Co to jest Snapchat? Wysyłaj zdjęcia i wideo, które ulegną samozniszczeniu
Softonic
25 sierpnia 2014, 08:22·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 25 sierpnia 2014, 08:22
Znacie Snapchat? To aplikacja, której charakterystyczną cechą jest niszczenie otrzymanych zdjęć i wideo wkrótce po ich wyświetleniu. Wraz z innymi aplikacjami, na przykład WhatsApp, jest jednym z najczęściej pobieranych programów.
Reklama.
Każdego dnia zostaje przesłanych 400 milionów zdjęć, które znikają po kilku sekundach. Dzięki tej możliwości Snapchat stał się idealną aplikacją do sextingu, gdyż użytkownicy czerpią frajdę z wysyłania sobie żenujących lub kompromitujących zdjęć często o charakterze seksualnym.
Ważna aktualizacja tej aplikacji, która miał miejsce 1 maja 2014, dodatkowo wzmocniła jej pozycję jako programu, który po prostu trzeba mieć. Wprowadzony został prawdziwy czat oraz moduł konwersacji wideo – oczywiście wszystko w duchu efemerycznej aplikacji.
Softonic wyjaśni wam dokładnie, jaka naprawdę jest aplikacja Snapchat, jak działa i jakie niesie za sobą potencjalne zagrożenia. Tak, tak, ponieważ wysyłanie wiadomości ulegających samozniszczeniu jest proste, jednak kto tak naprawdę ma do nich dostęp, to już inna historia.
Snapchat wyjaśniony w 20 sekund
Snapchat to komunikator dostępny na Androida i iPhone’a, służący do wysyłania błyskawicznych wiadomości. Nie jest on jeszcze dostępny na Windows Phone, ale nieoficjalna aplikacja 6snap daje dostęp do jego najważniejszych funkcji. Jeśli zaś jesteś właścicielem BlackBerry, możesz zainstalować aplikację Snap2Chat Lite.
Snapchat był jednym z pierwszych komunikatorów umożliwiających przesyłanie efemerycznych wiadomości. Możesz więc wysłać zdjęcia, wideo lub rysunki do jednej lub więcej osób, które mają 10 sekund, aby przyjrzeć się wyświetlonej wiadomości, która nie jest rejestrowana. Dlatego też wielu użytkowników ma śmiałość przesyłać zdjęcia, których nie byliby skłonni opublikować w innych sieciach społecznościowych czy nawet przesłać e-mailem.
Z czasem twórcy Snapchata dodali nowe usługi. Oprócz wysyłania ulegających samozniszczeniu mediów, użytkownicy aplikacji mogą również czatować z przyjaciółmi, prowadzić rozmowy wideo oraz prowadzić prywatny profil, tzw. Story.
Jak działa Snapchat? Jak właściwie korzystać z aplikacji?
Najpierw musisz stworzyć konto. Wprowadź swój e-mail, hasło i wybierz nazwę użytkownika. I to wszystko – jesteś już gotów do wysyłania efemerycznych wiadomości! Zwróć uwagę, że możesz dzielić się nimi z kontaktami, które już są już zintegrowane ze Snapchatem. Znajdziesz je w książce adresowej aplikacji.
Następny krok to zrobienie zdjęć. Możesz zapisać je w pamięci telefonu i dodać komentarz przed wysłaniem. Pamiętaj, że od Ciebie zależy również, przez ile sekund wiadomość ma być wyświetlana zanim ulegnie zniszczeniu (od 1 do 10 sekund). Zdjęcie może zostać wysłane do jednej osoby lub grupy kontaktów. Kiedy już bezpiecznie dotrze do odbiorcy, mogą oni poczekać przed jej otwarciem.
Lecz kiedy plik zostanie otwarty – rozpoczyna się odliczanie. Gdy minie wyznaczony czas, Snapchat bezpowrotnie usuwa wiadomość. Pozostaje po niej tylko ślad – informacja o dostarczeniu wiadomości oraz data wysłania. Co w sytuacji, gdy odbiorca nie otworzy wiadomości? Po 30 dniach Snapchat usuwa ją z serwera.
