Izrael zniknął z mapy Bliskiego Wschodu. Dlaczego? "Atlas odzwierciedla lokalne preferencje"

W wydanym przez Collins Bartholomew atlasie zabrakło Izraela.
W wydanym przez Collins Bartholomew atlasie zabrakło Izraela.
HarperCollins i należące do niego wydawnictwo Collins Bartholomew, gigant na rynku map i atlasów, od miesięcy sprzedawało atlas, który został wydany „specjalnie dla szkół na Bliskim Wschodzie”. Wydawnictwo reklamowało go jako taki, który zapewnia zrozumienie wyzwań, przed którymi stoi region oraz „odzwierciedla lokalne preferencje”. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że na mapie brakuje Izraela.


Kiedy o sprawie poinformował katolicki magazyn „Tablet”, przedstawiciele wydawnictwa zareagowali błyskawicznie wydając oświadczenie, w którym wyrazili żal za pominięcie Izraela.” Ten produkt został wycofany ze sprzedaży, a pozostałe egzemplarze zostaną zniszczone. HarperCollins szczerze przeprasza za to niedopatrzenie oraz przykrości, które ono spowodowało” – można przeczytać w oświadczeniu firmy.

Internauci byli bezlitośni w swoich komentarzach. „To niezwykle smutne i chore, że jeden z największych wydawców na świecie nie uznaje Izraela” – napisał jeden z nich. „To wstyd na cały świat” – napisał inny.

Jak mogło dojść do takiej intencjonalnej „pomyłki”? W rozmowie z „Tabletem” przedstawiciele wydawnictwa wyjaśniali, że umieszczenie Izraela w atlasach przeznaczonych na bliskowschodni rynek byłoby „niedopuszczalne”. Wycięli więc Izrael, by „odzwierciedlić lokalne preferencje”.

Źródło:
haaretz.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYBORY
0 0Pewne zwycięstwo PiS. Utrzymuje rząd z jeszcze większym poparciem
WYWIAD 0 0Okrzyknięto ją feministką, choć... sama nie rozumie dlaczego. Natchniona rozmowa z Mery Spolsky
Burgenland Tourismus 0 0Takiej Austrii na pewno nie znacie. Jesienny wypad do Burgenlandu zmieni wasze myślenie o tym kraju
0 0W Białymstoku tej zimy WOŚP nie zagra. No, chyba że stanie się cud