Laureatami tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla zostali Malala Yousafzai i Kailash Satyarthi, których nagrodzono za walkę z ciemiężeniem dzieci oraz zabieganie o prawo dzieci do edukacji. 17-letnia Malala jest najmłodszą w historii laureatką Nagrody Nobla.
Malala Yousafzai znana jest ze swojego zaangażowania na rzecz ochrony praw kobiet i dzieci w Pakistanie, w tym ich prawa do nauki. Młoda Pakistanka miała zaledwie 11 lat, kiedy otworzyła blog w serwisie BBC Urdu. Było to dwa lata po tym, jak w dolinie Swat, w której mieszkała, władzę przejęli talibowie i pozamykali szkoły do dziewcząt.
Pod pseudonimem Gul Makai młoda blogerka pisała o rządach talibów i codziennym życiu w swojej wiosce. Jej prawdziwe imię zostało ujawnione po tym, jak talibowie zostali wyparci z doliny Swat. Dziewczynka została nagrodzona przez władze państwowe za odwagę.
Mimo tego że sytuacja w dolinie Swat od 2009 roku uległa poprawie, cały czas pojawiały się sporadyczne ataki talibów na różne cele. Jednym z tych celów stała się czternastoletnia dziewczynka, która została postrzelona przez zamachowców w głowę.
Po postrzale Malalę przewieziono na leczenie do Wielkiej Brytanii. Tam przeszła serię operacji i powoli dochodziła do zdrowia. Od momentu ataku informacje o Malali były na czołówkach światowych serwisów informacyjnych. Media śledziły jej leczenie i rehabilitację.
Po zakończeniu podstawowego leczenia Malala rozpoczęła zbiórki pieniędzy na budowę szkół i przyborów szkolnych. W Wielkiej Brytanii otwierała bibliotekę w Birmingham. Napisała też książkę. W lipcu 2013 roku stanęła przed przywódcami z całego świata na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Teraz, w wieku 17 lat, została laureatką pokojowego Nobla.
Urodzony w 1954 roku Kailash Satyarthi jest indyjskim aktywistą, który działa na rzecz praw dzieci, zabiegając m.in. o ukrócenie praktyki zmuszania dzieci do pracy.