Snapchat wyposażony w czat i rozmowy wideo
Zachęceni wielkim sukcesem wśród nastolatków twórcy Snapchat postanowili wrzucić wyższy bieg w 2014 roku. Jak można połączyć potrzebę komunikacji z efemerycznym charakterem wiadomości? Na przykład integrując moduł czatu i innowacyjnych rozmów wideo. Użytkownicy mają teraz możliwość zapisywania wiadomości wymienionych w trakcie czatowania.
Czy istnieje możliwość robienia zrzutów ekranu?
Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi – tak.
Każde zdjęcie przesłane przez Snapchat jest przechowywane na serwerze do momentu, aż jego odbiorca się zaloguje. Jednak gdy opuści już serwer, jest tymczasowo przechowywane w pamięci telefonu jako ukryty plik (.jpegnomedia).
Najłatwiejszym sposobem, aby zapisać zdjęcia otrzymane przez Snapchat, jest zrobienie zrzutu ekranu. Jednak żeby zobaczyć zdjęcie, musisz trzymać palec na ekranie.
Istnieje jeszcze jedna możliwość. Zrobienie zrzutu za pomocą emulatora Androida, na przykład BlueStacks (Windows i Mac).
Jeżeli zdjęcie jeszcze nie zostało obejrzane, możesz je odzyskać za pomocą specjalnych aplikacji, które wymagają zrootowania Androida. Na iPhonie można wykorzystać Snapkeep for Snapchat, który działa na telefonach bez jailbreaku. Wciąż jednak wymaga pewnej manipulacji. Musisz potwierdzać każde uruchomienie aplikacji, ale to działa.
Jak łatwo zauważyć, wiadomości pozostawiają ślady na Twoim telefonie. Niektóre aplikacje na ich podstawie umożliwiają odtworzenie zdjęć i wideo.
Dlaczego więc Snapchat nie posiada skuteczniejszej formy kasowania wiadomości? Z dwóch powodów – trudności techniczne związane z trwałym usuwaniem treści w krótkim czasie oraz względy prawne.
Jak wytłumaczyć sukces Snapchata na całym świecie?
Sukces aplikacji opiera się na trzech zasadach: „Obraz jest wart tysiąca słów”, „Ciesz się chwilą”, „Nic nie trwa wiecznie”. Jak dotąd młodzi ludzie na całym świecie zdają się doceniać koncept, na jakim bazują twórcy Snapchat.
Świadomość, że nie tak łatwo jest zachować otrzymane zdjęcia, zdaje się nie frustrować użytkowników. Wręcz przeciwnie – traktują oni ich efemeryczność jako główną zaletę tej społecznościowej aplikacji. Zwłaszcza, że to ulotny charakter przesyłanych wiadomości pozwala tysiącom użytkowników angażować się w sexting.
Co to jest sexting? Jaki ma związek z mobilną aplikacją?
Jak już zostało wspomniane, Snapchat daje możliwość wysyłania wiadomości, których życie trwa ledwie kilka sekund. Formy wykorzystania takiej aplikacji są różne, jednak dla olbrzymiej liczb użytkowników Snapchat służy do wymiany zdjęć o charakterze erotycznym lub pornograficznym. Zjawisko to znane jest jako sexting.
Obecnie nie można zignorować coraz szerzej zataczającej swe kręgi praktyki sekstingu, która wzbudza pytania natury etycznej i prawnej. Twórcy aplikacji, jak dowiadujemy się z wywiadu, starają się zminimalizować ten aspekt użytkowania Snapchat, jednak to właśnie on jest jednym z kluczy do światowego sukcesu aplikacji.
Wickr daje dużo większą gwarancję bezpieczeństwa niż Snapchat. Program ten posiada nie tylko funkcję niszczenia wiadomości, ale również ich szyfrowania.