Po czym poznasz, że twój starszy krewny potrzebuje stałej opieki? Sprawdź

abcZdrowie.pl
Decyzja o stałej opiece dla starszego członka rodziny wiąże się z problemami emocjonalnymi i praktycznymi. Przede wszystkim chcemy, aby osoba ta czuła się dobrze i bezpiecznie. Jak zatem upewnić się, czy kochana osoba nie powinna dalej mieszkać sama?


Symptomy ogólne
Zwróć uwagę na jedne z większych znaków ostrzegawczych. Niektóre sytuacje jasno informują o tym, że należy pomyśleć o alternatywnych planach mieszkaniowych.

1. Niedawne wypadki. Czy kochana osoba upadła, wymagała pilnej pomocy medycznej czy też miała stłuczkę samochodową? Kto zajął się nią wtedy i jak długo to trwało? Wypadki się zdarzają, ale z wiekiem wzrasta ryzyko większej częstotliwości takich sytuacji.


2. Powolny powrót do zdrowia. Jak starszy członek rodziny zniósł ostatnią chorobę (np. przeziębienie czy grypę)? Czy był on w stanie zwrócić się o pomoc medyczną, kiedy była potrzebna, czy zwykłe przeziębienie zmieniło się w nieleczone zapalenie oskrzeli?


3. Przewlekła choroba, która się pogarsza. Problemy zdrowotne takie jak demencja starcza (http://portal.abczdrowie.pl/otepienie-starcze), przewlekła obturacyjna choroba płuc lub zastoinowa niewydolność serca może pogarszać się stopniowo albo gwałtownie, ale jej obecność oznacza, że ukochana osoba będzie z czasem potrzebować pomocy.


4. Rosnąca trudność w wykonywaniu czynności życia codziennego (ang. ADLs) oraz złożonych czynności życia codziennego (IADLs). Oba rodzaje konieczne są do samodzielnego życia – ubieranie się, robienie zakupów, robienie prania, zażywanie lekarstw itd. Lekarze, pracownicy społeczni i inni specjaliści z obszaru geriatrii stosują je jako część oceny stanu funkcjonalnego. Trudności z ADLs i IADLs mogą czasami zostać rozwiązane poprzez zaangażowanie osoby do pomocy w domu.

Symptomy szczegółowe
Niektóre symptomy nie zawsze widoczne są z daleka, zwłaszcza jeśli nie widujesz tej osoby codziennie. Nieraz więcej można wywnioskować poprzez dotyk, więc koniecznie przytul ukochaną osobę przy najbliższej okazji. Zwróć uwagę na następujące oznaki:

1. Widoczny spadek wagi ciała. Czy osoba ta schudła a ubrania są wyraźnie luźniejsze? Wiele przypadłości, od depresji (przeczytaj o depresji: http://portal.abczdrowie.pl/depresja) po raka, może powodować spadek wagi. Osoba, która ma trudności w wychodzeniu po zakupy lub pamiętaniu o tym, by gotować czy jeść, też schudnie. Sprawdzaj lodówkę i obserwuj, jak osoba przygotowuje posiłki.

2. Wątłość. Czy odczuwasz zmiany w sile i posturze osoby, którą przytulasz? Czy ukochana osoba może z łatwością wstać z krzesła? A może chwieje się i nie może utrzymać równowagi? Porównaj swoje obserwacje z ostatnim spotkaniem.

3. Wyraźny wzrost wagi. Powszechne powody to uraz, który spowalnia osobę, cukrzyca oraz demencja (kiedy nie pamięta się o posiłkach, osoba może jeść przez cały dzień). Osoby z problemami finansowymi wybierają mniej świeżych produktów a więcej chleba czy makaronu.

4. Dziwny zapach ciała. Niestety, przy bliskim kontakcie można zauważyć zmiany w nawykach związanych z higieną osobistą. Powody to problemy z pamięcią, depresja lub fizyczne przypadłości.

5. Zmiany w wyglądzie. Czy włosy/makijaż danej osoby wyglądają w porządku? Czy ubrania są czyste? Ktoś znany wcześniej z idealnie wyprasowanej koszuli chodzi teraz w poplamionej bluzie? Może to oznaczać utratę sprawności w zapinaniu guzików lub brak siły do prasowania. Mężczyźni, którzy wcześniej golili się regularnie a teraz pokazujący się z zaniedbaną brodą mogą zapominać o goleniu lub nie pamiętają, jak się golić.

Symptomy społeczne
W tym miejscu należy zastanowić się nad kontaktami towarzyskimi danej osoby. Koła znajomych z wiekiem się kurczą, co może mieć wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo. Zwróć uwagę na:

1. Kontakty towarzyskie. Brak kontaktu z innymi związany jest z depresją i problemami z sercem w podeszłym wieku. Jeśli przyjaciele zmarli lub wyprowadzili się, przeniesienie w inne miejsce może mieć pozytywne skutki.

2. Zainteresowania. Czy dawniej ukochane hobby zostało porzucone? Istnieje wiele przyczyn, dla których ludzie rezygnują z zainteresowań, ale całkowity brak zainteresowania czymkolwiek może oznaczać depresję.

3. Regularne odwiedziny. Kto – poza tobą i innymi członkami rodziny – odwiedza ukochaną osobę na co dzień? Należy upewnić się, że starszy członek rodziny może liczyć na kogoś, kto jest w pobliżu w razie problemu czy wypadku.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Ambasada w Szwecji Nobla dla Tokarczuk prawie nie dostrzegła. Nasza dyplomacja znowu zawiodła

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy
0 0"Czerpią wiedzę z filmów porno". Nauczycielka krytykuje projekt o edukacji seksualnej
0 0"Widzę histerię". To on forsuje zakaz edukacji seksualnej, który tak bulwersuje Polaków
Jaguar 0 0Duży, dostojny i w świetnej cenie. Tego SUV-a kupisz już za 1452 zł netto miesięcznie

NA ŚWIECIE

0 0Podobno w domu jest spokój. Do nowego Sejmu weszli ojciec oraz syn – i są w różnych partiach!
0 0"Jestem skłonny startować w wyborach na szefa PO". Pierwszy polityk rzuca wyzwanie Schetynie
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką