Tej niedzieli kontrowersyjna Deklaracją Wiary Lekarzy, której sygnatariusze odmawiać będą pacjentom dostępu do pomocy medycznej niemieszczącej się w ich światopoglądzie została przypieczętowana podczas 90. Pielgrzymki Służby Zdrowia na Jasną Górę.
Aż trzy tysiące osób zjawiło się w niedzielę na Jasnej Górze w Częstochowie, by umocnić lekarzy w przekonaniu, że ich wiara jest ważniejsza od oczekiwań, które wobec nich mają pacjenci. Szczególnie pacjenci o odmiennym światopoglądzie. Na Jasną Górę trafiły właśnie tablice z Deklaracją Wiary Lekarzy, której inicjatorką jest najbardziej znana przyjaciółka św. Jana Pawła II, dr Wanda Półtawska.
Legenda przyjaźni z wielkim papieżem pomogła jej przekonać już kilka tysięcy pracowników służby zdrowia do zobowiązania się, że w pracy kierować będą się przede wszystkim zasadą, iż "ludzkie ciało i życie, będące darem Boga, są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci".
W praktyce oznacza to, iż wraz ze złożeniem podpisu pod Deklaracją medycy zobowiązali do stawiania swej wiary wyżej niż dobro pacjenta, którym zgodnie z obowiązującym prawem bywa czasem także legalna aborcja, ordynowanie środków antykoncepcyjnych, czy przeprowadzania innych kontrowersyjnych moralnie dla konserwatywnych katolików zabiegów.
O tym, iż to właściwe postępowanie przekonywał zgromadzonych licznie na Jasnej Górze pracowników służby zdrowia bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu ds. Służby Zdrowia przy Episkopacie Polski - Jest to uczenie nas, byśmy się przyznawali do tego, że mamy jakąś hierarchię wartości, że ta hierarchia się nie zmienia niezależnie od tego, jaki zawód wykonujemy - mówił hierarcha.