Owoce i warzywa są zdrowe, ale nie zmniejszają naszej wagi
Joanna Brodziak
17 października 2014, 09:51·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 17 października 2014, 09:51
Zalecenia dietetyczne dla osób odchudzających się niemal zawsze zawierają zdanie: „Jedz więcej owoców i warzyw”. Te wartościowe produkty spożywcze uchodzą bowiem za idealną przekąskę, która syci, ale nie zawiera wielu kalorii. Większa podaż bogatych w witaminy oraz składniki mineralne warzyw i owoców jest korzystna dla organizmu, ale – jak przekonują naukowcy z Uniwersytetu Stanu Alabama w Birmingham – nie powoduje spadku masy ciała.
Reklama.
Szczupły dzięki owocom?
Zmniejszenie kaloryczności posiłków podczas kuracji odchudzającej sprawia, że ciągle odczuwamy głód i stajemy się drażliwi. Jedzenie owoców i warzyw ma – przynajmniej w teorii – przeciwdziałać uczuciu łaknienia i zapewniać dobre samopoczucie osobom będącym na diecie. Jak jest w praktyce?
Zespół amerykańskich naukowców z Birmingham przeanalizował zgromadzone wcześniej dane dotyczące związku między zwiększonym spożyciem owoców i warzyw a spadkiem masy ciała. Dane pochodziły z kilku badań klinicznych z randomizacją, w których łącznie wzięło udział ponad 1200 osób. Wyniki badania nie pozostawiają żadnych złudzeń – we wszystkich przeanalizowanych przypadkach większa podaż warzyw i owoców miała znikomy, bliski zeru wpływ na skuteczność kuracji odchudzającej.
Dlaczego dieta bogata w warzywa i owoce nie działa?
Nie sposób odmówić im wartości odżywczych, ale owoce i warzywa nie są i nigdy nie będą remedium na nadwagę oraz otyłość. Zmiana wagi wymaga bowiem głębszych modyfikacji w sposobie odżywiania: zmniejszenia kaloryczności posiłków, odstawienia niektórych produktów i przyswojenia sobie dobrych nawyków żywieniowych (małe porcje jedzenia, niezbyt długie odstępy między kolejnymi posiłkami, skromna kolacja itp.). Dopóki te podstawowe wytyczne diety odchudzającej nie zostaną spełnione, możemy zjadać cztery jabłka dziennie, a waga ani drgnie (więcej o dobrych nawykach żywieniowych przeczytasz na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki).
Prosto z mostu
Pierwsze pytanie, z jakim zgłaszają się do dietetyków osoby z nadwagą, to zwykle: „Co jeść, by schudnąć?”. Ekspert, któremu brak empatii, odpowiedziałby zapewne: „Po prostu jedz mniej”. Najwyższy czas uświadomić sobie, że włączenie konkretnego produktu do jadłospisu (np. jabłek) nie jest kluczem do skutecznego odchudzania – pożądane efekty przynosi dopiero trwałe zmniejszenie kaloryczności spożywanych posiłków. Oczywiście ważne jest, by w menu pojawiały się wartościowe pod względem odżywczym produkty, ale nie łudźmy się – żaden z nich sam z siebie nie sprawi, że wskazówka wagi zacznie spadać.
Nie zapominajmy także, iż owoce i warzywa nie są pozbawione kalorii. Choć ich kaloryczność jest z reguły niska, jeśli spożywamy je w dużych ilościach, zamiast schudnąć, możemy przytyć. Kalorie, które nie zostały „spalone”, odłożą się bowiem w postaci tkanki tłuszczowej, bez względu na fakt, iż pochodzą ze zdrowych produktów, a nie z ciastek lub chipsów.
Czy warto jeść owoce i warzywa?
Spożywanie warzyw i owoców nie zapewni nam idealnej sylwetki, ale nie oznacza to, że jedzenie ich jest pozbawione sensu. Pamiętajmy, że dieta bogata w te naturalne produkty ma korzystny wpływ na wygląd i chroni organizm przed skutkami niedoboru witamin i składników mineralnych. Przeprowadzone niedawno badania wykazały także, iż osoby, które regularnie jedzą owoce i warzywa w większych ilościach, są mniej podatne na zgon w wyniku choroby niedokrwiennej serca. Rzadziej doświadczają także zapalenia trzustki i udaru mózgu (więcej informacji na temat udaru znajdziesz na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/udar-mozgu).
Banan czy baton? Wybór należy do ciebie. Jeśli zależy ci na uzyskaniu i zachowaniu szczupłej sylwetki, owoc to z pewnością lepsza opcja. Nie oczekuj jednak, że samo jedzenie jabłek lub śliwek – bez ćwiczeń i zmiany nawyków żywieniowych – sprawi, że zmienisz rozmiar ubrań na mniejszy. Zastąpienie kalorycznych przekąsek owocami i warzywami zbliży cię wprawdzie do celu, ale to tylko pierwszy z wielu kroków, jakie będziesz musiał podjąć w dążeniu do redukcji masy ciała.