Czy często masz wątpliwości związane z odżywianiem się i nie wiesz, którym informacjom z Internetu możesz zaufać? Właśnie dlatego zebraliśmy odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas problemy w jednym miejscu. Wątpliwości zostały rozwiane przez dietetyka Ewę Kozłowską.
Jakie owoce można spożywać przy diecie niskocukrowej?
Reklama.
Dieta niskocukrowa, w praktyce nazywana „dietą o kontrolowanej ilości cukrów prostych”, w której zaleca się spożywanie codziennie 300 gram owoców z niżej wymienionych:
agrest, ananas, grejpfrut, banan, brzoskwinie, nektarynki, cytryny, czarne jagody, czereśnie, wiśnie, jabłka, jeżyny, maliny, melony, morele, porzeczki, pomarańcze, kiwi, poziomki, truskawki, śliwki i żurawiny.
„Owoce zawierają różne ilości węglowodanów i składników mineralnych oraz witamin, których zawartość waha się w zależności od klimatu, odmiany, gleby, stopnia dojrzałości oraz sposobu uprawy i transportu. Tak wiec ograniczeniu podlega głównie ilość spożytych dziennie owoców” – tłumaczy specjalista.
Czego powinna unikać w swojej diecie kobieta karmiąca piersią?
Kobieta karmiąca piersią powinna odżywiać się zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, pamiętając, że w czasie laktacji musi dostarczyć do swojego organizmu wystarczającą ilość białka, soli mineralnych oraz witamin do produkcji mleka. Zobacz, jak można zwiększymć laktację: http://parenting.pl/portal/jak-zwiekszyc-laktacje. Ekspert podkreśla, że w pierwszym trymestrze karmienia należy stosować dietę łatwostrawną, aby ograniczyć kolki u niemowlęcia, potem kolejno delikatnie wprowadzać warzywa krzyżowe: kalafior, brokuły a następnie fasolkę szparagową. Bezwzględnie powinno unikać się ostrych przypraw, wszelkich używek i kofeiny oraz uważać na produkty z wysoką zawartością kakao.
W zależności od tego, czy rodzeństwo lub rodzice mają stwierdzoną alergię pokarmową na określone produkty spożywcze, za zgodą lekarza eliminujemy je czasowo z diety. Kolejna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, to niebezpieczeństwo zatruć pokarmowych. „W czasie laktacji nie spożywamy surowej wołowiny (tatara z żółtkiem), kogla-mogla (surowe żółtko), mleka i serów z niepewnych źródeł (prosto od krowy) oraz nieświeżych ryb. Mleko gotujemy przed spożyciem, a jaja należy wyparzać w gorącej wodzie” – wyjaśnia dietetyk.
Jak poradzić sobie z wieczornym podjadaniem?
Według specjalisty, rozsądnie jest zacząć od pożywnego i pełnowartościowego śniadania, a później, co mniej więcej 3 godziny spożywać następne posiłki. Należy dbać, aby w ciągu dnia dostarczyć odpowiednią ilość kalorii, w tym węglowodanów złożonych regulujących poziom cukru we krwi. Dietetyk zwraca też uwagę na mit związany z „niejedzeniem po 18”. „Ostatni posiłek należy zaplanować na 2-3 godziny przed snem, tzn. nie obowiązuje reguła nie jem po 18:00, jeżeli kładę się spać o 23, wtedy ostatni posiłek obowiązuje ok. 20-21” – przekonuje ekspert.
Najczęstszym błędem obserwowanym w praktyce jest „odchudzanie do 16.00”, kiedy to po powrocie z biura przestajemy kontrolować ilość przyjętego pokarmu. Dobrym sposobem na spędzenie wieczoru jest umiarkowana aktywność fizyczna: wieczorny spacer, jazda na rowerku stacjonarnym czy wyjście na siłownię, wtedy możemy spalić nadprogramowe kalorie. Zdaniem specjalisty, wieczorne podjadanie jest niczym innym jak elementem naszego stylu życia, należy więc postarać się zmienić czas spędzony wieczorem przed telewizorem czy komputerem na zdrowe nawyki.
Po czym poznać spowolniony metabolizm?
Metabolizm obejmuje określone reakcje chemiczne, które umożliwiają uzyskanie energii ze środowiska i zużycie jej do syntezy cząsteczek białka, węglowodanów i tłuszczu. Szlaki metaboliczne dzielimy na kataboliczne (rozkład) oraz anaboliczne (budowa). Przykładem takiego szlaku może być między innymi lipogeneza, czyli tworzenie tłuszczu i lipoliza, czyli jego rozkład. Dietetyk zaznacza, że metabolizm to suma reakcji chemicznych w organizmie, a cześć pacjentów myli pojecie metabolizmu z szybkością pasażu żołądkowo-jelitowego.
Wyróżniamy trzy główne mechanizmy kontroli szlaków metabolicznych:
- kontrola dostępności substratu, np. ilość energii z pożywienia w diecie, czyli – jeżeli dostępność jest ograniczona –wówczas szlak ulega zwolnieniu;
- kontrola allosteryczna, w której czynniki allosteryczne są przyłączane do kluczowych enzymów (przy czym może być ona pozytywna – stymulująca szlak lub negatywna – hamująca szlak);
- kontrola hormonalna, w której kluczowa rolę odgrywają hormony.
W praktyce pacjenci z zaburzeniami metabolizmu mają często podwyższoną należną masę ciała, niski procent aktywnej tkanki mięśniowej w stosunku do masy ciała, są ociężali i czasami apatyczni. Zdarzają się kłopoty z trawieniem związane z dużą ilością tłuszczu w tkance trzewnej – podwyższony obwód pasa.
Od czego zacząć zdrowe odchudzanie?
Zdaniem specjalisty, zdrowe odchudzanie najlepiej zacząć od aktywności fizycznej, kształtowania nawyków zdrowego żywienia i właściwego stylu życia. Siedzący tryb życia zwiększa dwukrotnie ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych. Ćwiczenia przyśpieszają przemianę materii, zwiększają wrażliwość na insulinę, zmniejszają oporność na ten hormon i jego stężenie we krwi. Bardzo dobre rezultaty można uzyskać, ćwicząc codziennie przez godzinę.
Ekspert podkreśla, jak ważna jest rodzina w kształtowaniu zdrowych nawyków. Odpowiednio przygotowani rodzice wybierają dla dziecka zdrowe, pełnowartościowe produkty i zachęcają dzieci do aktywności fizycznej, sami będąc przykładem. „Rodzice powinni opierać się na zasadach zdrowego żywienia, pamiętając o 5 porcjach owoców i warzyw, 2-3 porcjach nabiału i odpowiedniej ilości węglowodanów złożonych pochodzących ze zbóż pełnego przemiału, ryżu brązowego i grubych kasz” – twierdzi dietetyk. W prawidłowo zestawionej diecie nie może zabraknąć ryb 2-3 razy w tygodniu oraz nasion roślin strączkowych. Należy też ograniczyć cukier (sacharozę), białą mąkę oraz sól.