nt_logo

10 małych ras "psów z włosami"

Daria Siemion

15 lipca 2022, 12:51 · 3 minuty czytania
Masz "alergię na psią sierść" i zastanawiasz się nad zakupem "psa z włosami"? Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, czym włosy różnią się od sierści, a także poznaj 10 małych ras "psów z włosami". Pamiętaj jednak, że nie są one lekarstwem na uczulenie i wymagają specjalnej pielęgnacji.


10 małych ras "psów z włosami"

Daria Siemion
15 lipca 2022, 12:51 • 1 minuta czytania
Masz "alergię na psią sierść" i zastanawiasz się nad zakupem "psa z włosami"? Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, czym włosy różnią się od sierści, a także poznaj 10 małych ras "psów z włosami". Pamiętaj jednak, że nie są one lekarstwem na uczulenie i wymagają specjalnej pielęgnacji.
Maltańczyk fot. 123rf.com

Różnica między włosami a sierścią

W internecie bardzo często można spotkać informację, że niektóre rasy psów zamiast sierści posiadają włosy i nie uczulają. To twierdzenie nie do końca jest prawdziwe. Na początek przyjrzyjmy się budowie psiego włosa.


Na psią sierść składają się włosy okrywowe oraz podszerstek. Pierwsze wychodzą bezpośrednio z mieszków włosowych. To one decydują o kolorze i wyglądzie psiej sierści. Ich struktura różni się w zależności od genów i rasy.

Do każdego włosa okrywowego przypisanych jest kilka włosów wtórnych nazywanych podszerstkiem. Włosy wtórne są cieńsze niż włosy okrywowe, miękkie i bardziej puchate. Nie rosną równomiernie na całym ciele.

Włosy a alergia na "psią sierść"

Rasy psów, które nie mają podszerstka lub jego ilość jest znikoma, określa się mianem "psów z włosami" oraz "psów hipoalergicznych". Oba te określenia są błędne. Po pierwsze: wszystkie psy mają włosy. Po drugie: nie istnieją "psy hipoalergiczne".

Za alergię na psy nie odpowiada sierść, tylko znajdujące się na niej zanieczyszczenia: mocz, kał, ślina, złuszczony naskórek. To dlatego uczulają nie tylko puchate akity, ale i psy bezwłose, np. nagie psy peruwiańskie.

Kupienie lub zaadoptowanie "psa z włosami" na pewno nie rozwiąże problemu alergii, ale jej objawy mogą być mniej dokuczliwe, niż w przypadku "psów z sierścią". Wszystko za sprawą braku lub niewielkiej ilości podszerstka, do którego przywierają zanieczyszczenia.

Małe rasy "psów z włosami zamiast sierści"

1. Shih Tzu

Wysokość: 23–27 cm

Waga: 4,5–9 kg

Shih Tzu to jedna z najpopularniejszych ras psów w Polsce. Te niewielkie czworonogi charakteryzują się przyjaznym usposobieniem, inteligencją i dobrym zdrowiem. Występują w wielu umaszczeniach.

2. Pudel miniaturowy

Wysokość: 28 – 35 cm

Waga: 4 kg do 7 kg

Szukasz małego mądrego psa? Być może warto rozważyć zakup pudla. Psy tej rasy zajmują drugie miejsce na liście najbardziej inteligentnych psów. Są nie tylko mądre, ale również niezwykle towarzyskie i zdrowe.

3. Maltańczyk

Wysokość: 20–25 cm

Waga: 3-5 kg

Maltańczyki posiadają długą, jedwabistą i miękką sierść. Występują tylko w jednym umaszczeniu — białym. Są przyjazne, wierne i łatwo poddają się szkoleniu. Mogą być jednak nieco szczekliwe.

4. Yorkshire Terrier

Wysokość: 22 - 24 cm

Waga: 2,4 – 3,1 kg

Yorki mają długą, prostą i lśniącą sierść. Ich szata jest całkowicie pozbawiona podszerstka. Występuje w umaszczeniu płowo-niebieskim. To mądry pies, którego można szkolić w kierunku sportów kynologicznych.

5. West Highland White Terrier

Wysokość: 26-30 cm

Waga: 6–10 kg

West Highland White Terrier to odważny pies, który bardzo mocno zżywa się ze swoimi opiekunami. Występuje wyłącznie w umaszczeniu białym. Ma krótki i gęsty podszerstek. Wymaga codziennego czesania.

6. Bichon frise

Wysokość: 23–30 cm

Waga: 2,5-3 kg

Bichon frise z pewnością nie należy do największych ras psów na świecie. Ten maluch mierzy niecałe 30 cm w kłębie. Jego znakiem rozpoznawczym jest gęsta okrywa włosowa, dzięki której wygląda jak "puchata kulka".

7. Sznaucer miniaturowy

Wysokość: 30–36 cm

Waga: 5,4–9,1 kg

Sznaucer miniaturowy to niezwykle odważny i oddany opiekunom pies. Gdyby nie jego niewielki rozmiar byłby doskonałym psem stróżującym. Ma gęsty, lecz krótki podszerstek. Uroku dodają mu długie włosy koło pyszczka.

8. Hawańczyk

Wysokość: 23 – 27 cm

Waga: 4,5 – 7,3 kg

Hawańczyk to pies z gęstymi, długimi włosami. Zazwyczaj nie ma podszerstka. Jest bardzo przyjacielski, chętny do zabaw i energiczny. Jego sierść wymaga codziennego rozczesywania i częstych wizyt u groomera.

9. Bolończyk

Wysokość: 27-30 cm

Waga: 2,5–4 kg

Bolończyki to psy o gęstej i puszystej okrywie włosowej w białym kolorze. Ich sierść, żeby pięknie wyglądała, musi być codziennie rozczesywana. To psy oddane swojemu opiekunowi i z podejrzliwym stosunkiem do obcych.

10. Lhasa Apso

Wysokość: 25-30 cm

Waga: 6-7 kg

Lhasa Apso występuje w wielu umaszczeniach, m.in. w białym, złotym, łaciatym, czarnym. Ma gęsty, ciężki włos okrywowy i niewielką ilość podszerstka. Psy tej rasy są czujne i zrównoważone. Mogą być nieufne w stosunku do obcych.

Zanim kupisz "psa z włosami"

Przed zakupem "psa z włosami" pamiętaj, że:

  • nie jest to "pies hipoalergiczny";
  • będzie wymagał codziennego czesania;
  • raz na 2-4 miesiące musi iść do groomera (koszt jednej wizyty to ok. 150 zł);
  • w sezonie zimowym powinien nosić ubrania.
Czytaj także: https://natemat.pl/420736,dlaczego-mokry-pies-smierdzi-poznaj-przyczyny