nt_logo

To "najbrzydsza ryba na świecie". Znasz ją z memów, ale wielu rzeczy o niej nie wiesz

Daria Siemion

15 września 2022, 14:41 · 3 minuty czytania
Mówimy na niego "brzydka ryba”, "smutna ryba”, "ryba klucha”. Wszyscy znamy go z memów, ale wciąż niewiele o nim wiemy. Oto najważniejsze i najciekawsze informacje na temat blobfisha – "najbrzydszej ryby na świecie”.


To "najbrzydsza ryba na świecie". Znasz ją z memów, ale wielu rzeczy o niej nie wiesz

Daria Siemion
15 września 2022, 14:41 • 1 minuta czytania
Mówimy na niego "brzydka ryba”, "smutna ryba”, "ryba klucha”. Wszyscy znamy go z memów, ale wciąż niewiele o nim wiemy. Oto najważniejsze i najciekawsze informacje na temat blobfisha – "najbrzydszej ryby na świecie”.
Blobfish - "najbrzydsza ryba na świecie" fot. The Australia Museum

Jak wygląda blobfish? To zależy

Blobfish w 2013 roku wygrał głosowanie na najbrzydsze żyjące zwierzę na ziemi. Plebiscyt organizowało Towarzystwo Ochrony Brzydkich Zwierząt. Ryba-galaretka otrzymała w nim aż 795 na 3000 głosów. Jednak w jego przypadku określenie „najbrzydsze zwierzę” jest raczej mylące.


Blobfish w wodzie wygląda jak zwykła ryba. Ciśnienie 120 razy większe, niż na lądzie, nadaje jego galaretowatemu ciału strukturalny kształt. Wszystko zmienia się, kiedy ryba-kleks jest wyciągana z wody. W wyniku dekompresji ciało traci swój kształt i zamienia się w śliską, rozlewającą się kule.

W wodzie blobfish ma różowawo-szare ubarwienie. Osiąga długość 30 cm i wagę 9 kg. Ma miękkie kości, co pozwala mu przetrwać w warunkach wysokiego ciśnienia. W odróżnieniu od większości ryb nie posiada pęcherzy pławnych, czyli „wnęk wypełnionych powietrzem”. Gdyby je miał, zostałby przyparty przez wodę do dna.

Blobfish poza wodą zamienia się w galaretowatą kulkę. Trzeba przyznać, że bez wątpienia jest jednym z najdziwniejszych zwierząt na świecie. Ma wielką głowę, wielki nos, usta wygięte w grymas smutku. Całości dopełniają szeroko rozstawione oczy i wiszące policzki. Jego „smutna twarz” mocno przypomina człowieka.

Porównując zdjęcia blobfisha przed wyjęciem z wody i po, trudno uwierzyć, że to ten sam gatunek.

Gdzie występuje blobfish?

Blobfisha odkryto w 2003 roku podczas ekspedycji naukowej NORFANZ. Naukowcy przez przypadek wyłowili go z wody na oceanie w pobliżu Nowej Zelandii. Wyjątkowe stworzenie zainteresowało badaczy.

Nietypową rybę nazwano "Mr. Blobby”. Wszystko za sprawą jej wyglądu (słowo "blob” w języku angielskim oznacza "kropelkę” oraz "kleksa”). To od tego określenia pochodzi nazwa całego gatunku (nie jest to nazwa potoczna).

Blobfish jest rybą głębinową zamieszkującą wody na głębokości od 600 do 1200 metrów. Występuje u wybrzeży Oceanu Spokojnego, Indyjskiego i Atlantyku. Można spotkać go też u wybrzeży Australii, Nowej Zelandii i Tasmanii.

Co je blobfish?

Ciało blobfisha składa się z galaretowanej masy o gęstości odrobinę mniejszej niż woda. Dzięki temu ryba-kleks może unosić się nad dnem z otwartymi ustami, zasysając do środka wszystko, co unosi się na wodzie lub pływa.

Blobfishe nie mają zębów, nie gryzą i nie są w stanie polować. Jedzą żyjące na dnie jeżowce, skorupiaki, mięczaki, kraby, homary i mikroskopijne bakterie. Zdarza się też, że wciągają pasożyty, które im szkodzą. Nie są znane przypadki ataków blobfisha na człowieka.

Ile żyje blobfish?

Chociaż blobfishom daleko do rekinów polarnych, które mogą żyć nawet 521 lat, to i tak należą do jednych z najbardziej długowiecznych zwierząt na ziemi. Badania naukowe wskazują, że blobfishe żyją nawet 130 lat — to prawie tyle, co najstarszy żółw na świecie Jonathan, który skończył niedawno 190 lat.

Możliwe, że dojrzałość płciową osiągają dopiero po ukończeniu 40. roku życia. Nie wiadomo jednak, jak się kojarzą. Naukowcy przypuszczają, że łączą się w "miłosnym uścisku”. Nikt nie wie, ile dokładnie ich jest, ale szacuje się, że wbrew medialnym plotkom, gatunek nie jest zagrożony i ma się dobrze.

Jaki tryb życia prowadzi blobfish?

Ze względu na ekstremalne środowisko, które zamieszkują ryby-kleksy, trudno udokumentować ich życie na wolności. Blobfishom zrobiono jedynie kilka zdjęć, a prawie wszystko, co o nich wiemy, zawdzięczamy martwym blobfishom znalezionym w sieciach.

Czy ludzie jedzą blobfishe?

Blobfishe mają to szczęście, że nie trafiają na talerz człowieka. Polowanie na nie byłoby zbyt skomplikowane za sprawą głębokości, na której żyją, a także ogromnego ciśnienia. Rybacy preferują ryby łatwiejsze do złowienia, np. poławiane od starożytności tuńczyki, czy śledzie. A kto wie, co jeszcze kryje się na dnie oceanów...

Czytaj także: https://natemat.pl/380271,to-alpaka-czy-lama-czym-alpaka-rozni-sie-od-lamy