Minecraft dla rodziców: 7 wskazówek, jak cieszyć się grą razem z dziećmi
Softonic
14 października 2014, 07:05·6 minut czytania
Publikacja artykułu: 14 października 2014, 07:05
Pewnie myślisz, że Minecraft to kolejna głupia gra. Ale nie możesz się bardziej mylić! Dzięki niej masz wspaniałą szansę spędzić świetnie czas ze swoimi dziećmi, poznać je lepiej i stworzyć z nimi wspólny świat. W tym artykule wyjaśnię, jak to zrobić.
Reklama.
Minecraft zyskał sobie wiele określeń: wirtualne LEGO, kreator światów, symulator górnictwa... Ale jest również czymś więcej, niż tylko grą wideo – jest wolnością w najczystszej postaci. Wolnością budowania i początkiem wspaniałej przygody. Minecraft jest jak samo życie, ale o wiele prostszy.
Wielu rodziców po zobaczeniu Minecrafta ma, delikatnie mówiąc, mieszane uczucia. Czasami czują się nieco wystraszeni – nagle ich dzieci spędzają godziny przed komputerem, bez reszty pochłonięte grą, zapominając o całym świecie. Niewielu rodziców ma odwagę na własnej skórze przekonać się, czym jest ta gra.
Ale prawda jest taka, że Minecraft może stać się prawdziwie edukacyjnym narzędziem, dzięki któremu Ty i Twoje dzieci możecie spędzić czas razem, ucząc się i komunikując. Oto, co musisz wiedzieć, aby móc budować wspaniałe światy razem ze swoimi dziećmi.
Obserwuj i pytaj, ale nie osądzaj
Początkowo ciężko się zorientować, o co chodzi – wszystko dzieje się tak szybko. Widzisz rzeczy, których nie rozumiesz i które wydają się absurdalne, jak łapanie świń na wędkę czy kopanie dziur w wodzie. Może się nagle okazać, że twoje dziecko lata ponad górami lub podpala kamienie. Ale to wszystko jest tutaj normalne. Po prostu znajdujesz się w zupełnie innym świecie.
Przyjrzyj się dokładnie wszystkiemu, co się dzieje. Po pewnym czasie zaznajomisz się z podstawowymi elementami Minecrafta: potwory wychodzą w nocy, przedmioty tworzy się według przepisów z podstawowych składników i tak dalej. Pytaj też od czasu do czasu swoje dziecko o rzeczy, których nie rozumiesz, ale nie osądzaj tego, co usłyszysz. Twoja przygoda się jeszcze nie zaczęła.
Pamiętaj również, że Minecraft posiada dwie różne edycje: normalną i Pocket. Pierwsza z nich przeznaczona jest na konsole i komputery, natomiast wersja Pocket Minecraft – do grania na telefonach i tabletach. Posiada ona sporo ograniczeń, na przykład w kwestii rozmiaru światów (które są o wiele mniejsze) czy braku niektórych klocków. W istocie gra jest jednak ta sama.
Dowiedz się o tej grze wszystkiego
W Minecrafcie nic nie jest uprzednio wyjaśnione – nie znajdziesz tu żadnych map ani instrukcji, które wyjaśniłyby Ci, jak należy postępować. Dlatego wyszukiwanie i dzielenie się informacjami w Internecie jest niemal obowiązkową częścią gry. Nie zdziw się więc, jeśli zastaniesz swoje dziecko przeglądające tutoriale na YouTube czy czytające wiki Minecrafta. Polecam robić to samo.
Zarówno YouTube, jak i Twitch.tv obfitują w filmiki popularnych YouTube'erów, w których komentują oni przeróżne aspekty gry i opowiadają swoje przygody w sposób, który może Cię nieco zdziwić. Często posługują się slangiem, w którego zrozumieniu będą musiały pomóc Ci dzieci. Pamiętaj również, że Twoje dzieciaki z pewnością lubią również oglądać, jak radzą sobie inni gracze. Przypomina to trochę Twoje oglądanie kanału sportowego.
Postaraj się obejrzeć jakieś filmiki i komentarze. Jeśli przeszkadza Ci język, jaki się w nich pojawia, po prostu wycisz dźwięk. Spróbuj znaleźć kanał, który jest dla Ciebie interesujący. Warto również wyłączyć komentarze (które są często źródłem problemów) i oglądać wideo w trybie TV (tutaj wyjaśnię, jak to zrobić).
Pomóż swojemu dziecku planować i budować
Minecraft jest dużo bardziej skomplikowany niż Ci się wydaje. Podobnie jak w przypadku zestawu do budowania LEGO, wiele dzieci może łatwo się irytować, jeśli szybko nie zobaczą efektów swojej pracy. Dlatego też Twoja obecność może pomóc dzieciom cieszyć się grą, a przy okazji wpłynie na wzmocnienie więzi między wami.
Dziecko może swobodnie budować i zwiedzać świat, ale czasami dobrze jest postawić przed nim jakieś wyzwanie lub zadanie do zrealizowania. Możesz na przykład poprosić je, aby zbudowało jakiś budynek lub odtworzyło miejsce, które znasz z filmów lub z podróży. Tryb Creative Minecrafta, bez ograniczeń ani zagrożeń, jest ku temu idealny.
