Warszawa na pięć dni staje się golfową stolicą Europy. W zeszłym roku zaszczyt ten przydał stolicy Dolnego Śląska, a to za sprawą Deutsche Bank Polish Masters, czyli finałowego turnieju europejskiej ligi golfa Pro Golf Tour. W zawodach swój udział zapowiedzieli m.in. ambasadorzy turnieju i entuzjaści golfa w Polsce: Mariusz Czerkawski, Hubert Urbański i Tomasz Iwan.
Polska we wrześniu nie tylko gości najlepszych siatkarzy świata. Nad Wisłę zjedzie również golfowa elita starego kontynentu. W tym jednak przypadku zawody te będą w transmitowane dla szerokiej publiczności w TVP Sport. Prestiżowa impreza, która potrwa od 24 do 28 września, jest odskocznią do 2-ligowego Challenge Tour, a następnie do European Tour – jednej z dwóch najlepszych serii golfowych na świecie. Porównując rangę tej imprezy do świata piłki nożnej to śmiało można stwierdzić, że jest to golfowy odpowiednik Ligi Europejskiej. Nie jest to jednak Liga Mistrzów, ponieważ cykl Pro Golf Tour nie jest pierwszą ligą golfa na Starym Kontynencie.
Już zeszłoroczna edycja Deutsche Bank Polish Masters we Wrocławiu cieszyła się sporą popularnością wśród kibiców, a organizatorzy zamierzają w tym roku pobić rekord frekwencji. Zależy im nie tylko na popularyzacji samego golfu, ale zmiany postrzegania tej dyscypliny sportu. – Takie turnieje jak Polish Masters sprzyjają popularyzacji całej dyscypliny. Już abstrahując od tego, że przy jego okazji pojawiają się sponsorzy i partnerzy, to chodzi o popularyzację samego golfa, bo to jest najważniejsze – wyjaśnia w rozmowie z naTemat, Bartosz Sosnówka, rzecznik prasowy Deutsche Bank Polish Masters 2014.
Deutsche Bank Polish Masters 2014 będzie rozgrywany na polu golfowym Sobienie Królewskie G&CC koło Warszawy. Pula nagród w turnieju wyniesie 170 tys. zł. W czasie pięciodniowego święta golfa zmierzą się nie tylko profesjonaliści, ale również amatorzy. W środę 25 września odbędzie się turniej towarzyski Pro-Am oparty na wspólnej rywalizacji zawodowców ligi Pro Golf Tour z najlepszymi amatorami. Natomiast w niedzielę rozegrany zostanie Deutsche Bank Invitational, czyli turniej o Puchar Wiceprezesa Deutsche Bank Polska, w którym wystartują zawodnicy grający amatorsko w golfa.
– Moja przygoda z golfem trwa dopiero kilka lat, ale jestem przekonany, że turniej jedynie utwierdzi mnie w przekonaniu, że swoją nową pasję warto rozwijać. Pole golfowe to idealne miejsce na spędzenie wolnego czasu, ale również na obudzenie w sobie sportowych emocji. Lubię grać i staram się zarażać tym sportem innych. Takie wydarzenia, jak Deutsche Bank Polish Masters to znakomita promocja golfa w Polsce – wyjaśnia jeden z trzech ambasadorów turnieju Huber Urbański.
Rzecznik przekonuje, że na przestrzeni ostatnich lat zauważalne jest zwiększone zainteresowanie golfem. – Z jednej prostej przyczyny, pojawili się tacy zawodnicy jak: Adrian Meronk czy Mateusz Gradecki, którzy są objęci specjalnym programem stypendialnym w Stanach Zjednoczonych. Traktują oni golf jako sport w 200 proc. Nie są to panowie z brzuszkiem czy biznesmeni. Dla nich golf nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu, ale przede wszystkim sport. I sukcesy takich zawodników mogą przyczynić się do tego, że golf w Polsce może być całkiem inaczej postrzegany niż do tej pory – dodaje.
W turnieju Deutsche Masters organizatorzy rozdali dzikie karty dla najlepszych polskich zawodników. Jednym z ich beneficjentów jest 12-letni reprezentant klubu w Sobieniach Królewskich, który niedawno wygrał Mistrzostwa Polski juniorów, czyli wygrał z zawodnikami o 4-5 lat o siebie starszymi. I nie miał tam sobie równych.
– Wychowujemy powoli graczy europejskiego formatu, a potem mam nadzieję światowego. Którzy na świecie będą coś znaczyć i dźwigną na swoich barkach tę dyscypliną i sprawią, że będzie ona postrzegana jako sport oraz że przełoży się to też na powszechność: pól golfowych czy liczby samych zawodników – mówi Sosnówka i zaznacza, że "jest to proces długofalowych i sporo pracy przed nami".
Najlepszym potwierdzeniem rozwoju golfa, nie tylko w naszym kraju, ale także na świecie, jest powrót tej dyscypliny sportu na olimpiadę. Ostatnim razem golfiści w programie igrzysk pojawili się w Saint Louis w 1904 roku. Pięć lat temu MKOl podjął decyzję o przywrócenie tej dyscypliny sportu i za dwa lata w Brazylii po 112 latach golf ponownie stanie się częścią największego święta sportu.
Organizatorzy (Golf24) i pole Sobienie Królewskie G&CC serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych w sobotę, 27 sierpnia (godz. 14.00), na dzień otwarty. Tego dnia będzie można wziąć udział w bezpłatnej akademii golfa, zobaczyć pokaz mistrza w trickach golfowych i pokibicować na żywo golfistom biorącym udział w turnieju.
Aktualne relacje z Deutsche Bank Polish Masters we Wrocławiu dostarcza Golf24/Golf&Roll
Reklama.
Udostępnij: 4
Jacek Gulmantowicz, prezes Golf24 i organizator Deutsche Bank Polish Masters
Golf to jeden z najtrudniejszych technicznie sportów na świecie. Dodatkowo, wymaga nie tylko sprawności fizycznej, ale przede wszystkim wytrzymałości psychicznej i umiejętności strategicznego myślenia