Siła – tajna broń kobieca. Czytaj wywiady z silnymi kobietami i zbadaj, jakie siły drzemią w Tobie
Monika Przybysz
19 maja 2014, 08:02·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 19 maja 2014, 08:02W kobietach dobroć, litość, miłość mieszka – pisał Szekspir. I siła. Dużo siły. Często takiej, o którą same by się nie podejrzewały. A potem coś się dzieje – życiowy zakręt. Kataklizm, choroba, odejście ukochanego. Myślą, że to koniec, że nie dadzą rady, że to za dużo... A potem dają radę. Wstają, jeśli upadły. Prostują się, jeśli zdarzyło się, że przygniótł je ciężar ponad siły. Odnajdują siebie, jeśli gdzieś po drodze się zagubiły.
Z takimi siłaczkami rozmawiamy. Pytamy, co daje im siłę. Jak pozostają wierne sobie, jak podejmują decyzje, jak wiele kosztuje je odpowiedzialność – za siebie i za innych. Pytamy o te momenty, kiedy są rozsądne i te, kiedy tracą głowę. Pytamy o te chwile, kiedy słabość przekuły w siłę.
Niedawno pisaliśmy w naTemat o słabej płci. Myślicie, że pisaliśmy o kobietach? Skądże! Przekonanie, że kobiety to słabsza płeć, jest dawno nieaktualne. Dlatego rozpoczynamy dyskusję o sile kobiet. Będziemy ją prowadzić wspólnie z ING Życie, które rozpoczęło "Narodowy Test Siły". – Kobiety są bardzo silne, ale zazwyczaj dbają o wszystkich dookoła: najbliższych, męża, dzieci. Dopiero na szarym końcu dbają o siebie. To ma potwierdzenie w socjologii: tak jesteśmy uczone od najmłodszych lat – mówi socjolożka Katarzyna Stadnik.
– Byłem bardzo zaskoczony, gdy po raz pierwszy usłyszałem, jak niewiele do powiedzenia mają mężczyźni w polskich domach. Najważniejsze decyzje zakupowe, ale jestem przekonany, że także życiowe, podejmują kobiety – mówi redaktor naczelny Tomasz Machała. – Zainteresowało nas, skąd kobiety mają tę siłę, jak ją wyrażają, jak ją definiują i jak jej używają. ING Życie zostało partnerem naszej wspólnej akcji.
Dziennikarka naTemat Anna J. Dudek będzie rozmawiać z wyjątkowymi kobietami o siłach, które czynią je wyjątkowe – dodaje.
Polskie kobiety rządzą w swoich domach. Mężczyźni samodzielnie decydują tylko o tym, jaką markę piwa kupić. Resztę decyzji dotyczących zakupów podejmują w polskich domach w większości kobiety. To nic nowego, uważają socjologowie. – Od zawsze było tak, że 90 proc. decyzji konsumenckich podejmowały kobiety – mówi socjolożka Katarzyna Stadnik. Polskie pary razem decydują dopiero o tym, jaki wziąć kredyt, jakie konto w banku założyć i gdzie pojechać na wakacje. CZYTAJ WIĘCEJ
Będziemy rozmawiać o sile rozumianej w tradycyjny sposób: Gdy mam problem, to walczę do końca i nie odpuszczam. Pojawią się tu kobiety, które zawsze idą do przodu, bo nie akceptują porażki. Są osobami konsekwentnymi, nawet upartymi. Kobietami, które podejmują wyzwania, bo te motywują je do działania.
Podyskutujemy o ich czasie wolnym. Dla jednych jest to okazja do uporządkowania ważnych spraw w życiu. Dla innych – moment regeneracji niezbędny w trosce o swój organizm. I wreszcie jesteśmy ciekawi, co dla naszych rozmówczyń jest najważniejsze: inni ludzie, one same, stabilizacja, praca nad sobą, uśmiech, a może dobry układ z własnym organizmem.
Pytamy: Kobieta silna, czyli jaka?
Wspólnie chcemy zwrócić uwagę na walkę z rakiem. Pięć prostych zasad to klucz do właściwego stosowania profilaktyki. Zasady są proste – wystarczy je stosować.
1. Regularne badania - Wczesne wykrycie choroby znacząco wpływa na skuteczność leczenia. Badaj się regularnie, aby nie dać się zaskoczyć chorobie. To właśnie jest siła rozsądku.
2. Aktywność fizyczna - Dbając o dobrą formę nie tylko zachowujesz szczupłą sylwetkę, ale też dbasz o zdrowie: o układ oddechowy, krwionośny oraz ruchu. Dzięki niej wzmacniasz odporność i zachowujesz sprawność. Żyj zdrowiej dzięki sile motywacji.
3. Zdrowe odżywianie - Właściwie zbilansowana dieta, unikanie produktów niezdrowych i kalorycznych pomaga w minimalizowaniu ryzyka wystąpienia niektórych chorób. W trzymaniu się dobrych żywieniowych postanowień pomoże siła wytrwałości.
4. Pozytywne nastawienie do życia - W zdrowym ciele zdrowy duch, ale i odwrotnie: pozytywne podejście sprawia, że nasz organizm czuje się lepiej. Optymizm pomaga też w walce z ewentualną chorobą. Pielęgnuj w sobie to nastawienie za pomocą siły charakteru.
5. Ubezpieczenie - Jeśli jesteś odpowiedzialny i chcesz zadbać o siebie i bliskich, to zabezpiecz się finansowo na wypadek ewentualnej choroby. Ubezpieczenie na wypadek nowotworu zapewni Ci środki finansowe, które pomogą w walce z ewentualną chorobą. Dbanie o siebie i bliskich to właśnie siła odpowiedzialności.
Nowa kampania ING Życie krzyczy do kobiet: Jesteś silna dla innych, ale teraz zrób też coś dla siebie. Badaj się regularnie i „Zrób rakowi wspak”.
W maju zapraszamy do czytania wywiadów z wyjątkowymi, silnymi kobietami.