Zwyczajne fantazje seksualne czy już dewiacja? Zobacz, co piszą o twoich
Anna Zwolińska
23 grudnia 2014, 12:20·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 23 grudnia 2014, 12:20
O tym, że Christian Grey ma nietypowe preferencje seksualne, wiedzą chyba wszyscy fani popularnej powieści, jednak jego fantazje są raczej naturalnym odstępstwem od normy. Z drugiej strony, pojawiają się też takie, które uważane są za bardziej anormalne – tak przynajmniej sugerują nowe badania Uniwersytetu w Montrealu, w których naukowcy próbowali po raz pierwszy naukowo określić dewiację w fantazji seksualnej.
Reklama.
Problem definicji
Nietypowe fantazje nie są nowym tematem. Istnieje pokaźna literatura traktująca o fantazjach, poczynając od dyskusji na temat parafilii, na pociągu seksualnym do nietypowych przedmiotów lub partnerów kończąc. Według V edycji podręcznika DSM-5 z klasyfikacją zaburzeń psychicznych wydawanego przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (APA) parafilia to nietypowy pociąg seksualny, który może powodować psychiczne cierpienie lub sprawia, że osoba poważnie zagraża zdrowiu fizycznemu i psychologicznemu innych. Podejmuje się wysiłek w celu określenia ważnych problemów związanych z diagnostyką parafilii, jednak nie definiuje się tego, czym jest nietypowa fantazja seksualna.
Pod względem klinicznym wiadomo, czym są patologiczne seksualne fantazje: potrzebne są do ich spełnienia osoby niewyrażające zgody na akt, powodują ból lub są całkowicie niezbędne w osiągnięciu satysfakcji. Czym dokładnie są jednak anormalne lub nietypowe fantazje? Grupa naukowców postanowiła dowiedzieć się tego, przeprowadzając ankietę.
Głównym celem badań było określenie norm fantazji seksualnych, co jest kluczowym krokiem w definiowaniu patologii. Jak podejrzewano, istnieje o wiele więcej powszechnych niż patologicznych fantazji. Badania zostały przeprowadzone na 1517 studentach – 799 mężczyznach i 718 kobietach o średniej wieku 30 lat, którzy odpowiadali na pytania, szczegółowo opisując ulubione fantazje.
Interesujące wyniki badań nad fantazjami seksualnymi
Niektóre wyniki badania mogą być nieco zaskakujące. W społeczeństwie występują różnorodne fantazje seksualne, podzielić je można na: rzadkie, nietypowe lub typowe. Fantazja o seksie z koniem jest rzadka, o trójkącie (http://portal.abczdrowie.pl/trojkat-seksualny) całkiem typowa, natomiast marzenie o „złotym deszczu” jest dość nietypowe.
Mężczyźni mają więcej fantazji i opisują je w znacznie bardziej szczegółowy sposób niż kobiety. Znaczna liczba kobiet marzy o seksie uległym, np. o związaniu, klapsach i zmuszaniu do stosunku. Kobiety są jednak w stanie jasno określić granicę pomiędzy pożądaniem a fantazją. Oznacza to, że większość z nich będzie marzyć o tematyce związanej z uległością, ale niewiele zdecyduje się wprowadzić te praktyki w życie. Mężczyźni z kolei bardzo chcą, aby fantazje się spełniły.
Kobiety są także na ogół bardziej wierne w myślach niż mężczyźni: często zdarza się, że w marzeniach występują ich partnerzy, natomiast mężczyźni fantazjują o przygodach poza związkiem. Znaczna liczba mężczyzn opisywała fantazje związane z hermafrodytą, analnym seksem (wśród heteroseksualnych osób) oraz obserwowaniem partnerki podczas seksu z innym mężczyzną.
Co ciekawe, badania wykazały również, że procent mężczyzn i kobiet, którzy fantazjowali o homoseksualnym seksie, był znacznie większy niż liczba osób, które określiły się jako biseksualne czy homoseksualne. Ponad 1/3 kobiet marzyła o seksie z inną kobietą, a 1/5 mężczyzn o seksie z innym mężczyzną.
Oto powszechne fantazje opisane przez uczestników badania:
1. 52 proc. kobiet i 46 proc. mężczyzn marzy o osiągnięciu satysfakcji seksualnej poprzez związanie.
2. Grupa kobiet pomiędzy 30 a 60 proc. opisywała motywy związane z uległością.
3. 10 proc. mężczyzn i 3,5 proc. kobiet miała fantazje o oddawaniu moczu przez partnera podczas seksu.
4. Ponad 40 proc. kobiet fantazjuje o ejakulacji partnera na ciało.
5. Około 1/3 kobiet i 44 proc. mężczyzn marzy o byciu nagrywanym lub fotografowanym podczas uprawiania seksu.
Kolejnym krokiem w badaniach ma być analiza danych, w celu przedstawienia istnienia homogenicznych grup osób na podstawie połączenia fantazji seksualnych. Przykładowo, naukowcy chcą udowodnić, że osoby, które marzą o uległości w łóżku, również fantazjują o dominacji.