 sposobów na pozbycie się muszek owocówek z naszych kuchni

Wioleta Wasylów
08 czerwca 2022, 12:44 • 1 minuta czytania
Muszki owocówki stanowią prawdziwą zmorę w naszych domach późną wiosną i latem. Oblepiają każdy pozostawiony w domu owoc czy kubek soku. Do tego szybko się rozmnażają i mogą przenosić bakterie. Skąd zatem biorą się te owady? I jak pozbyć się ich z domu? Oto 5 sposobów na muszki owocówki.
Przedstawiamy 5 sposobów na pozbycie się muszek owocówek z domu. Fot. East News

Muszki owocówki: skąd się biorą?

Owady powszechnie znane jako muszki owocówki lub meszki to oficjalnie wywilżny karłowate. Kilka tysięcy lat temu wyleciały poza Afrykę Subsaharyjską i skolonizowały praktycznie cały świat.


Ich pożywienie stanowią drożdże z gnijących owoców, dlatego w naszych kuchniach skupiają się wokół fermentujących owoców (i nadpsutych warzyw) oraz produktów wytwarzanych z owoców. Wlatują przez uchylone okna czy drzwi, wyczuwając woń swoich przysmaków już z kilkunastu metrów. W nich też składają jaja.

Muszki owocówki wyglądają jak maleńkie (mierzą od 2 do 3 mm) czarne kropeczki. Ich żywot jest krótki (cały cykl życia w naszym klimacie trwa ok. 30 dni), jednak są bardzo uciążliwe, ponieważ rozmnażają się niezwykle szybko.

Czytaj także: Domowe sposoby na komary. Dzięki nim bez obaw wyjdziesz na zewnątrz w letnie wieczory

Dorosłe samice – żyjące w tej postaci ok. dwóch tygodni – są gotowe do rozmnażania już po ok. 8-12 h po przepoczwarzeniu i składają od 10 do 30 jaj dziennie. Z jajeczek już po 12-15 h wykluwają się larwy i od razu przystępują do żerowania na owocach. Poprzez poczwarkę w dojrzałego osobnika przemieniają się w temperaturze 20 stopni Celsjusza w 14 dni, zaś w temperaturze 30 stopni – w 7,5 dnia.

Co ciekawe, dzięki szybkiemu rozmnażaniu i wzrostowi oraz łatwemu krzyżowaniu owady te są powszechne wykorzystywane w badaniach genetycznych. Używane są też w badaniach z dziedziny bioastronautyki. W 1947 roku muszki owocówki zostały pierwszym gatunkiem, który ludzie umieścili w przestrzeni kosmicznej.

Meszki nie są jednak z pewnością pożądane w naszych domach. Są irytujące, gdy ciągle na wszystkim siadają i mogą przenosić niebezpieczne dla naszego zdrowia drobnoustroje oraz wirusy. Przedstawiamy więc 5 sposobów na pozbycie się muszek owocówek.

Jak pozbyć się muszek owocówek? Pułapka zapachowa z octem jabłkowym

Możemy stworzyć pułapkę zapachową na muszki owocówki. W mniejszym pojemniku lub misce umieśćmy kawałki owoców i dodajmy troszkę wina lub octu owocowego. Następnie szczelnie okręćmy wszystko folią i nakłujmy w niej małe dziurki, przez które do pułapki będą wchodziły muszki.

Innym roztworem, który zwabi muszki będzie mieszkanka 2 szklanek wody, szklanki octu i łyżki miodu. Nalewamy ją do obciętej w połowie butelki, a następnie nakładamy na nią odciętą wcześniej odwróconą szyjkę butelki. Stawiamy to lub wieszamy na wysokości ok. 1,5 m. Schwytane muszki również i z takiej pułapki nie będą się w stanie wydostać.

Kolejnym sposobem jest umieszczenie w odkrytej misce octu jabłkowego i dodanie na wierzch płynu do mycia naczyń, przez który owady przylepią się do tafli i nie będą w stanie się wydostać z pułapki.

