Nie żyje generał Wojciech Jaruzelski, były I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, autor stanu wojennego w Polsce.
Problemy zdrowotne gen. Jaruzelskiego trwały już od dłuższego czasu, w kwietniu w trakcie dwutygodniowego pobytu w Wojskowym Instytucie Medycznym generał przeszedł drobny zabieg urologiczny. Ponadto 90-letniemu generałowi usunięto port naczyniowy służący do podawania leków w chemioterapii.
Do warszawskiego szpitala gen. Jaruzelski trafił z Buska-Zdroju, gdzie przechodził rehabilitację. Poprzednim razem generał przebywał w Wojskowym Instytucie Medycznym przez cztery miesiące. W 2011 roku u gen. Jaruzelskiego zdiagnozowano chłoniaka. Od tego czasu jest on regularnie hospitalizowany.
Wojciech Jaruzelski urodził się 6 lipca 1923 roku w Kurowie. Należał do Ludowego Wojska Polskiego, w którym zdobył stopień generała. W latach 1964 - 1989 był członkiem Komitetu Centralnego PZPR. W 1981 roku został I sekretarzem, zastępując Stanisława Kanię.
Jaruzelski stał na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, która nocą z 12 na 13 grudnia wprowadziła stan wojenny. Został za to oskarżony przez IPN o kierowanie zbrojnym związkiem przestępczym. Generał usłyszał również zarzut kierowania pacyfikacją robotników w grudniu 1970 roku. Oba procesy zostały jednak zawieszone z uwagi na stan zdrowia Jaruzelskiego.
Data śmierci generała jest wyjątkowo symboliczna - to nie tylko dzień eurowyborów, ale także data śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z bohaterów Armii Krajowej. Pilecki został skazany na karę śmierci i stracony przez reżim komunistyczny 25 maja 1948 roku.