materiały prasowe
Reklama.
Etymologia pojęcia „drag queens” jest dyskusyjna. Pierwsze wzmianki o użyciu tej nazwy w odniesieniu do mężczyzn przebierających się za kobiety datuje się na rok 1870. Sam zwrot „drag” oznacza ubranie, kulturowo przypisane danej płci, a noszony przez osoby płci przeciwnej. Człon „queen” może odnosić się zarówno do specyficznego zachowania performerek, jak i do staroangielskiego słowa „quean" oznaczającego kobietę. Słowo to było używane również do określenia kobiet lekkich obyczajów lub gejów.
logo
„Drag queens" to rodzaj sztuki, zabawa konwencjami, nie zaś kwestia tożsamości płciowej. materiały prasowe
Co warto podkreślić sztuka drag queen to rodzaj kreacji scenicznej. Mężczyźni wcielający się w tę rolę nie utożsamiają się z kobietami, bawią się jedynie konwencją płci kulturowej. Sam performance i przebieranie się w damskie kreacje nie jest jednoznaczne z transseksualizmem artysty. Ten rodzaj przedstawienia ma na celu wywołanie komediowego, satyrycznego lub dramatycznego efektu. Bardzo istotne jest w nim przerysowanie postaci, którą się odtwarza. Dlatego też dragowie lubią przepych, blichtr i glamour. Ich kreacje zawsze są błyszczące, często na granicy tandety i kiczu.
Ciekawe jest to, że większość drag queens nie dąży do pełnego przebrania się za kobietę. Cała zabawa polega na tym, żeby publiczność doskonale zdawała sobie sprawę z tego, że to mężczyzna przywdziewający strój. Najpopularniejszym mitem dotyczącym drag queens jest przekonanie, że w role te wcielają się wyłącznie geje, którzy chcą być kobietami na co dzień. Samo przebranie się w damskie ciuchy nie czyni z mężczyzny królowej nocy. Do tego potrzeba całego programu artystycznego, odpowiedniego zachowania, po prostu wcielenia się w pewną rolę.
Przedstawienia drag queen to nie jedyne formy ich sztuki. Wyróżnić można jeszcze drag kings (kobiety wcielające się w rolę mężczyzn) czy faux queens (kobiety przebierające się za drag queens) i faux kings (mężczyźni przebierający się za drag kings). W Polsce te formy performance’u odbywają się jedynie w klubach gay-friendly. W przeciwieństwie do londyńskiego Soho, szansę spotkania drag queen na ulicy w polskim mieście są nikłe.
logo
W Polsce bardzo rzadko można spotkać się z takim rodzajem sztuki, jednak na zachodzie jest on bardzo popularny. materiały prasowe
Jednak Doc reality „Drag queens, królowe Londynu” emitowany na antenie Planete+ we wtorki i czwartki o godzinie 23.00 daje możliwość zobaczenia świata, który zwykle jest niedostępny dla osób z zewnątrz. To dziesięć odcinków o artystkach, które wcielając się w rolę drag queens dają niesamowite show w londyńskim Soho.