Poznaj prozdrowotne właściwości tofu

https://www.flickr.com/photos/avlxyz/353713343 by avlxyz / CC-BY-2.0
Tofu, produkowane ze zsiadłego mleka sojowego, jest naturalnie wolnym od glutenu i niskokalorycznym produktem. Nie zawiera cholesterolu, za to dostarcza protein, żelaza oraz wapnia. Jest ważnym źródłem białka dla wegan, wegetarian i osób pragnących, by ich jadłospis zawierał głównie produkty roślinne.

Właściwości tofu
W celu uzyskania tofu mleko sojowe poddawane jest procesowi koagulacji, co prowadzi do oddzielenia zsiadłego mleka od serwatki. Następnie jest ono prasowane i zagęszczane, a w efekcie tego tworzy galaretowate białe bloki. Jak podają specjaliści, pół filiżanki tofu dostarcza 94 kalorii, 2 g węglowodanów, 5 g tłuszczu i 10 g białka. Zaspokaja 44% dziennego zapotrzebowania na wapń, 9% na magnez i 40% na żelazo. Produkt ten zawiera także niewielkie ilości witaminy K, tiaminy, ryboflawiny, niacyny, witaminy B6, kwasu foliowego, choliny, fosforu, manganu i selenu.

Soja jest głównym składnikiem tofu i świetnym źródłem białka dostarczającym istotnych dla organizmu aminokwasów. Soja zawiera także wysoką ilość zdrowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w szczególności omega-3. Izoflawony (rodzaj związków nazywanych fitoestrogenami) występujące w soi powiązane zostały ze zmniejszonym ryzykiem osteoporozy, podczas gdy wapń i magnez mogą pomóc złagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego, regulować poziom cukru we krwi i zapobiegać migrenowym bólom głowy.

Wpływ tofu na zdrowie
Dieta oparta na produktach roślinnych od dawna wiązana była ze zmniejszonym ryzykiem wielu problemów zdrowotnych wynikających z niewłaściwego stylu życia. Liczne badania sugerowały, że zwiększona konsumpcja pokarmów, takich jak tofu, zmniejsza ryzyko otyłości, ogólnej śmiertelności, cukrzycy, chorób serca, a także wpływa na kondycję cery i włosów, poziom energii oraz obniżenie masy ciała.


Ostatnie badania pokazały, że ze względu na duże ilości izoflawonów spożycie tofu wpływa na zmniejszone ryzyko szeregu chorób wynikających z wieku. Jedna z analiz dowiodła, że społeczności konsumujące większe ilości soi rzadziej cierpią na choroby psychiczne w starszym wieku. Spożywanie tofu jako alternatywy dla białek zwierzęcych zmniejsza poziom cholesterolu LDL, co w rezultacie obniża ryzyko miażdżycy i wysokiego ciśnienia tętniczego.

Tofu w diecie pozwala także zapobiec nowotworom piersi i prostaty. Znajdujący się w soi izoflawon – genisteina – posiada właściwości przeciwutleniające, które hamują wzrost komórek nowotworowych. Umiarkowane ilości produktów sojowych nie wpływają na wzrost guzów ani wzrost ryzyka raka piersi wśród kobiet. Wręcz przeciwnie – co najmniej 10 mg soi dziennie może zmniejszać częstotliwość występowania raka o 25%.

Osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 często doświadczają chorób nerek powodujących nadmierną utratę białka z moczem. Wyniki ostatnich badań wskazują, że ludzie spożywający wyłącznie białko pochodzące z soi wydalają mniej białka niż ci, którzy jedzą jedynie białko zwierzęce.

Izoflawony redukują także utratę kości i zwiększają ich gęstość mineralną w czasie menopauzy. Naukowcy dowiedli, że soja łagodzić może także objawy przekwitania. Z innych badań wynika, że wszelkie rodzaje tofu mogą zapobiegać uszkodzeniom wątroby spowodowanym wolnymi rodnikami.

Ryzyko związane z tofu
Ostatnio zwrócono uwagę na potencjalne ryzyko związane ze spożywaniem produktów sojowych, szczególnie jeżeli chodzi o nowotwory piersi. Jednak nie ma wystarczających dowodów, aby potwierdzić, że izoflawony w soi przyczyniają się do raka piersi. Badanie, które wzbudziło poruszenie, dotyczyło jedynie osób z konkretnym typem choroby. Poprzednie badania sugerowały, że wysokie spożycie soi może przyspieszać rozwój guzów u szczurów. Po przeprowadzeniu bardziej szczegółowych analiz naukowcy stwierdzili, że szczury metabolizują soję w inny sposób niż ludzie, podważając wyniki wcześniejszych badań. Obecnie wiadomo, że umiarkowana ilość soi w diecie nie wpływa na wzrost nowotworów ani na ryzyko raka piersi wśród kobiet, a wręcz przeciwnie – może je zmniejszać.

Wyniki innych badań na zwierzętach ukazały także związek pomiędzy wzrostem guzów a stopniem, w jakim zawierające izoflawony produkty zostały przetworzone. Dlatego też lepiej jest spożywać tofu i inne produkty sojowe w postaci choćby minimalnie przetworzonej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...