Hierarchowie Kościoła, ludzie kultury i nauki, a także dziennikarze i politycy znaleźli się w gronie 127 osób wchodzących w skład Komitetu Honorowego ”Marszu w obronie Demokracji i Wolności Mediów”, który Prawo i Sprawiedliwość planuje zorganizować w Warszawie 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
Członków komitetu zaprezentowano wczoraj na spotkaniu z udziałem Prezesa PiSJarosława Kaczyńskiego. Wziął w nim udział także lider "Polski Razem" Jarosław Gowin.
– Ten marsz będzie miał charakter obywatelskiego sprzeciwu wobec tego wszystkiego, co działo się w związku z wyborami samorządowymi. To sprzeciw wobec zabiegów, które łącznie były sfałszowaniem wyborów. To było odejście od demokracji, de facto jej likwidacja. Kartka wyborcza została nam w istocie wyrwana z ręki. Nasza demokracja, okazało się, była i jest ułomna – mówił prezes największej opozycyjnej partii.
Przekonywał, że zgoda na wyniki wyborów parlamentarnych jest równoznaczna z wyrażeniem poparcia dla nieprawidłowości, z którymi trzeba walczyć spełniając obywatelskie obowiązki. Jednym z nich ma być uczestnictwo w patriotycznym marszu, który 13 grudnia przejdzie ulicami stolicy.
– To jest coś, co rozpoczyna akcję sprzeciwu. Bo my nie damy o tej sprawie zapomnieć. Znamy publicystyczne opracowania, zgodnie z którymi sprawa wyborów miała zostać zatarta. My na to nigdy nie pozwolimy – zastrzegł lider PiS.
Jego słów słuchali m.in. znani z filmu i telewizji aktor Jerzy Zelnik, satyrycy Jan Pietrzak i Marcin Wolski, była opozycjonistka w PRL Zofia Romaszewska, a także dziennikarze Jacek Karnowski („wSieci”), Tomasz Sakiewicz („Gazeta Polska”). Wśród popierających marsz są także m.in. Tomasz Terlikowski (Telewizja Republika) i Paweł Lisicki ("DoRzeczy").
– Państwu, w którym nie ufa się publicznym instytucjom, grozi anarchia – mówił Zelnik. Poparł go Pietrzak, który jeszcze dosadniej wyraził sprzeciw wobec nieprawidłowościom, które według PiS miały zajść w ostatnich wyborach. – Oszustwo i złodziejstwo to podstawowe narzędzia władzy PO-PSL – podkreślił satyryk.
Oprócz artystów, dziennikarzy i byłych ludzi opozycji, w skład Komitetu weszli także duchowni. Wśród popierających inicjatywę PiS są m.in.: abp Wacław Depo oraz biskupi Wiesław Mering, Ignacy Dec, Antoni Dydycz, Edward Frankowski, a także kapelan Solidarności ks. Stanisław Małkowski.