nt_logo

Rykowisko jeleni to taki "zwierzęcy Tinder". Jeśli nie potrafisz ryczeć, możesz pomarzyć

Daria Siemion

21 września 2022, 12:43 · 3 minuty czytania
Jelenie rozpoczynają przygotowania do rykowiska na początku sierpnia. Skupiają się wtedy na żerowaniu, żeby nabrać masy. W kolejnym miesiącu stracą ok. 30 proc. masy ciała i będą piły samą wodę. Wszystko w imię popędu.


Rykowisko jeleni to taki "zwierzęcy Tinder". Jeśli nie potrafisz ryczeć, możesz pomarzyć

Daria Siemion
21 września 2022, 12:43 • 1 minuta czytania
Jelenie rozpoczynają przygotowania do rykowiska na początku sierpnia. Skupiają się wtedy na żerowaniu, żeby nabrać masy. W kolejnym miesiącu stracą ok. 30 proc. masy ciała i będą piły samą wodę. Wszystko w imię popędu.
Byk (samiec jelenia) w trakcie rykowiska fot. 123rf.com

Jelenie demonstrują siłę przez ryki

Rykowisko jeleni rozpoczyna się w połowie września. Wokół stad łani, tzw. chmar, gromadzą się samce. Jelenie ryczą wtedy, pocierają porożami o drzewa, znaczą teren. Można powiedzieć, że się popisują, a nawet — że to zwierzęca wersja Tindera.


Gdy tylko zachodzi słońce, rozpoczynają się jelenie ryki, które niosą się kilometrami i trwają aż do świtu. Jedne są wyższe, inne niższe — to te drugie łanie preferują najbardziej. One zresztą też się popisują. Im intensywniej pachną, tym są atrakcyjniejsze.

Jednak nie wszystkie jelenie mogą uczestniczyć w zbiorowej randce. Młode byki są za słabe, by konkurować z dojrzałymi samcami. Mają małe poroże, nie potrafią ryczeć, mogą sobie co najwyżej popatrzeć.

Dla łań szczytem marzeń są 8-letnie byki. Ich ryki są krótkie, lecz treściwe. Kiedy ryczą, konkurenci czują się zdeprymowani i pokornie odchodzą. Pewnie myślą sobie, że "nie mają z nim szans". Wystarczy jedno słowo.

Walki między bykami są sporadyczne

Byki wcale nie chcą walczyć o łanie. Robią wszystko, by uniknąć bezpośredniego starcia z rywalem. Wyrywają porożami trawę, uderzają wieńcem o drzewa, energicznie tupią. Wszystko po to, by rozładować agresję i zaznaczyć teren.

Kiedy jeleń czuje, że ma do czynienia z silniejszym konkurentem, odchodzi, ale kiedy spotykają się dwa byki w podobnym wieku i z podobnym temperamentem, może dojść między nimi do walki. Kierowane popędem, siłują się na poroże.

W świecie jeleni obowiązuje rycerski kodeks. Nie ma tu miejsca na oszustwa i podstępy. Samiec, który przegrywa walkę, oddaje prawo do samicy wygranemu samcowi. Uznaje wyższość rywala i idzie szukać szczęścia gdzie indziej.

Kiedy rykowisko dobiera końca, byki zaszywają się w cichych miejscach, w których regenerują się po walce. Po zagojeniu ran ponownie łączą się w chmary. Łanie w tym czasie łączą się w osobne grupy, w których rodzą się cielęta.

Lepiej nie drażnić jeleni w okresie godowym

W Tatrach głosy byków wzbudzają w turystach przerażenie. Niedoświadczeni wędrownicy mylą odgłosy godowe jeleni z rykiem niedźwiedzi. Chcąc się schronić, wchodzą na drzewa i żądają interwencji TOPR. Ratownicy każdego roku odbierają kilka takich telefonów.

I chociaż jeleń nie ma wielkich kłów jak niedźwiedź, to i z nim też lepiej uważać. W okresie godowym jeleń może być agresywny i atakować człowieka. Tak stało się w 2020 roku w lesie pod Górowem Iławeckim, gdzie jeleń zaatakował dwóch grzybiarzy.

Ogromnym błędem jest przedrzeźnianie jelenia, który może uznać człowieka za swojego konkurenta i zacząć go śledzić. Zważywszy na to, że dorosły byk waży ok. 200 kg, wiadomo, kto zwycięży ewentualną walkę.

Bezpieczne obserwowanie rykowiska

Bezpieczne obserwowane lub nasłuchiwanie rykowiska jest możliwe pod warunkiem przestrzegania kilku zasad. Wszystkie sprowadzają się do tego, by nie przeszkadzać zwierzętom.

Zasady obowiązujące podczas obserwowania rykowiska:

  • Nie płosz zwierząt.
  • Nie podążają za nimi, jeśli cię zauważą i odejdą.
  • Nie rób im zdjęć z fleszem.
  • Obserwuj jelenie w miejscach, w których jest to dozwolone.
  • Upewnij się, że dobrze znasz teren rykowiska.
  • Zaczaj się na skraju polany lub na wieży obserwacyjnej.
  • Na miejscu bądź godzinę przed świtem lub zapadnięciem zmroku.
  • Poruszaj się powoli i ostrożnie.
  • Nie podchodź do jeleni.
  • Nie przedrzeźniaj byków.
  • Ustawiaj się pod wiatr.
  • Zakryj twarz i dłonie.
  • Zapytaj w najbliższym kole łowieckim, czy planowane jest polowanie.

Kto raz usłyszał ryk jelenia, ten nigdy o tym nie zapomni...

Udanej i bezpiecznej obserwacji!

Czytaj także: https://natemat.pl/427351,historia-psa-szarika