nt_logo

Jak przeliczyć wiek kota na ludzkie lata? Wcale nie mnoży się razy siedem

Daria Siemion

27 września 2022, 14:06 · 2 minuty czytania
Jeden rok życia kota wcale nie równa się siedmiu latom ludzkim. Nie wiadomo, skąd wziął się ten mit, ale jedno jest pewne – czas go obalić. Skorzystaj z naszej tabeli i dowiedz się ile lat w przeliczeniu na ludzkie ma twój mruczek.


Jak przeliczyć wiek kota na ludzkie lata? Wcale nie mnoży się razy siedem

Daria Siemion
27 września 2022, 14:06 • 1 minuta czytania
Jeden rok życia kota wcale nie równa się siedmiu latom ludzkim. Nie wiadomo, skąd wziął się ten mit, ale jedno jest pewne – czas go obalić. Skorzystaj z naszej tabeli i dowiedz się ile lat w przeliczeniu na ludzkie ma twój mruczek.
Jak przeliczyć wiek kota na ludzkie lata? fot. 123rf.com

Według wytycznych Amerykańskiego Stowarzyszenia Szpitali Weterynaryjnych oraz Amerykańskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Kotów wiek kota na ludzkie lata należy przeliczać następująco:


  • pierwszy rok życia kota to 15 ludzkich lat;
  • drugi rok życia kota to dodatkowe 10 lat;
  • każdy kolejny rok to 4 ludzkie lata.

Dla uproszczenia przygotowaliśmy tabelę z przeliczeniem kocich lat na ludzkie.

Jak widać, teoria, że jeden rok życia kota to siedem lat ludzkich, jest błędna, ponieważ koty starzeją się znacznie szybciej w pierwszych dwóch latach życia, a potem proces starzenia spowalnia i jest bardziej równomierny.

Po czym poznać, że kot się starzeje?

Na zębach starszych kotów z czasem mogą pojawiać się żółte plamy i kamień nazębny. U niektórych mogą być zauważalne braki w uzębieniu i trudności z jedzeniem. Jeżeli twój kot ma takie objawy, koniecznie odwiedź weterynarza.

Sierść kocich seniorów może tracić swój naturalny koloryt i zacząć siwieć. Powszechnym zjawiskiem jest jej matowienie. Sierść starszych kotów może wydawać się trochę grubsza niż u kociąt i młodych kotów.

Starego kota można poznać też po spojrzeniu. Oczy kocich seniorów mogą wydawać się zmętnione, sprawiać wrażenie, jakby były "za mgłą”. W ich okolicach może pojawić się wydzielina, a oczy mogą łzawić. Z czasem mruczek może oślepnąć.

Oznaką, że kotkowi "jest bliżej niż dalej", może być zmiana zachowania. Koty mogą być zdezorientowane, więcej miauczeć, wykazywać mniejszą aktywność. Niektóre koty na starość stają się nerwowe.

Jeżeli nie wiesz, na jakim etapie życia jest twój kot, możesz zwrócić się do lekarza weterynarii, który pomoże w oszacowaniu jego wieku. To bardzo istotne, abyś wiedział (choćby w przybliżeniu) ile lat ma twój mruczek.

Dlaczego zrozumienie wieku kota jest ważne?

Koty żyją dłużej niż psy. Najstarszy żyjący kot na świecie ma obecnie 35 lat, a najstarszy kot wszech czasów w chwili śmierci miał 38. Gdyby były ludźmi, miałyby odpowiednio 160 i 168 lat. Trzeba przyznać, że to imponujące!

Jednak koty wchodzą w wiek dojrzały znacznie wcześniej, bowiem przed ukończeniem 10. roku życia. W tym czasie należy uważnie obserwować mruczka pod kątem oznak starzenia, by jak najskuteczniej im zapobiegać i wyprzedzić ewentualne choroby.

Wiek kota sprzyja nie tylko powstawaniu chorób oczu i zębów, ale również zaburzeń pracy wątroby, nerek, zapaleniu stawów i serca. Coraz częściej u starszych kotów diagnozuje się też nowotwory, zaburzenia równowagi i demencję. Takie koty wymagają szczególnej opieki.

Czytaj także: https://natemat.pl/437749,samiec-kolczatki-ma-az-cztery-penisy