Wydawało się, że to przede wszystkim Dariusz Szpakowski znajdzie się pod ostrzałem podczas tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej. Okazuje się, że w ogniu krytyki znalazł się za to najlepszy ze spikerów TVP Jacek Laskowski. A wszystko to za sprawą jednego zdania wypowiedzianego podczas meczu Algieria-Niemcy.
Jedna z najlepszych drużyn świata – Niemcy – przez długi czas męczyła się w 1/8 finału z reprezentacją Algierii. Po 90 minutach gry wciąż było 0:0. Nie tak to miało wyglądać. Podopieczni Joachima Loewa mieli na spokojnie awansować do ćwierćfinału, w którym już czekała na nich Francja. Algierczycy stawiali jednak zaciekły opór. Komentujący to spotkanie Jacek Laskowski skwitował ich grę słowami:
Komentarz z miejsca oburzył Piotra Szumlewicza, lewicowego publicystę, który dopatrzył się rasistowskiego podtekstu w wypowiedzi komentatora. Czując obywatelską potrzebę walki z rasizmem natychmiast napisał skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Treść listu umieścił na stronie lewica24.pl.
Po apelu Szumlewicza przyszedł czas na reakcję środowiska dziennikarzy sportowych. Serwis Weszlo.com przypomniał, że afrykańskie drużyny noszą przydomki zwierząt, ale dalej sprawy nie trzeba komentować, bo publicysta sam siebie znokautował. Z kolei dziennikarze Wirtualnej Polski opublikowali redaktorowi listę ponad dwudziestu drużyn z Afryki i ich zwierzęcych, wybranych przez zawodników, przezwisk. Co na to Piotr Szumlewicz?
– Pozostanę przy stanowisku, że ta wypowiedź była rasistowska. Wiele osób, które nie zna się na sporcie i nagle włączyłoby mecz nie znając realiów, nie uznałaby tej wypowiedzi za normalną. Nie powinno się używać tego typu sformułowań, zwłaszcza wobec Afrykańczyków – stwierdził Szumlewicz.
Oprócz tego redaktor wyjaśnia, że trzeba ostrożniej się wypowiadać w mediach. Jak mówi, w przypadku „Orłów Górskiego” nie było rasistowskiego kontekstu, ale gdyby ktoś powiedział o tej drużynie: „drapieżne, agresywne zwierzę, co czasem wydłubuje oczy” miałoby to zupełnie inny kontekst. Na przykład gdyby wypowiedzieli je Niemcy. – Jest duża różnica jeśli się nazywa kogoś orłem czy lisem, a nazwanie kogoś wprost zwierzęciem – powiedział nam Szumlewicz podkreślając, że krytyką mediów sportowych się nie przejmuje.
Tymczasem Krajowa Rada już zaczęła działać. Jak się dowiadujemy, KRRiT zwróciła się właśnie do TVP o nagranie i opinię w sprawie Laskowskiego. Z naszej rozmowy z Jackiem Rakowieckim, rzecznikiem nadawcy, wynika wyraźnie jakie stanowisko zajmie telewizja publiczna.
Zdaniem Rakowieckiego sprawa jest absurdalna i człowiek taki jak doradca OPZZ - tym oprócz publicystyki i oglądania piłki nożnej zajmuje się także Szumlewicz - powinien bardziej się zastanowić, zanim znów wystąpi z podobnymi oskarżeniami.
– Trzeba dużo złej woli popartej ignorancją piłkarską (bo Algieria to właśnie „Lisy Pustyni”), aby doszukać się w tej wypowiedzi rasistowskiego podtekstu – czytamy w wysłanym niedługo po rozmowie mejlu od biura prasowego TVP.
Na domiar złego przeciwko lewicowemu publicyście wystąpiły też "lisy pustyni". Postanowiliśmy zasięgnąć języka w jednym z największych portali sportowych w Algierii. Przetłumaczyliśmy im stanowisko Szumlewicza oraz tłumaczenie zwrotu, który rzekomo ich obrażał. Jak zareagowali?
Doskonale rozumiem walkę z rasizmem. Trzeba piętnować rasistów i piętnować ich wystąpienia. Ale tam, gdzie rzeczywiście występują, a nie na stanowisku komentatorskim redaktora Laskowskiego. Jeśli według Piotra Szumlewicza "zwierzęcość" powinna opuścić futbol, muszę go niestety rozczarować. Jak stwierdzili naukowcy z Uniwersytetu w Groningen, w trakcie zaciętych meczów piłkarze zachowują się właśnie jak... zwierzęta.
„Zakasał rękawy Loew. Na razie Lew kontra „Pustynne Lisy”, 0:0. Ale te cwane zwierzęta z pustyni potrafią tutaj napsuć dużo krwi reprezentacji Niemiec.” Czytaj więcej
Piotr Szumlewicz
Wypowiedź Pana Jacka Laskowskiego niewątpliwie stanowi przejaw dyskryminacji ze względu na rasę. Jest ona naruszeniem elementarnych standardów dziennikarskich i nie powinna pojawić się w ogólnodostępnej telewizji. W związku z tym apeluję o interwencję KRRiT w sprawie powyższej wypowiedzi. Aby więcej podobnych sformułowań nie pojawiało się w polskich mediach. Czas wykopać rasizm nie tylko ze stadionów, ale też z środków masowego przekazu. Czytaj więcej
123 Algeria Sport
W ogóle tu nie można mówić o rasizmie. Sami uważamy, że to całkiem zabawny komentarz. Co do Niemiec, to dzięki naszej grze byli zupełnie nie do poznania. Czytaj więcej