Radni z Tuszyna w województwie łódzkim nie zgodzili się, by Kubuś Puchatek patronował placowi zabaw, bo stwierdzili, że "nie ma kompletnej garderoby" i ma zaburzoną tożsamość płciową. Teraz sprawę prześmiewczo opisują zagraniczne media, w tym m.in. amerykański dziennik "Washington Post".
Afera zaczęła się od błahego pomysłu. Jedna z radnych stwierdziła, że skoro plac zabaw w Tuszynie nie ma patrona, to dlaczego nie nadać mu imienia Kubusia Puchatka. Szybko okazało się jednak, że sprawa nie jest taka prosta, bo ma podtekst seksualny. "Miś nie ma kompletnej garderoby, dlatego lepszym patronem będzie Miś Uszatek. Nasz jest ubrany od stóp do głów, a Puchatek tylko od pasa w górę" – przekonywał radny Ryszard Cichy.
Inni poszli jeszcze dalej. "Z tym Kubusiem to jest tak, że jak ktoś zna angielski, to wie, że on nie ma płci – mówi na nagraniu jedna radnych" – skomentował kolejny członek rady. "Obojnak!" – stwierdził następny.
Z kolei radna Hanna Jachimska zwróciła uwagę na niepokojący szczegół. "Proszę sobie wyobrazić, że jak autor (Alan Aleksander Milne – red.) skończył 60 lat, to obciął sobie zardzewiałą brzytwą jądra, bo miał kłopoty z tożsamością" – zaalarmowała.
Dyskusja o Kubusiu odbyła się już kilka tygodni temu, ale teraz zauważyły ją media za granicą. Z radnych śmieje się prestiżowy "Washington Post", pisząc, że generalnie misie nie noszą spodni, a fakt, że Kubuś Puchatek ma koszulkę, może świadczyć, iż jest "raczej konserwatywny".
W Kanadzie sprawa z Tuszyna wzbudziła jeszcze większe emocje. Burmistrz Winnipeg, skąd pochodzi właściciel pierwowzoru misia wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie:
Winnie jest rysunkowym niedźwiedziem, który nie nosi spodni, ale chciałbym zauważyć, że lubiane postaci z filmów Disneya, Kaczor Donald oraz Chip i Dale, są również pozbawione spodni, Myszka Miki nie nosi koszulki, a Tony the Tiger (postać z reklam płatków zbożowych) jest właściwie goły. Czy te postaci też mają być zakazane? Winnipeg jest tolerancyjną i otwartą społecznością i mam nadzieję, że Winnie nadal będzie uczyć dzieci uprzejmości i przyjaźni.