nt_logo

Kim jest Tomasz Nowak. Kariera polityczna doświadczonego posła Platformy Obywatelskiej

Wioleta Wasylów

10 października 2022, 15:23 · 6 minut czytania
Tomasz Piotr Nowak jest posłem z 17-letnim stażem. Udziela się na scenie lokalnej w bliskiej mu Wielkopolsce. W Sejmie też jest dość aktywny. Jednak pomimo tego, jego nazwisko bardzo rzadko pojawia się w mediach. Kim więc jest Tomasz Nowak? Jak przebiega kariera posła, który od początku jest związany z Platformą Obywatelską?


Kim jest Tomasz Nowak. Kariera polityczna doświadczonego posła Platformy Obywatelskiej

Wioleta Wasylów
10 października 2022, 15:23 • 1 minuta czytania
Tomasz Piotr Nowak jest posłem z 17-letnim stażem. Udziela się na scenie lokalnej w bliskiej mu Wielkopolsce. W Sejmie też jest dość aktywny. Jednak pomimo tego, jego nazwisko bardzo rzadko pojawia się w mediach. Kim więc jest Tomasz Nowak? Jak przebiega kariera posła, który od początku jest związany z Platformą Obywatelską?
Jak wygląda kariera polityczna posła KO Tomasza Nowaka? Fot. JACEK DOMINSKI / REPORTER

Tomasz Nowak – pochodzenie, wykształcenie, życie prywatne

Tomasz Piotr Nowak urodził się 22 grudnia 1956 r. w Kwidzynie. Ukończył Uniwersytet Gdański na kierunku filologii polskiej w 1979 r. (magisterium ze specjalizacją teatrologiczną).


Po wielu latach, w 1999 r. dołożył do wykształcenia podyplomowo PR w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu, a w 2014 r. podyplomowe studia na kierunku menadżer samorządu terytorialnego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Dodatkowo w 2013 r. zdobył Certyfikat Trenera Biznesu w Szkole Trenerów Biznesu Grupy SET.

Prywatnie jest żonaty. Jego żona Hanna jest nauczycielką w Koninie. Razem mają syna Mateusza i córkę Michalinę.

Działalność zawodowa i polityczna posła PO

Zaraz po ukończeniu studiów Nowak związał się z Koninem. Przez 7 lat był instruktorem teatralnym w Wojewódzkim Domu Kultury, współpracował przy tworzeniu spektakli z teatrami amatorskimi i zawodowymi. Organizował Noce Teatralne w Koninie.

Następnie do 1992 r. kierował tam Górniczym Domem Kultury. W międzyczasie, w 1990 r. założył swoją działalność gospodarczą, którą prowadził przez 15 lat (był współwłaścicielem sieci wypożyczalni "Video Świat", a potem firmy CN Public Relations zajmującej się nie tylko wizerunkiem, ale też organizacją różnych wydarzeń w regionie).

Przez kolejne kilka lat przewodził też radzie społecznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie. W międzyczasie współpracował z portalem internetowym konin.lm.pl oraz prowadził w konińskich stacjach radiowych audycje nt. kina i turystyki.

W 2001 r. związał się z polityką, a dokładniej z nowo powstałą Platformą Obywatelską, w której – podobnie jak Marcin Kierwiński – działa do dziś. Do 2010 r. zasiadał w wielkopolskim zarządzie partii jako członek, a od 2013 r. jako wiceprzewodniczący. W międzyczasie, w 2007 r., zaczął kierować zarządem powiatowym PO w Koninie.

Karierę poselską rozpoczął w 2005 r., kiedy w wyborach parlamentarnych zdobył z list PO w okręgu konińskim 9559 głosów. Otrzymywał mandat także w kolejnych czterech wyborach: w 2007 r. (po rozpisanych wcześniej wyborach) uzyskał 28 279 głosów; w 2011 r. – 24 346 głosów; w 2015 r. – 11 820 głosów; a w 2019 r. (już z list komitetu Koalicji Obywatelskiej) – 23 693 głosy.

Aktywność poselska Tomasza Nowaka

Jeśli chodzi o staż w Sejmie, Tomasz Nowak jest bardzo doświadczony. Zasiada tam już bowiem piątą kadencję. Chociaż jego imię i nazwisko pojawiają się w ogólnopolskich mediach i świadomości opinii publicznej naprawdę rzadko: o wiele rzadziej niż jego partyjnych i klubowych kolegów, to wydaje się, że wykonuje on dość mrówczą pracę i sporo działa na poziomie lokalnym w całym kraju.

