Amerykańska Akademia Neurologii (AAN) twierdzi, że ryzyko nadużywania leków na receptę przewyższa potencjalne zalety. Nadużycie i nieprawidłowe używanie leków przeciwbólowych to coraz większe zmartwienie lekarzy. Skala tego problemu wzrasta od kilku ostatnich dziesięcioleci, a badania przeprowadzone przez AAN sugerują, że ryzyko leków przeciwbólowych na receptę, włącznie z przedawkowaniem, uzależnieniem i śmiercią znacznie przewyższa zalety leczenia bólów głowy, fibromialgii, bólu kręgosłupa i innych przypadłości niepowodowanych przez nowotwory.
Reklama.
Zagrożenie na receptę
Specjaliści uważają, że potrzebnych jest więcej badań i informacji na temat efektywności i stosowania opioidów, włącznie z prawem i polityką, które zapewnią bezpieczeństwo pacjentom. AAN odwołuje się do badań, które pokazują, że 50 proc. pacjentów, którym przepisuje się leki przeciwbólowe, takie jak morfina, kodeina, oksykodon, metadon, fentanyl, hydrokodon lub połączenie tych leków z acetaminofenem przez okres 3 miesięcy, wciąż zażywa je 5 lat później. Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób, wskaźnik śmierci z przedawkowania w Stanach Zjednoczonych w ostatnich 20 latach potroił się. W 2010 roku oszacowano, że ponad 12 milionów ludzi stosuje leki przeciwbólowe na receptę bez recepty lub po prostu w celach rekreacyjnych.
Pomimo że silne leki przeciwbólowe, takie jak hydrokodon czy morfina, faktycznie powodują krótkotrwałą ulgę w bólu, nie ma obecnie żadnych danych, które udowodniłyby ich długotrwały efekt bez powodowania przedawkowania, zależności lub uzależnienia. Leki przeciwbólowe na receptę zmniejszają postrzeganie bólu przez mózg poprzez połączenie z jego receptorami. Uczucie euforii często powoduje zależność i uzależnienie po jakimś czasie. Kiedy wzrasta tolerancja na leki, pacjenci chcą uzyskać to samo uczucie euforii i unikać objawów odstawienia poprzez zażywanie większych dawek.
Ponad 100 000 ludzi zmarło z powodu przepisywanych leków przeciwbólowych opioidalnych od czasu późnych lat 90, kiedy to w USA zmieniono prawa zezwalające na ich długotrwałe stosowanie. Śmierci z tego powodu wśród ludzi młodych i w średnim wieku było więcej niż z powodu ran postrzałowych i wypadków samochodowych. Zdaniem specjalistów, lekarze, instytucje i pacjenci muszą pracować razem, aby powstrzymać tę epidemię.
AAN zaleca, aby lekarze przepisywali te leki w bardziej efektywny i bezpieczniejszy sposób. Lekarze mają tworzyć plan leczenia, jednocześnie sprawdzając, czy u pacjenta występują, bądź w przeszłości występowały, nadużycie leków i depresja. Pacjenci powinni być również poddawani losowym badaniom moczu oraz kontroli dziennego zażycia morfiny z pomocą kalkulatora online. Lekarze powinni konsultować się ze specjalistami do spraw radzenia sobie z bólem, jeżeli dawki przekroczą 80–120 mg dziennie, zwłaszcza kiedy nie widać poprawy. Wszystkie leki powinny być monitorowane przez odpowiednią instytucję.
Jak radzić sobie z bólem bez leków?
Przewlekły ból może wpływać na wiele obszarów życia, włącznie z pracą, związkami i stanem psychologicznym. Radzenie sobie z tym problemem może być zarówno wymagające, jak i frustrujące, ale nie niemożliwe. Dbaj o siebie i szanuj granice swojej wytrzymałości. Oto kilka wskazówek, które mogą być kluczowe dla samopoczucia.
1. Zwróć uwagę na dietę. Dobrze jest unikać produktów, które powodują stany zapalne, takie jak warzywa z gatunku psiankowatych (bakłażan, pomidory), nabiał i ziarna zawierające gluten (np. pszenica). Trzymaj się z dala od produktów przetworzonych, a wybieraj te lekkostrawne. Ogranicz spożycie mięsa, zwłaszcza czerwonego i skup się na produktach roślinnych, które mają zwykle działanie przeciwzapalne.
2. Pij dużo wody. Niektóre problemy przewlekłego bólu mogą być potęgowane przez odwodnienie. Dlatego pij 2 litry wody dziennie, ogranicz kawę i alkohol.
3. Joga i medytacja. Obie mogą łagodzić ból fizyczny oraz stres, który powoduje ból. Stres może prowadzić do spazmów mięśni, częstej przypadłości u osób cierpiących na przewlekły ból.