Wzięliśmy publiczne wystąpienia liderów największych ugrupowań (plus Nowej Prawicy Korwin-Mikkego) i stworzyliśmy z nich chmury 100 najczęściej używanych przez nich słów w ciągu ostatnich dwóch tygodni.
W chmurze 100 najczęściej używanych przez premiera wyrażeń próżno szukać... Jarosława Kaczyńskiego. Sztabowcy PO skutecznie wycięli z wypowiedzi Tuska szefa PiS dając do zrozumienia, że Platforma gra w innej lidze. Lidze, której chodzi o Polskę, Europę i geopolityczne bezpieczeństwo. Zwraca też uwagę częste występowanie słowa "ale". Tusk lubi w tej kampanii zasiewać wątpliwości co do projektów, które mogą być niezrealizowane w razie porażki Platformy.
Jarosław Kaczyński
W chmurze prezesa PiS nie ma za to Europy. Kaczyński walczy w tych wyborach o Polskę. Z kim? Oczywiście z Tuskiem i jego władzą. Zwraca też uwagę mocno wyróżniające się słowo "trzeba". Poprzedza ono w kampanii liczne recepty Kaczyńskiego na poprawę polskiego losu.
Leszek Miller
Oto najbardziej europejska kampania w kraju. Miller, co widać w jego chmurze 100 słów, lubi podkreślać wagę tych wyborów często odwołując się do stawki. Zwracają też w jego wypowiedziach uwagę "ludzie" i "prawa", których jest więcej niż "pracy" czy "bezrobocia".
Janusz Palikot
100 kluczowych słów Palikota trochę zniekształciły kłopoty Aleksandra Kwaśniewskiego z jego zarobkami u ukraińskiego oligarchy. Bez nieco kłopotliwego patrona widać byłoby wyraźniej, że TR mimo największego euroentuzjazmu mocno podpiera się w kampanii "Polską" oraz Kościołem. W chmurze znajduje też odbicie nieciekawa sondażowa sytuacja Ruchu. Stąd w znalezionych przez nas wypowiedziach wiele odwołań do procentów (sondażowych).
Janusz Korwin-Mikke
Na koniec polityk, który mówi zupełnie innym językiem. Stąd dominują w nim odwołania do ludzi (którzy muszą wytrzymywać obecny reżim), a w szczególności kobiet (które muszą ukorzyć się przed mężczyzną). Nie może też oczywiście w słowniku Korwina zabraknąć sporadycznych odwołań do Hitlera i jego rządów sprzed 1939 roku.
Metodologia: strona wordle.net, której użyliśmy do stworzenia chmur usuwa automatycznie polskie spójniki i niektóre partykuły jak "nie". My dodatkowo zmieniliśmy wszystkie przypadki na mianowniki, żeby ujednolicić obraz. Wypowiedzi polityków pochodzą z ich stron internetowych i relacji w mediach oraz wywiadów.