Obfity okres? Sprawdź, czy nie powinnaś zażywać suplementów z żelazem
Anna Zwolińska
21 listopada 2014, 11:15·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 21 listopada 2014, 11:15
Badania przeprowadzone przez naukowców z Finlandii pokazały, że diagnoza i leczenie anemii to niezwykle ważny czynnik poprawy jakości życia wśród kobiet, które mają obfite miesiączki. Wyniki sugerują, że ginekolodzy powinni przeprowadzać badania na anemię i zalecać suplementy z żelazem kobietom, które tracą dużo krwi podczas okresu.
Reklama.
Obfite miesiączki mogą być przyczyną anemii
Jednym z powszechnych przyczyn niedoboru żelaza i anemii (zobacz, czy anemia ma związek z białaczką: http://portal.abczdrowie.pl/anemia-a-bialaczka) jest obfite krwawienie podczas miesiączki. Z czasem miesięczna utrata żelaza bez odpowiednich suplementów diety może zmniejszyć zapasy tego cennego minerału w organizmie. Wcześniejsze badania potwierdziły, że anemia spowodowana niedoborem żelaza może wpływać na siłę fizyczną kobiety, jej funkcje poznawcze, nastrój i ogólną jakość życia.
Badania przeprowadzone zostały przez dr Pirkko Peuranpää z wydziału położniczo-ginekologicznego szpitala Hyvinkää w Finlandii. Oszacowano w nich wpływ anemii i niedoboru żelaza na związaną ze zdrowiem jakość życia 236 kobiet leczonych na krwotok miesiączkowy. Uczestniczki badania poddano histerektomii (usunięciu macicy) lub też leczeniu hormonalnemu.
Zespół naukowców podzielił pacjentki na 2 grupy: kobiety z poziomem hemoglobiny poniżej oraz powyżej120 g/L. Pierwsza grupa została zdefiniowana jako anemiczna, podczas gdy w drugiej anemia nie występowała. Zmierzone zostały także poziomy ferrytyny (http://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna) we krwi, aby ocenić zapasy żelaza organizmu w obu grupach.
Obiecujące wyniki badań
Wyniki pokazują, że na początku badań 27% kobiet miało anemię, a 60% ostry niedobór żelaza, gdzie poziom ferrytyny był niższy niż 15 µg/L. W przypadku pierwszej grupy tylko 8% osób zażywało suplementy diety. Po roku leczenia poziom hemoglobiny wzrósł w obu grupach, ale kobiety na początku cierpiące na anemię, wciąż miały znacznie niższy poziom w porównaniu do grupy, w której anemii nie stwierdzono.
Rok po leczeniu kobiety z anemią odczuwały znaczny wzrost energii, funkcji fizycznych i towarzyskich oraz spadek depresji i stanów lękowych w porównaniu do grupy bez anemii. Pięć lat zajęło osiągnięcie normalnych zasobów żelaza w organizmie. Jakość życia kobiet z krwotokami miesięcznymi uległa poprawie.
Co należy wiedzieć o anemii powodowanej niedoborem żelaza?
Organizm używa żelaza w produkcji hemoglobiny, a ona z kolei tworzy czerwone krwinki. Hemoglobina odpowiedzialna jest za przenoszenie tlenu w organizmie, więc bez wystarczającej ilości żelaza ciało wytwarza mniejszą ilość czerwonych krwinek, występuje mniej hemoglobiny i mniej tlenu.
Niedobór żelaza jest najczęstszą przyczyną anemii i może być spowodowany: obfitymi miesiączkami, zbyt małą ilością żelaza w diecie (szczególnie narażone są małe dzieci, nastolatki i ciężarne kobiety) lub krwotokiem wewnętrznym (spowodowany rakiem, wrzodami czy też hemoroidami). Krwotok wewnętrzny to najczęstsza przyczyna niedoboru żelaza u mężczyzn oraz kobiet po menopauzie.
Anemia rozwija się powoli, jej objawy mogą być łagodne, co utrudnia diagnozę. Objawy w wyniku pogłębienia się anemii to:
1) osłabienie, zmęczenie;
2) zawroty głowy;
3) ból głowy;
4) blada cera;
5) zadyszka;
6) problemy z koncentracją.
Jeśli podejrzewasz u siebie anemię, skonsultuj się z lekarzem, który zada pytania na temat historii medycznej i objawów oraz zleci morfologię krwi, aby przyjrzeć się poziomowi czerwonych krwinek i test na poziom żelaza w organizmie. W celu ustalenia przyczyny anemii mogą zostać przeprowadzone dodatkowe badania.
Leczenie będzie najprawdopodobniej polegało na zażywaniu suplementów diety oraz wprowadzeniu diety bogatej w żelazo. Większość pacjentów odczuwa poprawę już po pierwszych kilku dniach od zażycia suplementów diety, nie należy jednak przerywać ich stosowania. Leczenie musi potrwać kilka miesięcy, aby zasilić zasoby żelaza w organizmie.