Eksperci: zalegalizujmy marihuanę. "To ograniczy jej użycie i ułatwi leczenie"

Specjaliści zebrani we Wrocławiu postulują, aby odstąpić od karania za posiadanie narkotyków.
Specjaliści zebrani we Wrocławiu postulują, aby odstąpić od karania za posiadanie narkotyków. Fot. Stefan Romanik / AG
W Wrocławiu rozpoczęła się międzynarodowa konferencja „Od rozpoznania do leczenia w uzależnieniach”. Jej uczestnicy postulują, aby zalegalizować marihuanę oraz odejść od karania za posiadanie niewielkiej ilości tzw. twardych narkotyków.

Specjaliści zebrani we Wrocławiu podkreślali, że w walce z narkotykami, to nie bossowi mafijni trafiają do więzień, ale osoby, które posiadają jej niewielką ilość.

– Z badań wynika, że w krajach, w których zalegalizowano marihuanę na własny użytek, np. w Czechach czy Holandii nie odnotowano gwałtownego wzrostu problemów z uzależnieniem od narkotyków – cytuje "Gazeta Wrocławska" dr Jacka Gąsiorowskiego z Katedry Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego i specjalista ds uzależnień związany ze Stowarzyszeniem Podwale.

Gąsiorowski podkreśla, że w Czechach w ten sposób praktycznie pozbyto się problemu twardych narkotyków. Każdy bowiem może trzymać swoje konopie, więc nie ma po co spotykać się z dilerami.

Uczestnicy konferencji zaznaczali także, że legalizacja nie zachęca do używania narkotyków, bo ludzie i tak próbują różnych rzeczy w życiu. Dr Katarzyna Malinowska-Sempruch przekonywała też, że jedynie 20 proc. sięgających po takie używki uzależnia się "głęboko i destrukcyjnie". I to też głównie dlatego, że mają liczne traumy - czy z dzieciństwa, czy dorosłości, co znacznie ułatwia wpadnięcie w nałóg.

Lekarka podkreśla również, że samej marihuany nie można przedawkować. – Liczne badania pokazują, że nie można tak przedawkować THC (składnik narkotyk – red.), by umrzeć. Gdy w grę wchodzi alkohol, mamy dawki śmiertelne – tłumaczy.


Źródło: "Gazeta Wrocławska"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...