W poprzednich kadencjach Sejmu należał do licznych grup i zespołów parlamentarnych oraz komisji, w tym Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Komisji Pracy, Komisji Gospodarki, Komisji ds. Unii Europejskiej. Był też zastępcą przewodniczącego Podkomisji stałej ds. energetyki oraz Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej.

Obecnie jest wiceszefem Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych i Podkomisji stałej ds. restrukturyzacji energetyki, oraz członkiem Komisji ds. Unii Europejskiej i Podkomisji stałej ds. Sprawiedliwej Transformacji.

Zasiada też w Grupach Parlamentarnych: Polsko-Południowokoreańskiej; Polsko-Indonezyjskiej (jako wiceprzewodniczący); Polsko-Izraelskiej; Polsko-Japońskiej (jako wiceprzewodniczący); Polsko-Tajwańskiej; Polsko-Wietnamskiej.

Przewodzi Wielkopolskiemu Zespołowi Parlamentarnemu oraz Parlamentarnemu Zespołowi ds. Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej. Znajduje się też w Parlamentarnych Zespołach: "Zerwij z plastikiem"; Strażaków; ds. ds. Afryki; ds. byłych Państwowych Gospodarstw Rolnych; a także ds. Ochrony Pojezierzy Wielkopolskich.

Jest dość aktywnym posłem pod względem liczby wystąpień podczas posiedzeń Sejmu (109) i liczby pytań ws. bieżących (20), a także interpelacji (451) i pytań (121), którym nadano bieg, w tym ws.: cen paliw w Polsce; trudnej sytuacji mieszkańców, którzy mają być wysiedleni ze swych terenów na skutek budowy CPK; kondycji finansowej szpitali i czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty; czy wydatkowania rekordowych zysków paliwowych spółek Skarbu Państwa.

Nowak jako członek sejmowej Komisji do Spraw UE zajmuje się też opiniowaniem projektów aktów prawnych Wspólnoty. Poseł PO brał udział w 97 proc. głosowań (6467 z 6667). W 98,2 proc. przypadków głosował zgodnie z linią klubową.

Oczyszczanie się z zarzutów o współpracę z SB

Pod koniec 2007 r. Instytut Pamięci Narodowej opublikował katalogi, z których wynikało, że Tomasz Nowak od 1989 r. widniał jako kontakt operacyjny SB pod pseudonimem "Aktor". Poseł szybko zaprzeczył jakiejkolwiek współpracy z organami bezpieczeństwa PRL i złożył w tej sprawie oświadczenie lustracyjne.

Zgodnie z prawomocnym orzeczeniem wydanym w 2009 r. przez Sąd Okręgowy w Poznaniu oświadczenie Nowaka uznano za prawdziwe (tak też wnioskował prokurator Oddziałowego Biura Lustracyjnego IPN w Poznaniu) i oceniono, że został on zarejestrowany bez swojej wiedzy i zgody.

Poglądy Tomasza Nowaka

W kwestionariuszu na stronie MamPrawoWiedziec.pl z 2019 r. Tomasz Nowak jako swoje cele podawał m.in. rozwój regionu wielkopolskiego. Z kwestii ogólnokrajowych podawał, że istotna jest reforma systemu ochrony zdrowia.

Precyzował, że chodzi o: "wprowadzenie europejskich standardów, zwiększenie finansowania, skrócenie kolejek do lekarzy, zwiększenie roli lekarza rodzinnego, odejście od ryczałtu w szpitalach na rzecz kontraktów, zapewnianie stypendiów dla młodych lekarzy i zwiększenie ilości miejsc rezydenckich".

Wskazywał też, że jest za finansowaniem in vitro z państwowych pieniędzy, utrzymaniem obowiązkowych szczepień i zniesieniem klauzuli sumienia u lekarzy. W sprawie aborcji powiedział portalowi przeglademkoninski.pl w 2021 r.: "Trzy warunki, które były w kompromisie aborcyjnym są czymś oczywistym. I tego nie można zlikwidować, ale trzeba wprowadzić przesłankę społeczną, która powinna być uwarunkowana świadomym wyborem kobiety".

– W momencie, w którym kobieta ma problem natury bardzo różnej – życiowej, zdrowotnej i psychicznej, żeby to dziecko urodzić, niech najpierw spotka się z psychologiem, terapeutą, lekarzem, którzy uzmysłowią różne rzeczy – dodał.

