nt_logo

Jadowity ostrosz i "obcinaczka jąder". 6 dziwnych ryb z Bałtyku

Daria Siemion

29 lipca 2022, 15:15 · 3 minuty czytania
Wybierasz się na wakacje nad polskie morze i zastanawiasz się, jakie żyją w nim ryby? Oto 6 najdziwniejszych.


Jadowity ostrosz i "obcinaczka jąder". 6 dziwnych ryb z Bałtyku

Daria Siemion
29 lipca 2022, 15:15 • 1 minuta czytania
Wybierasz się na wakacje nad polskie morze i zastanawiasz się, jakie żyją w nim ryby? Oto 6 najdziwniejszych.
W Bałtyku trafiono na "obcinaczkę jąder" z Ameryki Południowej fot. Karol Makurat/REPORTER; FB/screen

1. Ostrosz – jadowita ryba

Ostrosz to najbardziej jadowita ryba europejskich wód. Jej jad może nawet zabić! Na szczęście nie łatwo ją spotkać. Ostrosz preferuje głębokie wody i występuje na głębokości kilkunastu metrów. Zimą schodzi nawet do 150 metrów. Na kontakt z jadowitym ostroszem narażeni są nurkowie i wędkarze. Ta niezwykła ryba zaczęła pojawiać się w Bałtyku w latach 60. W Polsce ostrosz jest spotykany sporadycznie, ale jeśli go zobaczysz — uciekaj!


2. Minóg morski – wodny pasożyt

Minóg morski to bezżuchwowiec zaliczany czasem do ryb. To przedziwne stworzenie osiąga długość 120 cm. Występuje w polskiej części Morza Bałtyckiego oraz w Zalewie Wiślanym. W Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową, ale w wielu krajach jest tępiony. Przyssywa się do ryb i powoli je wyżera, co wpływa na zmniejszenie połowu ryb. Minóg poluje na śledzie, dorsze i łososie.

3. Samogłów – ryba z samą głową

Samogłów, nazywany inaczej molą, jest osobliwą rybą spotykaną na głębokości od 30 do 500 metrów. Jego znakiem rozpoznawczym jest olbrzymia głowa, która stanowi większość jego ciała. Czasami można go zauważyć, gdy pływa na boku na powierzchni – ryba nagrzewa się w ten sposób. Molę można spotkać w Bałtyku latem, gdyż nie lubi zimnej wody i gdy tylko robi się chłodniej – umiera bądź ucieka. To przedziwne stworzenie morskie może żyć nawet 23 lata. Lepiej nie podpływać do niego, gdy odpoczywa. Jest przeogromny!

4. Kurek czerwony – ryba, która gdacze

Jeżeli na środku morza usłyszysz gdakanie kury, nie obawiaj się, że straciłeś zmysły, tylko uważnie się rozejrzyj. To może być kurek czerwony – niezwykła ryba z rodziny kurkowatych. Jej nazwa pochodzi od tego, że gdacze jak kura, ale to nie jest jedyna wyjątkowa cecha – ten gatunek posiada… palce. Kurek grzebie nimi po dnie, gdzie szuka smakołyków. Jest tak sprawny, że potrafi odwrócić kamień! Co ciekawe, ten gatunek jest jadowity. Jego jad nie zabije człowieka, ale może spowodować ból.

5. Wiosłonos amerykański — bałtycka „ryba piła”

Wiosłonos amerykański to niezwykłe stworzenie, które wyglądem przypomina "rybę piłę”. Dorasta aż do dwóch metrów długości i może ważyć nawet 70 kg! Znakiem rozpoznawczym wiosłonosa jest długi pyszczek, który stanowi połowę długości jego ciała. Ryba jest obserwowana w wodach Bałtyku od lat. 90 XX wieku. Mimo groźnego wyglądu wiosłonos nie poluje na ludzi. Żywi się zooplanktonem i nie jest niebezpieczny.

6. Pacu – obcinaczka jąder

Ryba pacu to pirania, która żywi się owocami i orzechami wpadającymi do wody. Jej zęby do złudzenia przypominają ludzkie. Istnieje legenda, jakoby pacu mylił męskie jądra z orzechami i je odgryzał. Wszystko za sprawą żartu zamieszczonego w jednej ze skandynawskich gazet, w której nazwano pacu "obcinaczką jąder”. Tak naprawdę pacu nie odgryza mężczyznom jąder i panowie mogą pływać w jego towarzystwie spokojnie (jeśli w ogóle na nią trafią, ryba nie występuje naturalnie w Bałtyku, prawdopodobnie znaleziona sztuka została wypuszczona z hodowli). Byleby w pobliżu nie było sinic...

Czytaj także: https://natemat.pl/426556,sinice-atakuja-co-powoduja-ile-sie-utrzymuja-i-gdzie-wystepuja