nt_logo

Po czym poznać, że kot jest chory? 13 oznak, że coś go boli

Daria Siemion

20 września 2022, 15:13 · 3 minuty czytania
Koty są drapieżnikami i mają tendencję do ukrywania, że coś je boli. Czasami, gdy opiekunowie zauważają niepokojące objawy, jest już za późno. Jak rozpoznać, że mruczkowi coś dolega, zanim choroba go zabierze? Oto 13 oznak, że kot jest chory.


Po czym poznać, że kot jest chory? 13 oznak, że coś go boli

Daria Siemion
20 września 2022, 15:13 • 1 minuta czytania
Koty są drapieżnikami i mają tendencję do ukrywania, że coś je boli. Czasami, gdy opiekunowie zauważają niepokojące objawy, jest już za późno. Jak rozpoznać, że mruczkowi coś dolega, zanim choroba go zabierze? Oto 13 oznak, że kot jest chory.
Po czym poznać, że kot jest chory? 13 oznak, że coś go boli fot.123rf.com

1. Agresja lub lęki

Koty pod tym względem są podobne do ludzi. Kiedy coś im dolega, robią się nieprzyjemne. Mogą próbować bronić wrażliwe miejsce i nie pozwalać się dotykać. Częstym zjawiskiem jest tzw. atak wyprzedzający – kot wie, że jest osłabiony i próbuje zaskoczyć rywala atakiem. Jeżeli twój kot jeszcze kilka tygodni temu był pieszczochem, a teraz boisz się do niego podejść, może być chory. Podobnie, jeżeli kot zaczął się przed tobą chować i chce mieć spokój.


2. Letarg albo pobudzenie

Koty przesypiają średnio 16-18 godzin na dobę. Jeżeli twój kot śpi znacznie mniej lub więcej, możesz mieć powody do niepokoju. Letarg pojawia się u kotów cierpiących z powodu gorączki, bólu stawów, odwodnienia. Z kolei nadmierne pobudzenie może towarzyszyć zaburzeniom endokrynologicznym. W takiej sytuacji lepiej odwiedzić weterynarza.

3. Nadmierny lub zmniejszony apetyt

Choroba może wpływać na zmniejszenie lub zwiększenie apetytu u kotów. Jeśli twój kot je więcej, niż zwykle, ale nie tyje, może mieć robaczycę. Jeśli je mniej, niż dotychczas, może cierpieć z powodu schorzeń przewodu pokarmowego lub problemów z zębami. Źródłem niepokoju powinno być też zwiększone lub zmniejszone pragnienie.

4. Problemy z poruszaniem

Najczęstszą przyczyną problemów z poruszaniem u kotów są urazy: zerwanie więzadła krzyżowego, naciągnięcia lub zerwania mięśni, złamania. Do trudności z bieganiem, czy wstawaniem z legowiska, może dojść też na skutek kociej nadwagi albo chorób neurologicznych bądź cukrzycy. W takiej sytuacji należy nieodzownie skonsultować się z weterynarzem.

5. Trudności z oddychaniem

Koty, tak jak ludzie, mogą zmagać z infekcjami górnych dróg oddechowych, np. przeziębieniem bądź zapaleniem zatok. Typowym objawem choroby jest częste kichanie, katar i kaszel. Przyczyną problemów z oddychaniem może być też alergia, polipy, przetoki od chorych zębów, zaburzenia odporności. W takich przypadkach konieczna jest dalsza diagnostyka.

6. Problemy w kuwecie

Opiekuna kota powinno zaniepokoić zarówno zmniejszenie, jak i zwiększenie ilości wydalanego moczu. Oba objawy mogą wskazywać na dysfunkcję nerek, a ten pierwszy na zapalenie pęcherza moczowego. U kota typowym objawem zatrucia pokarmowego jest biegunka, ale u mruczków zdarzają się też zaparcia. Idź do weterynarza, jeśli twój kot wokalizuje w kuwecie.

7. Zmiany w masie ciała

Jeżeli kot je tyle samo co wcześniej, a tyje, może być chory. Przyczyną nieuzasadnionego zwiększenia masy ciała może być nadczynność tarczycy, cukrzyca, nowotwór. Z kolei za zmniejszenie masy ciała bardzo często odpowiadają pasożyty, np. giardia lamblia. Lepiej odwiedzić weterynarza.

8. Łzawienie lub podrażnienie oczu

Zapalenie spojówek może zwiastować wiele niebezpiecznych dolegliwości, np. grzybicę, alergie pokarmowe, a nawet nowotwory. Jednak ich najczęstszą przyczyną są urazy zewnętrzne. Osobnym problemem jest ropienie oczu, opuchlizna powiek, zachodzenie trzeciej powieki. Chory kot może często obmywać oczy. Najlepiej iść z nim do weterynarza.

9. Nadmierne wylizywanie sierści lub brak higieny

Koty na myciu spędzają jedną szóstą swojego szóstą swojego życia. Wszelkie zmiany w tej proporcji powinny rodzić niepokój. Kot, który przestaje o siebie dbać, może być chory – mieć gorączkę, depresję, albo cierpieć z powodu odwodnienia. Podobnie, jeśli kot nadmiernie się wylizuje – może mieć urojoną ciążę, możliwe też, że dokucza mu świąd. Zdarza się, że koty wylizują się do łysych plam — lepiej temu zapobiec i od razu wykonać badania.

10. Intensywne drapanie

Świąd u kota może pojawić się na skutek choroby dermatologicznej, pasożytniczej albo neurologicznej. Zdarza się też, że jego przyczyną jest alergia na składniki pokarmowe lub pyłki. Z kolei częste wylizywanie okolic odbytu może świadczyć o konieczności wyczyszczenia gruczołów okołoodbytowych albo fałszywej ciąży.

11. Nieprzyjemny zapach z pyszczka

Najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu u kotów i psów są chore zęby. Nieprzyjemny zapach z pyszczka może towarzyszyć też chorobom nerek, cukrzycy, infekcjom. Może przybierać wtedy postać zapachu przypominającego mocz, ropę lub kał. W takiej sytuacji należy udać się do weterynarza, który zniweluje przykre objawy i znajdzie przyczynę nieprzyjemnej woni.

12. Nadmierne miauczenie

Jeżeli kot nie miał wcześniej tendencji do nadmiernego miauczenia, nie ma rui, a nagle zaczął wokalizować, może to świadczyć o bólu lub chorobie. Głośne miauczenie często jest związane z chorobami tarczycy, nadciśnieniem i układu wydalniczego. Kot może w ten sposób próbować też zwrócić na siebie uwagę i pokazać, że jest chory.

13. Częste wymioty

Jeżeli w kocich wymiotach znajdują się fragmenty sierści, to zazwyczaj nie ma powodów do niepokoju — są to tzw. kłaczki. Zdecydowanie gorzej, jeśli kot zwraca pokarm, treść żołądkową lub wodę. Jeżeli takie wymioty zdarzają się częściej, niż dwa razy w tygodniu, warto odwiedzić gabinet lekarza weterynarii, który zbada stan żołądka mruczka.

Czytaj także: https://natemat.pl/415597,po-czym-poznac-ze-kot-cie-kota