Trądzik jednym z najpowszechniejszych problemów dermatologicznych wśród Polaków - czym się charakteryzuje?

https://www.flickr.com/photos/martinaphotography/6920047076 by martinak15 / CC-BY-2.0
Trądzik jest schorzeniem skóry spowodowanym nadmierną produkcją łoju. Występuje u około 80% osób między 12, a 24 rokiem życia i chociaż w większości przypadków przebiega łagodnie, u ok. 15% osób pozostawia blizny i przebarwienia. O przyczynach, rodzajach i walce z trądzikiem opowiada lekarz medycyny estetycznej Mariusz Kaczorowski.


Jak powstaje trądzik?
Główną przyczyną powstawania trądziku jest nadmierne pobudzenie czynności gruczołów łojowych, które skutkuje wzmożoną produkcją łoju, czyli łojotokiem, a także rogowaceniem komórek przewodów wyprowadzających – podaje dr Kaczorowski. Kumulacja wydzieliny prowadzi do zablokowania ujść przewodów wyprowadzających, co przyczynia się do powstawania zaskórników. – Zaskórniki są niezapalnymi, pierwszymi objawami trądziku – podkreśla specjalista.


Gdy do zmian tych włączają się beztlenowe bakterie Propionibacterium Agnes, które znajdują się na powierzchni skóry, dochodzi do procesu zapalnego. W konsekwencji, zaskórniki zmieniają się w czerwone, bolesne i nadwrażliwe grudki. – W wyniku braku właściwego leczenia trądziku w skórze właściwej tworzą się torbiele ropne, cysty, czasami nawet przetoki, po których zostaną blizny potrądzikowe i przebarwienia (hiperpigmentacja) – ostrzega lekarz medycyny estetycznej.

Najczęstsze objawy trądziku
Symptomy trądziku mogą być zapalne lub niezapalne – podaje ekspert. Do pierwszej grupy należą grudki, guzy, cysty, przetoki ropne i torbiele, natomiast do drugiej zaskórniki zamknięte i otwarte. – Trądzik najczęściej występuje na twarzy. Kolejne lokalizacje to plecy, ramiona, kark, a także dekolt – mówi dr Kaczorowski. Grudki lub krostki mogą się także rozwinąć w miejscach intymnych, np. na penisie.


Podczas gdy schorzenia tego doświadczyć można w każdym wieku, nawet niemowlęcym, najczęściej dotyka ono osoby w wieku od 12 do 24 roku życia – na trądzik cierpi 80% osób w tej grupie wiekowej. Objawy zaobserwować można także wśród ludzi powyżej 30, a nawet 40-60 roku życia – podkreśla lekarz.

Jak leczyć trądzik?
- Leczenie [trądziku] jest czasochłonne i wymaga systematyczności oraz stałej współpracy lekarz/pacjent. Często wymaga skojarzonego postępowania, stosowania preparatów nanoszonych bezpośrednio na skórę, antybiotyków działających miejscowo lub/i antykoncepcji doustnej – mówi specjalista.

Terapia trądziku zależna jest także od jego postaci, ciężkości oraz lokalizacji. Podczas gdy zaskórniki leczyć można środkami zaskórnikolitycznymi, wykwity zapalne zwalczyć można przy pomocy leków przeciwzapalnych i antybiotyków. Wraz ze zmianą rozmieszczenia lub rodzaju wykwitów skórnych często konieczna jest także zmiana terapii. Niektórzy pacjenci wykazywać mogą także oporność na poszczególne leki, w szczególności antybiotyki.

Należy pamiętać, że próby samodzielnej walki z trądzikiem – przede wszystkim wyciskanie lub zdrapywanie krostek, czy stosowanie plastrów kosmetycznych – są znacznie mniej skuteczne niż leczenie specjalistyczne. Nieskonsultowane z lekarzem próby pozbycia się problemu mogą wręcz doprowadzić do wykształcenia się blizn.

Profilaktyka trądziku
Niezależnie od tego, czy dana osoba cierpi na trądzik czy nie, powinna dwa razy dziennie oczyszczać twarz, aby pozbyć się wszelkich nieczystości, martwych komórek skóry i nadmiaru olejków. Należy stosować ciepłą (nie gorącą) wodę i łagodny środek do czyszczenia twarzy. Stosowanie mydła, w szczególności perfumowanego, może zaszkodzić skórze, wzmagając stan zapalny. Nie wolno pocierać skóry ręcznikiem, rękawicą peelingującą ani żadnym innym szorstkim przedmiotem. Po umyciu skóry czystymi rękoma należy osuszyć ją czystym ręcznikiem.

Wiele produktów kosmetycznych może zawierać składniki, które wysuszają skórę, wiec warto używać kremu nawilżającego, który minimalizuje suchość i łuszczenie się naskórka. Najlepiej wybierać produkty nieblokujące porów, a więc pomagające zapobiegać trądzikowi.

Kobiety doświadczające trądziku nie powinny nosić makijażu – podkładu, pudru, czy różu do policzków – a przynajmniej dokładnie zmywać go przed położeniem się spać. Najlepiej unikać także kosmetyków na bazie olejków, które zawierają sztuczne barwniki i związki chemiczne.

Osoby ze skłonnością do trądziku powinny unikać dotykania twarzy dłońmi. W ten sposób możliwe jest nie tylko zapobiegnięcie przenoszeniu bakterii, ale także dodatkowemu podrażnieniu skóry. Warto także unikać słońca, które może nasilać stan zapalny i zaczerwienienie.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

O TYM SIĘ MÓWI

0 0Elitarna grupa zaczyna szukać Woźniaka-Staraka. Jeden z nurków zdradza szczegóły
0 0Co dalej z poszukiwaniami Woźniaka-Staraka? Mamy najnowszy komentarz policji
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"