"Człowiek musi sobie od czasu do czasu polatać." Top 7 filmów z samolotami w tle
Przyjemnej podróży życzą Polskie Linie Lotnicze LOT
23 lutego 2015, 06:00·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 23 lutego 2015, 06:00
Przedstawiamy całkowicie subiektywny wybór filmowych produkcji, których akcja dzieje się głównie na pokładzie samolotu, lub powiązana jest z branżą lotniczą. W zestawieniu nie uwzględnialiśmy filmów wojennych i katastroficznych, a kolejność jest chronologiczna.
Reklama.
1. Czy leci z nami pilot? (Airplane!), 1980
Samolotowy, filmowy klasyk, amerykańska komedia parodiująca filmy katastroficzne z lat 70-tych. To typowy film z Leslie Nielsenem, tę stylistykę trzeba lubić, inaczej nie wytrzymamy 88 minut gagów, żarcików, które teraz nie przeszły by dzisiaj przez sito poprawności politycznej, idiotycznych zwrotów akcji, straszliwych sucharów i szokowej dawki humoru sytuacyjnego. Film kpi z patetycznych stereotypów o bohaterach, ratujących ludzi z katastrofy:
– Życie każdego pasażera zależy tylko od jednego – od znalezienia kogoś, kto nie tylko potrafi latać tym samolotem, ale kto nie jadł ryby na obiad – oświadcza Leslie Nielsen i oczywiście, wkrótce znajduje się straumatyzowany pilot, Ted Striker, który po przeżyciach wojennych boi się latać, ale z pomocą ukochanej stewardessy, psychiatry i kontrolera lotów McCroskey'ego (Lloyd Bridges) siada za sterami samolotu. Absurd pogania absurd, samolot zamienia się w latający cyrk, a film doczekał się szybko sequela "Spokojnie to tylko awaria... " (Airplane II: The Sequel, 1982).
2. Top Gun, 1986
Pete "Maverick" Mitchell (Tom Cruise) i Tom "Iceman" Kazansky (Val Kilmer) rywalizują o miano najlepszego pilota w elitarnej szkole lotnictwa marynarki USA w Miramar. Maverick zakochuje się w swojej instruktorce Charlie. Te samoloty, oscarowa piosenka ("Take My Breath Away") awiatory na nosie Toma, który pewno jeszcze nie słyszał o żadnej sekcie, jego śnieżnobiały uśmiech i jeszcze szczupły Val Kilmer… Klasyka gatunku i sentymentalna podróż w jednym.
3. Skrzydła (The Wings), 1990
Pokolenia urodzone w okolicach lat 80-tych kojarzą ten amerykański sitcom na pewno bardzo dobrze, towarzyszył niejednemu przy odrabianiu zadań domowych w liceum. Lekki i zabawny serial, wyróżnia się specyficznym humorem, inteligentnymi dialogami i przytulnym klimatem małego miasteczka. Brian i Joe Hackettowie są braćmi prowadzącymi wspólnie małe linie lotnicze na wyspie Nantucket. Jak mówi Brian:
– Tu jest Nantucket, nie San Francisco. Jesteśmy prostymi ludźmi, łowimy ryby, uprawiamy rolę i jemy Wielką Kanapkę.
Wśród charakterystycznych postaci, żyjących w tym lotniskowym mikrokosmosie znajdziemy prowadzącą bar Helen, perfekcyjną eks-stewardessę Fay, cudownie markotnego taksówkarz Antonio Scarpacci czy wroga braci – Roy'a Bigginsa, właściciela konkurencyjnych linii. Fani serialu porównują "Skrzydła" do "Przystanku Alaska" czy "Przyjaciół".
4. Plan Lotu (Flightplan), 2005
Amerykański thriller, wykorzystujący samolot – odizolowaną przestrzeń – jako miejsce rozegrania dramatu. Kyle Pratt (Jodie Foster), jest inżynierem przemysłu lotniczego, po śmierci męża w wypadku, leci wraz z córką do Nowego Jorku. W trakcie lotu jej córka znika, a załoga twierdzi, że dziewczynki... nigdy nie było na pokładzie. Pojawiają się oskarżenia, że Kyle oszalała. Tajemnicze zniknięcie, czy obłąkanie? Scenariusz trochę zbyt hollywoodzki, ale rekompensuje go gra aktorska, a bohater, którego gra Sean Bean ("Władca Pierścieni", "Gra o Tron", "Equilibrium") w tym wypadku wyjątkowo ma szansę dożyc do końca filmu.
5. Pan Am, 2011
Witaj na pokładzie luksusowych linii lotniczych Pan Am. Mamy lata 60-te XX wieku, stewardessy to wykształcone panny do lat 30-tu, obowiązkowo w gorsetach, z dużą szansą na dobre zamążpójście. Dostają rady w stylu: "po prostu się uśmiechaj". Nie zamierzają z nich korzystać, za to korzystać z życia i owszem. W końcu jak mówi jeden z pilotów, to nowy gatunek kobiet, naturalnie wyselekcjonowanych do tego, by odnieść sukces, w takich dziedzinach jakie sobie tylko wymyślą.
Serial jest trochę feministyczną i lotniczą wersją "Mad Men" i na pewno spodoba się miłośnikom stylu retro i fanom lotnictwa.
6. Samoloty (Planes), 2013
Lotnicza propozycja dla najmłodszych. Spin-off animacji "Auta" (Disney/Pixar) opowiada historię powietrznego wyścigu dookoła świata i zwalczania ograniczeń, leków i kompleksów. Dusty to samolot rolniczy, cierpi na lęk wysokości, ale robi wszystko, by go pokonać. "Samoloty" skrojone są bardziej dla dzieci, co nie zmienia faktu, że i ich rodzice, mogą się dobrze bawić w trakcie oglądania. Samoloty latają jak trzeba, a w wersji oryginalnej pojawia się znowu Val Kilmer jako głos Bravo. W 2014 do kin weszła druga część przygód Dusty'ego.
7. Wniebowzięci, 1973
Wisienka na torcie, polski akcent lotniczy i to jaki! – refleksyjny film "Wniebowzięci" Andrzeja Kondriatuka z Maklakiewiczem i Himilsbachem, którzy na pokładzie PLL LOT, a dokładnie Antonova 24, wznoszą się nad PRL-em.
Polskie linie lotnicze pojawiały się i w "Misiu" i w "Zmiennikach" i w "Samych Swoich". Czterdziestolatek leciał do Budapesztu z kryształem na kolanach, a "kobieta pracująca" była wtedy stewardessą. W filmie "Sprawy pilota Maresza" mamy historię, wracającego po wojnie pilota dywizjonów polskich w Wielkiej Brytanii, który rozpoczyna pracę dla LOT-u, ale to we "Wniebowziętych" padają słynne słowa: "Człowiek musi sobie od czasu do czasu polatać." Albo taki oto piękny dialog:
– My z kolegą, często wędrujemy w powietrzu samolotami. A pani? Jak się czuje, pani Regino, w powietrzu?
– Całkiem, nie powiem. Całkiem możliwie.
Co zrobilibyście z wygraną w totka? Arkaszka Kozłowski (Zdzisław Maklakiewicz) i Lutek Narożniak (Jan Himilsbach) nie mieli wątpliwości. Kupują bilet na samolot i przez chwilę czują się innymi ludźmi.