Ostatnie badanie ukazuje, że aż 20% nastolatków, które piją napoje energetyczne, wierzy, że są one bezpieczne dla zdrowia. Za przyczynę takiej sytuacji specjaliści uważają niewłaściwe oznaczenie produktów i brak odpowiedniej wiedzy na ich temat.
Reklama.
Groźny skład napojów energetycznych
Negatywny wpływ napojów energetycznych na organizm ludzki był przedmiotem wielu badań naukowych. W zeszłym roku udowodniono, że mogą one zmieniać funkcje serca. W jeszcze innych testach ukazano, że produkty te przyspieszają pracę serca i ciśnienie tętnicze, przyczyniając się do chorób sercowo-naczyniowych.
Większość wspomnianych problemów wynika z kofeiny zawartej w napojach energetycznych. W jednej puszcze znajdować się może nawet 500 mg substancji, co odpowiada ok. 5 filiżankom kawy. Napój zawiera także inne substancje pobudzające, takie jak wyciąg z guarany i Ma huang, które mogą szkodzić organizmowi.
Jednak pomimo niebezpiecznego składu napojów energetycznych, ich spożycie wśród młodzieży jest wciąż wysokie. Jak podają specjaliści z Centers for Disease Control and Prevention (Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom), chociaż ogólne spożycie kofeiny wśród dzieci od 2 do 11 lat w latach 1999-2010 zmniejszyło się, coraz więcej młodych ludzi konsumuje substancję zawartą w kawie i napojach energetycznych. W ostatnim badaniu CDC odkryło, że 1 na 5 nastolatków spożywających napoje energetycznie nie wie, co się w nich kryje.
Napoje energetyczne a zwyczaje młodzieży
Na szczęście nasza wiedza na temat napojów energetycznych wciąż się powiększa. Dodatkowych informacji dostarczyli niedawno naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie i Uniwersytetu Duke w Durham. Odkryli oni związek pomiędzy spożywaniem napojów energetycznych i sportowych a wyższą konsumpcją napojów słodzonych, paleniem papierosów i korzystaniem z urządzeń ekranowych.
W badaniu uwzględniono dane dotyczące 2793 nastolatków z 20 szkół ponadpodstawowych w regionie Minneapolis-St. Paul, które zebrano w roku szkolnym 2009/10. Uczniowie podali informacje na temat swojej wagi, wzrostu oraz częstości, z jaką spożywali napoje energetyczne, jedli śniadania, angażowali się w aktywność fizyczną, oglądali telewizję i grali w gry komputerowe. Młodych ludzi zapytano także o palenie papierosów.
Chociaż najwięcej napojów sportowych wypijali uczniowie praktykujący aktywność o średniej lub wysokiej intensywności, generalnie spożycie tych produktów przyczyniało się do wielu niezdrowych zachowań. Okazało się bowiem, że znaczna konsumpcja napojów energetycznych i sportowych powiązana była z częstszym paleniem papierosów, większym spożyciem napojów słodzonych i dłuższym przesiadywaniem przed ekranem telewizora lub komputera.
Według American Academy of Pediatrics (Amerykańska Akademia Pediatrii), napoje sportowe powinny być spożywane przez młodych ludzi wyłącznie po energicznej i długotrwałej aktywności. Z kolei napoje energetyczne wcale nie powinny być konsumowane, ponieważ nie przynoszą żadnych korzyści zdrowotnych, a zwiększają ryzyko nadmiernej stymulacji układu nerwowego.
Po co młodym napoje energetyczne?
Niestety coraz więcej nastolatków spożywa napoje energetyczne, aby nadążyć za dzisiejszą rzeczywistością. Niedawne badania przeprowadzone przez Mintel dowiodły, że większość młodych Brytyjczyków pije je regularnie, aby pokonać zmęczenie, poprawić koncentrację i zwiększyć wydolność organizmu. Napoje energetyczne są stałym elementem diety aż 70% mieszkańców Wysp pomiędzy 16 a 24 rokiem życia. Dla porównania, konsumuje je ok. 30% osób powyżej 55 roku życia.
Podczas gdy wielu młodych Brytyjczyków ceni sobie smak napojów energetycznych, ponad 70% liczy na dodatkową porcję energii. 65% badanych potwierdziło, że w ten sposób pragnie poprawić swoją skuteczność w pracy lub w nauce, a ok. 50% ‒ przetrwać dzień. Skąd tak wielka popularność tych produktów? Dzisiejsze nastolatki i dwudziestolatki wychowywały się w erze Internetu. Jak tłumaczą specjaliści, posiadają one mniejszą cierpliwość niż wcześniejsze pokolenia. Młodzi ludzie chcą wykonywać wiele rzeczy naraz, a jednocześnie zachować efektywność. Do osiągnięcia tego celu potrzebują pomocy – np. napojów energetycznych.