Zapalenie pęcherza moczowego jednym z najczęstszych problemów urologicznych

https://www.flickr.com/photos/shaireproductions/5901561832 by shaire productions / CC-BY-2.0
‒ Zapalenie pęcherza moczowego (zakażenie układu moczowego) należy do najczęstszych problemów urologicznych – mówi urolog, Stefan W. Czarniecki z Centrum Medycznego AMEDS. Jak zaznacza specjalista, sporadycznie pojawiający się u zdrowych kobiet problem przeważnie wynika ze specyficznej dla tej płci anatomii, a mianowicie krótkiej cewki moczowej, jednak schorzenie często nawracające wymaga rozszerzonej diagnostyki urologicznej, dzięki której możliwe jest wykluczenie poszczególnych przyczyn problemu. – U mężczyzn zakażenia pęcherza występują znacznie rzadziej niż u kobiet, natomiast już pojedynczy epizod będzie wymagał konsultacji i badania urologicznego – zaznacza lekarz. Jakie są najczęstsze przyczyny, objawy i metody leczenia schorzenia oraz jak mu zapobiegać?

Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego
‒ Najczęściej patogenami wywołującymi zakażenia w układzie moczowym są E. coli (70-95%) i Staphylococcus saprophyticus (5-10%) – podaje urolog. Jak dodaje, dużo rzadziej są to Proteus mirabilis  lub Klebsiella sp. Zapaleniem pęcherza moczowego nazywamy infekcję dolnego odcinka układu moczowego. Gdy problem rozwija się w górnej jego części, mamy do czynienia z ostrym odmiedniczkowym zapaleniem nerek.

Schorzenie najczęściej pojawia się w okresie aktywności seksualnej – ryzyko zakażenia występuje w czasie każdego stosunku. Jest ono jeszcze wyższe, gdy miejsce ma przerwanie śluzówki sromu. Aby uniknąć problemu, zaleca się wypicie szklanki wody przed zbliżeniem, a następnie, po jego zakończeniu, opróżnienie zawartości pęcherza.

Podczas gdy aż do 50 roku życia ryzyko zachorowania większe jest wśród kobiet, po 50-60 roku częściej chorują mężczyźni. Wpływ na tę sytuację ma przerost prostaty, a także występowanie problemów, takich jak cukrzyca, kamica nerkowa, wady układu moczowego czy obniżona odporność organizmu.


Objawy zapalenia pęcherza moczowego
Schorzenie objawiać się może zwiększoną częstotliwością oddawania moczu, uczuciem pieczenia w jego trakcie lub tuż po, parciem na pęcherz, koniecznością oddawania moczu w nocy, mimowolnym oddawaniem moczu oraz dolegliwościami bólowymi w okolicy nadłonowej. Mocz osoby chorej może mieć nieprzyjemny zapach lub zmienioną barwę, a także pienić się, co jest następstwem niewłaściwego przesączania białka do moczu. Dodatkowo zapalenie pęcherza moczowego wywoływać może stan podgorączkowy lub gorączkę, dreszcze, bóle brzucha, nudności i wymioty.

W celu stwierdzenia schorzenia przeprowadza się badanie ogólne moczu. Na zachorowanie wskazywać może jego zmętnienie, zasadowy odczyn lub obecność białka. Mocz poddawany jest także badaniu mikroskopowemu, dzięki któremu możliwe jest stwierdzenie leukocyturii (leukocytów w moczu) i erytrocyturii (erytrocytów w moczu). Obecność bakterii w moczu stwierdzić można dzięki posiewowi moczu.

Leczenie i profilaktyka zapalenia pęcherza moczowego
Ponieważ najczęstszą przyczyną wystąpienia zapalenia pęcherza moczowego są bakterie, chorobę zazwyczaj leczy się antybiotykami. Należy także wypijać dużą ilość płynów, co pozwala zwiększyć wydzielanie moczu, wraz z którym z organizmu wypłukiwane są patogeny. Zaleca się również stosowanie witaminy C i picie płynów zakwaszających mocz – na przykład soku z żurawiny, która dodatkowo zapobiega przyleganiu bakterii E. coli do nabłonka.

Metoda leczenia schorzenia powinna odpowiadać rodzajowi zapalenia pęcherza – inaczej podchodzi się do zapalenia niepowikłanego, a inaczej do powikłanego, czyli ostrego, przewlekłego czy nawracającego. Szacuje się, że ok. 44% infekcji spowodowanych E. coli nawraca w ciągu 12 miesięcy. W przypadku nawracającego zapalenia często stosuje się farmakoterapię profilaktyczną lub zaleca się zażywanie przepisanych przez lekarza medykamentów po zaobserwowaniu objawów chorobowych.

Aby skutecznie zapobiegać chorobie, należy wypijać dużą ilość płynów i w miarę możliwości zamiast z kąpieli korzystać z prysznica. Wskazane jest także unikanie produktów takich jak perfumowane płyny do higieny intymnej czy sztuczna bielizna, które mogą podrażniać sfery intymne. Nie powinno się wstrzymywać oddawania moczu, gdyż działania takie sprzyjają rozwojowi bakterii, należy także często podmywać się bieżącą wodą.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...