Pamiętajmy przy tym, by regularnie, wylewać mieszkanki z octem, szczególnie w upalne dni, ponieważ ich zapach stanie się niezmiernie uciążliwy.

Pozbywanie się muszek przy pomocy suszarki/odkurzacza

Jeśli nie chcemy utopić muszek owocówek, innym drastycznym rozwiązaniem będzie ich usmażenie. Nie na patelni, ale za pomocą gorącego strumienia powietrza, który skierujemy w stronę owadów.

Owocówki można także wciągnąć odkurzaczem z wąską ssawką. Może być to jednak mało wydajne rozwiązanie przy większej liczbie owadów, jeśli nie mamy dużego refleksu i jesteśmy zbyt wolni, ponieważ muszki szybko latają.

Stosowanie preparatów owadobójczych ze sklepu

Osoby mniej cierpliwe lub te, u których domowe sposoby jednak nie rozwiązały całkowicie problemu, mogą sięgnąć po dostępne w sprzedaży popularne środki owadobójcze. Ich ceny zaczynają się od kilkunastu złotych. Nie one są jednak całkowicie obojętne dla naszego zdrowia, więc najpierw musimy schować całą zdrową żywność, a po użyciu preparatu dokładnie umyć spryskane wcześniej miejsce.

Jeszcze taniej można kupić kolorowe lepy z feromonami, które umieszczamy najlepiej nieopodal miejsca żerowania muszek owocówek, lub pułapki w kształcie owoców wypełnione specjalnym płynem zwabiającym owady (zasada działania jest taka jak w przypadku domowych pułapek). Nie zawierają one szkodliwych dla innych owadów i ludzi substancji.

Dostępne są ponadto elektryczne odstraszacze muszek owocówek (a także moli i komarów) w postaci specjalnych lamp.

Odstraszanie owocówek zapachami ziół i kwiatów

Można także zaoszczędzić owadom cierpienia i spróbować odstraszyć muszki konkretnymi aromatami, które dla nas (przynajmniej dla większości osób) są miłe. Owocówki nie cierpią zapachu mięty pieprzowej, bazylii i lawendy.

Możemy więc rozprowadzić zapach w kuchni za pomocą świec, sprayów lub spryskiwacza wypełnionego mieszanką olejków zapachowych i wody. Dobrym pomysłem jest także hodowanie w doniczkach wcześniej wspomnianych roślin.

Wlatywaniu muszek do domu/mieszkania zapobiegniemy też, umieszczając w oknach i drzwiach siatki ochronne.

Sposób na muszki owocówki? Zachować czystość w kuchni

Przede wszystkim możemy uniemożliwić muszkom owocówkom "skolonizowanie" naszej kuchni, zachowując w niej czystość. Nie zawsze jest to jednak proste, ponieważ meszkom nie potrzeba wiele do przetrwania. Oto, o czym musimy pamiętać:

  • Kupujmy świeże owoce i warzywa, niewykazujące żadnych oznak gnicia. Gdy przyniesiemy je do domu, powinniśmy je dokładnie umyć, a następnie schować do lodówki/szczelnie zamkniętych pojemników.
  • Jeśli kupiliśmy owoce zapakowane w pojemniki, sprawdźmy dokładnie, czy nie ma w środku nadpsutych okazów.
  • W przypadku, jeśli jednak trzymaliśmy owoce, które zaczęły się psuć, powinniśmy je wyrzucić. Musimy też zamykać kosz na śmieci i często go opróżniać.
  • Trzeba dokładnie zakręcać słoiki, pojemniki i butelki z przetworami owocowymi i sokami.
  • Dokładnie sprzątajmy z resztek jedzenia zlewy, blaty, lodówkę, szafki i okolice śmietnika oraz wycierajmy wszystkie wilgotne miejsca.
Czytaj także: https://natemat.pl/384591,jak-pozbyc-sie-mrowek-z-domu