Pomagając planować przyszłe budowle, nie tylko dajesz dziecku dobry przykład, ale również bierzesz aktywny udział we wspólnej zabawie. Taka praca zespołowa naprawdę ułatwia zadanie, a w dodatku podczas planowania możesz zdecydować, kiedy będzie dobry czas na przerwę i odpoczynek.
Zainstaluj najciekawsze mody Minecrafta
Minecraft jest grą, która może zostać rozszerzona za pomocą modów. Dzięki nim możesz ulepszyć grafikę, dodać wioski z mieszkańcami, nowe obiekty czy stworzenia. Inne tryby ułatwiają konstrukcję skomplikowanych struktur i przyspieszają żmudne i powtarzalne czynności.
Instalowanie modów w Minecrafcie jest szybkie i bezpieczne, ale musisz w tym celu sięgnąć do sprawdzonych źródeł. W naszym tutorialu wyjaśniamy najprostszą metodę, czyli korzystanie z Minecraft Forge, narzędzia ułatwiającego modyfikację gry.
Mody to fascynujący, aczkolwiek skomplikowany świat, który wymaga nieco technicznych umiejętności. Jako że nie ma oficjalnego wsparcia dla modów w Minecrafcie, czasami zdarza się, że gra przestaje dobrze działać, zwłaszcza gdy jest aktualizowana. Dlatego ważne jest, aby robić kopie zapasowe światów stworzonych przez Twoje dzieci (punkt 1 tutorialu)
Stwórz świat/królestwo ekskluzywnie dla Twojej rodziny
Ważnym elementem gry jest możliwość grania z bliskimi. Na świecie istnieją tysiące serwerów, z którymi każdy może się połączyć, ale są to światy, nad którymi nie masz kontroli, i w których znajdziesz mnóstwo obcych graczy. Niektóre spotkania mogą być nawet nieprzyjemne czy wręcz brutalne, i Twoje dzieci z pewnością powinny na nie uważać.
Jednym ze sposobów na cieszenie się grą bez intruzów jest stworzenie własnego serwera, świata w Minecrafcie, do którego dostęp mieć będziesz tylko Ty i Twoje dzieci. Tutaj możesz mieć pełną kontrolę: możesz włączyć i wyłączyć serwer, decydować, jak Twój świat będzie wyglądał i jakie potwory będą go zamieszkiwać. Możesz nawet zdecydować, kiedy spanie deszcz. Tutaj znajdziesz, jak stworzyć taki świat.
Istnieje jeszcze łatwiejszy sposób, aby posiadać własny świat w Minecrafcie, a mianowicie dzięki Minecraft Realms. Za cenę 10$ lub 8€ miesięcznie, możesz stworzyć prywatny świat i dzielić się nim z przyjaciółmi i rodziną, bez konieczności posiadania serwera i związanych z tym technicznych problemów.
Minecraft to nie tylko budowanie
Minecraft może bardzo przypominać LEGO, ale nie wszystko opiera się na budowaniu. W tej grze Twoje dzieciaki mogą odkrywać nowe światy, zabijać potwory i dokonywać wielu czynów, takich jak ujarzmianie koni czy wydobywanie skarbów. Te zadania wymagają sporo umiejętności i cierpliwości, a czasami mogą być nawet nieco przerażające.
Jeśli chcesz mieć pamiątkę na całe życie, możesz nagrywać swoje przygody w Minecrafcie dzięki Twitch.tv lub przez program do nagrywania, taki ja Fraps. Dwie przydatne wskazówki podczas nagrywania: warto zmienić skórkę postaci aby wyglądała bardziej oryginalnie oraz widok z kamery za pomocą klawisza F5 (z widoku z pierwszej osoby na widok z trzeciej osoby).
W ten sposób możesz stworzyć dziennik wideo swoich przygód w Minecrafcie i wgrać go na YouTube, a następnie opublikować na swoim blogu lub edytować i wypalić na płycie DVD w celu obejrzenia w sprzyjającym czasie (na przykład podczas świąt). Seria Minecraft Dad, w której Paul Soares gra w Minecrafta wraz ze swoim synem, posiada już ponad sto odcinków na YouTube.
Wdrażaj Minecrafta w realne życie
Bec Oakley, matka dwójki dzieci grających w Minecrafta, daje na swoim blogu znakomitą radę: niech aktywności w realnym świecie staną się uzupełnieniem aktywności, z którymi dziecko ma do czynienia w Minecrafcie. Przenoszenie tych ze świata gry do rzeczywistości może być bardzo zabawne, i może jednocześnie uchronić Twoje dziecko przed spędzaniem ogromnej ilości czasu przed monitorem.
Masz nieskończoną ilość możliwości: torty o tematyce Minecrafta, budowanie z LEGO... Na Pinetrest możesz znaleźć całą masę Minecraftowych inspiracji. Ale nie musisz na tym poprzestać, bo nic nie stoi na przeszkodzie, aby przenieść wspólne zabawy na zewnątrz i na przykład budować zamki z piasku czy odwiedzać prawdziwe jaskinie.
Kluczem do sukcesu jest towarzyszenie dzieciom nie tylko podczas gry w Minecrafta, ale i w łagodnym przejściu pomiędzy światem gry a rzeczywistością. Przypomina to bohaterów Matrixa, którzy zostają odłączeni od wirtualnego świata. Na początku może być to trudne dla dzieci, dlatego ważne, aby „po drugiej stronie” czekała na nie zaufana osoba.
Autor artykułu: Fabrizio Ferri-Benedetti, tekst pochodzi z serwisu Softonic