Szalejący w Europie kryzys, znudzenie współczesną polityką, czy też zapatrzenie w historię - wiele może być powodów radykalizacji społecznych nastrojów oraz polityki. W stolicy Włoch właśnie pojawiły się plakaty chwalące faszystowską Włoską Republikę Socjalną. Włochy w temacie powrotu idei faszystowskich nie są jednak wyjątkiem. Takie tendencje widać również m.in. w Niemczech.
Historyczne zdjęcie z czasów Republiki Salo i napis "Wszyscy bohaterowie są młodzi i piękni". Żeby nikt nie miał wątpliwości do czego nawiązuje treść dodano jeszcze słowa "Chłopcom z Salo". Tak wygląda plakat, który pojawił się na ulicach stolicy Włoch.
Moment wywieszenia plakatu nie jest przypadkowy. Nastąpił on kilkanaście godzin przed przypadającym jutro Świętem Wyzwolenia. Dzień ten ma upamiętniać zwycięstwo antyfaszystowskiej partyzantki z 1945 roku. Autorzy plakatu nie są znani. Choć wiadomo, że stoją za nimi przedstawiciele któreś z (co warto podkreślić) wielu włoskich partii prawicowych.
Balkon Mussoliniego atrakcją dla turystów
W lutym ubiegłego roku serwisy informowały o remoncie balkonu, z którego Benito Mussolini wygłaszał swoje przemówienia. Znajduje się on w pięknym Pałacu Weneckim, w samym sercu Wiecznego Miasta. Przez wiele lat balkon był zapomniany, ale na początku roku 2011 po remoncie znów oddano go do użytku. Jedną z pierwszych osób, jakie obejrzały wówczas balkon był włoski prezydent Giorgio Napolitano. Warto zaznaczyć, że Napolitano oglądał wówczas balkon z dystansu i nie zdecydował się, aby na niego wyjść. Balkon stał się jedną z atrakcji turystycznych, która wzbogaciła paletę atrakcji Pałacu Weneckiego.
Konsul generalny śpiewał w faszystowskiej grupy
Kilka miesięcy temu włoska prasa podała informację, że włoski konsul generalny w Japonii Mario Vattani, poza swoją działalnością dyplomatyczną występował również w pewnej kapeli. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zespół ten w swoich tekstach głosił ideologię faszystowską.
Zespół "Sotto fascia semplice" w swoich tekstach odwoływał się m.in. do Republiki Salo. Sprawa śpiewającego konsula wywołała ogromne emocje we Włoszech. Ostatecznie w styczniu 2012 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Vattaniego do Rzymu, co było jednoznaczne z jego dymisją.
Nie tylko Włochy
Wieczne Miasto nie jest jednak jedynym przypadkiem, gdzie odżywają faszystowskie idee.
Ostre hasła, często o faszystowskim zabarwieniu, towarzyszą również niemieckiej Partii Piratów. Nie obce jest jej m.in. wskazywanie na Polskę jako na kraj, który wypowiedział Niemcom wojnę w 1939 roku. Przedstawiciele tego ugrupowania często również odwołują się haseł antysemickich.
Co warte podkreślenia hasła niemieckiej Partii Piratów zyskują poklask coraz większej części społeczeństwa. Najnowsze sondaże wskazują, że ta Partia Piratów ma szansą stać się trzecią siłą na niemieckiej scenie politycznej.
"Europa: odrodzenie faszyzmu"
W 2008 roku we Francji powstał film, który pokazuje w jaki sposób faszystowskie grupy zdobywają coraz większe poparcie. Autorzy filmu zatytułowanego "Europa: odrodzenie faszyzmu" pokazują działania współczesnych faszystowskich grup nie tylko we Włoszech, czy w Niemczech, ale również i np. w Szwecji.
Socjolodzy są zgodni - sytuacje kryzysowe sprzyjają rozwijaniu się skrajnych ideologii. Dlatego też wraz z pogłębianiem się kryzysu rozwija się również zainteresowanie m.in. ideą faszyzmu.
Pytanie jednak, czy wzrost popularności takich idei tłumaczyć można tylko i wyłącznie kryzysem?