Specjaliści podpowiadają, które warzywa są najzdrowsze

https://www.flickr.com/photos/77568040@N08/8484163552 by DeSegura89 / CC BY 2.0
Rzeżucha, kapusta pekińska i boćwina należą do najzdrowszych, pełnych drogocennych witamin, warzyw – dowodzą naukowcy w najnowszym badaniu. Nie należy jednak spodziewać się zbyt wielu składników odżywczych w mandarynkach, malinach, czosnku czy cebuli. Podczas gdy od dawna słyszymy, że spożywanie owoców i warzyw hamuje rozwój chorób przewlekłych, aż do teraz nikt nie stworzył rankingu najkorzystniejszych produktów roślinnych.

Najkorzystniejsze dla organizmu warzywa
Listę określającą zawartość składników odżywczych w owocach i warzywach stworzyła Jennifer Di Noia z William Paterson University w Wayne. W tym celu wykorzystała informacje pochodzące z Departamentu Rolnictwa USA.

Jak zaznacza dr Noia, pokarmy plasujące się na najwyższych pozycjach dostarczają największej ilości składników odżywczych na każdą kalorię. Jej zdaniem lista taka pomóc może konsumentom skupić się na dziennym zapotrzebowaniu energetycznym i na tym, w jaki sposób najlepiej dostarczyć niezbędnych składników wraz z pokarmem. Ranking dostarcza jasnych informacji na temat jakości składników odżywczych w różnych rodzajach pożywienia i może pomóc w wyborze tych najkorzystniejszych.

Dr Noia poddała analizie 47 owoców i warzyw, po czym stwierdziła, że wszystkie z wyjątkiem 6 mogą zostać zakwalifikowane jako „potężne”. Warzywa krzyżowe i zielone warzywa liściaste zajęły najwięcej pozycji w pierwszej dziesiątce. Są to odpowiednio rzeżucha, kapusta pekińska, burak liściowy, boćwina, szpinak, cykoria, sałata, pietruszka, sałata rzymska i jarmuż.


Wszystkie najkorzystniejsze warzywa zawierają wysoki poziom witamin z grupy B, witaminy C i K, żelaza, ryboflawiny, niacyny i kwasu foliowego, a więc składników odżywczych, które chronią ludzi przed nowotworami i chorobami serca – zaznaczają specjaliści.

Jak tłumaczy Lauri Wright, rzecznik Academy of Nutrition and Dietetics, to, że warzywa liściaste znalazły się na szczycie listy, ma sens. Zawierają one mnóstwo witaminy B i błonnika, a do tego są niskokaloryczne. Najwięcej składników odżywczych znajduje się w liściach roślin, dlatego osoby, które odcinają liściaste partie selera, marchwi czy buraków, pozbawiają je cennych substancji – mówi Wright.

Które produkty wypadły najgorzej?
Wśród najkorzystniejszych owoców i warzyw nie znalazły się maliny, mandarynki, żurawina, czosnek, cebula i jagody. Podczas gdy wszystkie zawierają witaminy i minerały, nie są nimi „napakowane” w takim stopniu, w jakim te wspomniane powyżej. Pełna lista opublikowana została na łamach czasopisma „Preventing Chronic Disease”.

Pełne składników odżywczych owoce i warzywa mogą być spożywane w formie surowej i gotowanej, jednak wody, w której są przygotowywane, nie należy doprowadzać do wrzenia – mówi Wright. Surowe produkty dostarczają 100% możliwych witamin i minerałów. Proces gotowania może pozbawić je części składników odżywczych, jednak odsetek ten jest niewielki. Gotowane we wrzącej wodzie warzywa tracą część witamin typu B, witaminy C i innych istotnych składników.

Właściwości rzeżuchy
Pierwsze miejsce na liście najbardziej wartościowych roślin zajęła rzeżucha. Jej prozdrowotne właściwości znane są od lat. W medycynie ludowej stosowana była celem walki z pasożytami jelit i owrzodzeniami skóry. Pozwala dezynfekować jamę ustną i układ pokarmowy. Wykazuje także działanie moczopędne, przez co wykorzystywana jest w przypadku chorób nerek. Jednak dietetycy ostrzegają, że nadmierna ilość rzeżuchy w diecie może stać się przyczyną zapalenia pęcherza.

Rzeżucha zawiera witaminę C, przez co jej spożywanie zalecane jest palaczom, którzy często doświadczają niedoborów tego związku. Poza tym dostarcza witaminy A, B, K i PP, a także soli mineralnych i pierwiastków – żelaza oraz magnezu. Z tego powodu jej spożywanie korzystne może być dla kobiet w ciąży, dzieci oraz osób przemęczonych. Rzeżucha wskazana jest także w przypadku bronchitu, anemii, zaburzeń krążenia, dolegliwości reumatycznych, choroby wieńcowej i osteoporozy. Jeżeli chodzi o ilość wapnia, wśród roślin wyprzedzają ją tylko orzechy laskowe. Zawiera mnóstwo jodu, dzięki czemu zalecana jest przy niedoczynności tarczycy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
WOJCIECH SADURSKIWOJCIECH SADURSKI

"Oskarżenie przez TVPiS jest potężnym przyznaniem się do bezradności argumentacyjnej...". Jak podały media, znalazłem się w znakomitym gronie osób, które TVPiS zamierza ścigać karnie za opinie, dotyczące związku między uprawianą przez tę telewizję propagandą a stworzeniem atmosfery, sprzyjającej mordowi w Gdańsku...

"Jesteście wypier****". [b]Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP[/b]
POLECAMY

"Jesteście wypier****". Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP

[b]Owsiak nie puści tego płazem TVP. [/b]"Przez dwa lata to były programy nienawiści"

Owsiak nie puści tego płazem TVP. "Przez dwa lata to były programy nienawiści"