Kim są drag queens i co kryje się za ich kolorowymi maskami?
Planete+
18 listopada 2014, 06:11·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 18 listopada 2014, 06:11
W Polsce „drag queens" budzą liczne kontrowersje. Niestety mało kto pamięta, że to głównie rodzaj sztuki i pobudzającego do myślenia przedstawienia. Na czym polega ta sztuka, kim są jej wykonawcy i gdzie możemy ich spotkać?
Reklama.
Etymologia pojęcia „drag queens” jest dyskusyjna. Pierwsze wzmianki o użyciu tej nazwy w odniesieniu do mężczyzn przebierających się za kobiety datuje się na rok 1870. Sam zwrot „drag” oznacza ubranie, kulturowo przypisane danej płci, a noszony przez osoby płci przeciwnej. Człon „queen” może odnosić się zarówno do specyficznego zachowania performerek, jak i do staroangielskiego słowa „quean" oznaczającego kobietę. Słowo to było używane również do określenia kobiet lekkich obyczajów lub gejów.
Co warto podkreślić sztuka drag queen to rodzaj kreacji scenicznej. Mężczyźni wcielający się w tę rolę nie utożsamiają się z kobietami, bawią się jedynie konwencją płci kulturowej. Sam performance i przebieranie się w damskie kreacje nie jest jednoznaczne z transseksualizmem artysty. Ten rodzaj przedstawienia ma na celu wywołanie komediowego, satyrycznego lub dramatycznego efektu. Bardzo istotne jest w nim przerysowanie postaci, którą się odtwarza. Dlatego też dragowie lubią przepych, blichtr i glamour. Ich kreacje zawsze są błyszczące, często na granicy tandety i kiczu.
Ciekawe jest to, że większość drag queens nie dąży do pełnego przebrania się za kobietę. Cała zabawa polega na tym, żeby publiczność doskonale zdawała sobie sprawę z tego, że to mężczyzna przywdziewający strój. Najpopularniejszym mitem dotyczącym drag queens jest przekonanie, że w role te wcielają się wyłącznie geje, którzy chcą być kobietami na co dzień. Samo przebranie się w damskie ciuchy nie czyni z mężczyzny królowej nocy. Do tego potrzeba całego programu artystycznego, odpowiedniego zachowania, po prostu wcielenia się w pewną rolę.
Przedstawienia drag queen to nie jedyne formy ich sztuki. Wyróżnić można jeszcze drag kings (kobiety wcielające się w rolę mężczyzn) czy faux queens (kobiety przebierające się za drag queens) i faux kings (mężczyźni przebierający się za drag kings). W Polsce te formy performance’u odbywają się jedynie w klubach gay-friendly. W przeciwieństwie do londyńskiego Soho, szansę spotkania drag queen na ulicy w polskim mieście są nikłe.
Jednak Doc reality „Drag queens, królowe Londynu” emitowany na antenie Planete+ we wtorki i czwartki o godzinie 23.00 daje możliwość zobaczenia świata, który zwykle jest niedostępny dla osób z zewnątrz. To dziesięć odcinków o artystkach, które wcielając się w rolę drag queens dają niesamowite show w londyńskim Soho.