Poseł wskazywał też na potrzebę zmian w systemie edukacji: "podniesienia pensji nauczycieli, zwiększenia subwencji oświatowej, wprowadzenia nowej podstawy programowej i doradztwa zawodowego, rozwoju kształcenia dualnego i zawodowego, zmniejszenia klas, kształcenia podstaw demokratycznych, uczenia krytycznego myślenia i pracy w grupie".

Chciał też "decentralizacji i demokratyzacji szkół", a więc zwiększenia wpływu samorządów na program nauczania na swoim terenie, a także tego, by o współpracy szkół z organizacjami społecznymi decydowały rady rodziców.

Ponadto zwracał uwagę na konieczność zadbania o opiekę nad seniorami i zabezpieczenia systemu emerytalnego poprzez "rozwój ubezpieczeń prywatnych wspomaganych przez państwo, gratyfikację dłuższej pracy poprzez premie z akcji spółek Skarbu Państwa, odejście od opodatkowania emerytur i zmniejszenie składek w przypadku dodatkowej pracy na emeryturze".

Według Nowaka nie powinno się wprowadzać nowych, wyższych podatków w celu zwiększenia budżetu państwa, tylko powinno się je zmniejszyć. "Praca musi być lepiej wynagradzania, ale nie kosztem zadekretowanej płacy minimalnej na poziomie niebezpiecznym dla zrównoważonego rozwoju firm i kraju. Stąd dofinansowanie z budżetu płac: premia aktywizującą i obniżenie kosztów pracy do 35 proc." – sprecyzował w ankiecie.

Chciałby też pobudzić przedsiębiorczość za pomocą "inkubatorów przedsiębiorczości dla młodych i starszych, którzy chcą zmienić zawód; kursów dotowanych przez państwo; oraz grantów na zbudowanie i rozwój firmy".

Z kolei we wpisie na Instagramie zamieszczonym pod koniec sierpnia br. w odniesieniu do galopującej inflacji i kryzysu gospodarczego przekazał, że zgłasza w Sejmie poprawki do ustawy pomocowej: ograniczające podwyżki cen ciepła do 40 proc. dla mieszkańców w spółdzielniach i wspólnotach; oraz zakładające pomocowy dodatek wysokości 3 tys. zł dla osób spalających w kotłach domowych pellet, olej opałowy, drewno i gaz LPG.

Jeszcze jednym priorytetem była dla Nowaka w 2019 r. ekologia, a także walka o czyste powietrze oraz likwidację smogu. Wskazywał na potrzebę rozwoju odnawialnych źródeł energii, jak najszybsze odejście od emisyjnej gospodarki, prowadzenie do gospodarki o obiegu zamkniętym i ograniczenie produkcji plastiku (także nałożenie kaucji na butelki i wprowadzenie opakowań wielokrotnego użycia).

W ostatnim z kluczowych tematów, czyli praworządności, zaznaczał, że trzeba: "przestrzegać konstytucji, która w tej chwili jest przez obecną władzę traktowana instrumentalnie, przywrócić niezależność Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa, rozdzielić funkcję Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości oraz odpartyjnić Telewizję Publiczną".

Sądzi też, że Polska musi dbać o poprawę swojej pozycji w Unii Europejskiej (także dlatego, że nasza gospodarka jest w dużym stopniu od niej uzależniona), a wspólny budżet powinien zwiększać spójność społeczno–gospodarczą pomiędzy państwami członkowskimi. Oceniał jednak, że regulowanie tematów światopoglądowych i etycznych powinno raczej leżeć w gestii władz poszczególnych państw.

Jest też za zwiększeniem kompetencji samorządów i ich budżetów oraz prywatyzacją państwowych spółek, jednak sprzeciwia się całkowitemu odstąpieniu od finansowania partii politycznych z budżetu państwa.

Biuro poselskie

Biuro poselskie Tomasza Nowaka znajduje się w Koninie przy ul. Spółdzielców 3/114. Można tam zadzwonić pod nr tel. (63) 243-83-24 lub +48 500-123-976 albo napisać na adres e-mail: biuro.tomasz.nowak@gmail.com. Polityk PO ma też swoją stronę internetową: tomasz-nowak.pl.

Czytaj także: https://natemat.pl/440491,kim-jest-maciej-konieczny