Można być jednocześnie introwertykiem i ekstrawertykiem. Poznajcie ambiwertyków
Bartosz Świderski
29 listopada 2014, 19:10·1 minuta czytania
Publikacja artykułu: 29 listopada 2014, 19:10
Myślisz, że jesteś introwertykiem, bo lubisz przebywać w samotności, ale jednocześnie przyjemność sprawia ci wyjście na imprezę? Sądziłeś, że jesteś ekstrawertykiem, bo uwielbiasz otaczać się ludźmi, ale okazuje się, że równie dobrze czujesz się sam ze sobą? Prawdopodobnie jesteś ambiwertykiem.
Reklama.
Introwertycy są wycofani, skupieni raczej na sobie, najlepiej odpoczywają w samotności, bo w towarzystwie tracą dużo energii. Ekstrawertycy są ich przeciwieństwem – energię zyskują z otoczenia, w samotności zaś nie czują się najlepiej. Wszyscy mamy tendencję do kategorycznego określania się jako jeden albo drugi typ osobowości, podczas gdy niewielu z nas ściśle spełnia kryteria będące ich wyznacznikami.
Istnieje określenie, które stosuje się do osób, które mają cechy zarówno introwersji, jak i ekstrawersji – to ambiwertycy. Czyli ludzie, którzy w zależności od sytuacji przejawiają zachowania charakterystyczne dla jednego lub drugiego typu.
Oczywiście część osób idealnie wpisuje się w kanony zachowania typowe dla tych dwóch skrajnych osobowości, jednak – według psychologa Roberta R. McCrae, którego cytuje „The Huffington Post” – około 38 proc. ludzi na tej skali mieści się gdzieś pośrodku.
Jak sprawdzić, czy jesteś ambiwertykiem? Jeśli dobrze czujesz się w towarzystwie, a small talk nie wywołuje u ciebie ataku paniki, ale cenisz sobie również czas spędzany w samotności – prawdopodobnie jesteś właśnie ambiwertykiem. Jeśli rzucasz się z jednego ekstremum w drugie – od szalonego życia towarzyskiego do całych dni spędzanych w samotności,w trakcie których ładujesz baterie – także możesz określać się jako ambiwertyk.
– Ambiwertycy mogą łączyć najlepsze cechy introwertyków i ekstrawertyków – powiedział w rozmowie z "The Huffington Post" psycholog Brian Little.