Jeżeli dieta jest dobrze zaplanowana, będziesz w stanie dostarczyć organizmowi wszelkich potrzebnych składników odżywczych – oto kilka z tych kluczowych dla zdrowia oraz ich źródła dla wegetarian.
1. Białko. Wielu osobom na pewno posmakuje wegeburger zrobiony z fasoli czy soi, które są znakomitym źródłem protein. Inne z nich to: orzechy, jaja, nabiał, rośliny strączkowe (np. ciecierzyca, fasola kidney lub czarna), produkty pełnoziarniste.
2. Witamina B12. Występuje ona głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, więc szczególnie wrażliwe na nią powinny być osoby niespożywające żadnych produktów zwierzęcych. Bardzo często jednak soja czy płatki śniadaniowe są wzbogacane w ten składnik. Dzienne zapotrzebowanie wynosi 2,4 μg.
3. Żelazo. Wegetarianie oraz kobiety miesiączkujące są w wyższej grupie ryzyka niedoboru żelaza niż osoby spożywające produkty zwierzęce. Dobrym źródłem żelaza dla wegetarian może być: soja, rośliny strączkowe, pietruszka, szpinak, brokuły, otręby, suszone owoce (rodzynki, morele, śliwki).
4. Wapń. Wegetarianie mają dostatek wapnia w nabiale – serze, mleku i jogurcie. Inne źródła tego składnika to: kapusta, brokuły, jarmuż i rośliny strączkowe. Zapoznaj się dietą bogatą w wapń:
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-bogata-w-wapn.
5. Cynk. Obecny jest w mleku i jego przetworach, produktach pełnoziarnistych, roślinach strączkowych i orzechach. Pomimo że cynk jest obecny w wielu wegetariańskich potrawach, nie jest tak dobrze przyswajalny jak ten pochodzący z mięsa. Dlatego warto zwiększyć dawki produktów roślinnych, które go zawierają. Hummus zrobiony z ciecierzycy, zjedzony z pełnoziarnistym chlebkiem pita będzie idealną przekąską.
6. Kwasy tłuszczowe omega-3. Jeżeli nie jesz ryb ani jaj, musisz pozyskać ten składnik z innych źródeł, np. z lnu, pestek dyni, orzechów włoskich, oleju sojowego.