Łuszczyca wpływa negatywnie nie tylko na skórę

https://www.flickr.com/photos/mysiann/489536302 by mysiana / CC BY 2.0
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, łuszczyca, czyli schorzenie objawiające się przewlekłym zapaleniem skóry, powoduje problemy wykraczające daleko poza zewnętrzną powłokę ciała. Zdaniem specjalistów choroba przyczynia się do otyłości, nadmiernego spożycia alkoholu i palenia papierosów.


Czym jest łuszczyca?
W wyniku łuszczycy na skórze pojawiają się czerwone, łuskowate zmiany w wyraźny sposób odróżniające się od zdrowej skóry. Znajdują się one najczęściej na kolanach, łokciach, stopach, dłoniach i skórze głowy. W niektórych przypadkach schorzenie powoduje podrażnienie, świąd, pieczenie i dolegliwości bólowe. Gdy łuszczyca obejmuje całą powierzchnię ciała, zagrażać może życiu chorego. Rozległy stan zapalny i łuszczenie się skóry może zaburzać zdolność kontrolowania temperatury ciała. Wskutek poważnych zmian chorobowych skóra przestaje pełnić funkcje ochronne.

Jak dowodzą specjaliści, u 1 na 5 chorych rozwinąć się może zapalenie stawów w obrębie stóp, dłoni, szyi i krzyża. Niektórzy pacjenci doświadczają także zwyrodnienia stawów, co ogranicza ich sprawność. Zmiany łuszczycowe zlokalizowane na paznokciach mogą natomiast skutkować deformacją palców.

Komplikacje związane z łuszczycą
Łuszczyca wiązać się może z licznymi powikłaniami, takimi jak choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie, udar mózgu, cukrzyca czy dyslipidemia. W konsekwencji chorzy obarczeni są większym ryzykiem ataku serca, udaru i śmierci w wyniku innych zaburzeń układu sercowo-naczyniowego. Z badań wynika, że zaawansowana postać łuszczycy zwiększa ryzyko zawału o 58%. Ryzyko udaru wzrasta natomiast o 43%.


Schorzenie wiązać się może także z otyłością, nadmiernym spożywaniem alkoholu i paleniem papierosów. Jak podają eksperci, podczas gdy palenie może przyczyniać się do łuszczycy, otyłość jest jej skutkiem. Tymczasem wskutek oddziaływania choroby na psychikę, wśród pacjentów pojawić się może problem z alkoholem. Jak podaje National Psoriasis Foundation, co 4 osoba z łuszczycą doświadcza depresji. Wynika to najprawdopodobniej z bólu, niepokoju i obniżonego poczucia własnej wartości, które często towarzyszą chorobie.

Dlaczego osoby z łuszczycą narażone są na tak szeroki zakres komplikacji? Głównym winowajcą jest stan zapalny – mówi dr Jashin J. Wu z Kaiser Permanente Los Angeles Medical Center. Jak dodaje, gdy stan zapalny jest rozległy, problemy mogą się pojawiać w wielu innych układach ciała. Dlatego też, aby zminimalizować ryzyko komplikacji, najlepiej jest złagodzić towarzyszące łuszczycy zapalenie. Ważne jest także częste poddawanie się badaniom kontrolnym i prowadzenie zdrowego stylu życia – właściwe żywienie i aktywność fizyczna, rzucenie palenia i ograniczenie spożycia alkoholu.

Im poważniejsza łuszczyca, tym większe ryzyko innych schorzeń
Jak tłumaczą specjaliści z University of Pennsylvania Perelman School of Medicine w Filadelfii, im poważniejsza postać łuszczycy pojawia się u danego pacjenta, tym większe jest ryzyko innych problemów. Jak podaje dr Joel Gelfand, jeden z autorów badania i dermatolog, osoby posiadające zmiany obejmujące ponad 10% powierzchni skóry obarczone są niemalże dwukrotnie większym ryzykiem schorzeń serca i układu krwionośnego niż te, które nie cierpią na łuszczycę. Zdaniem eksperta w badaniu tym po raz pierwszy udało się wyjaśnić, w jaki sposób stopień rozwoju choroby wpływa na ryzyko problemów zdrowotnych wśród pacjentów.

W badaniu udział wzięło 9035 pacjentów z łuszczycą. Zaawansowanie choroby określono na podstawie ilości skóry, która została objęta zmianami. Ponad połowa uczestników doświadczyła łagodnej formy choroby (która dotyczyła poniżej 3% skóry), 36% osób posiadało umiarkowaną postać łuszczycy (do 10% skóry), a 12% wykazywało ciężką formę schorzenia (obejmującą ponad 10% skóry). Następnie naukowcy porównali pacjentów z 10 podobnymi osobami, które nie cierpiały na łuszczycę.

Okazało się, że ryzyko każdej poważnej choroby u badanych z łagodną łuszczycą było o 11% wyższe, u uczestników z umiarkowaną łuszczycą o 15% wyższe i wśród ludzi z ciężką postacią choroby o 35% wyższe niż wśród osób z grupy kontrolnej. Na przykład pacjenci z umiarkowaną formą łuszczycy obarczeni byli o 22% wyższym ryzykiem cukrzycy niż osoby bez problemów skórnych, podczas gdy pacjenci z silną łuszczycą wykazywali o 32% wyższe ryzyko choroby.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
0 0Chaos po roku bez użytkowania wieczystego. Już mówi się o nowym podatku
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko