Trzy po trzy. Filmy polecają Artur Liebhart, Bartosz Czartoryski i Piotr Pluciński

Artur Liebhart
Artur Liebhart Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Piątek jak zwykle filmowy. Trzech mężczyzn, trzech znawców kina, trzech blogerów naTemat. I po trzy propozycje. Specjalnie dla was filmy polecają: Artur Liebhart - dyrektor festiwalu Planete + Doc, Bartosz Czartoryski - krytyk filmowy oraz Piotr Pluciński - dziennikarz kulturalny i krytyk filmowy.


Artur Liebhart

Dyrektor festiwalu Planete + Doc. Prowadzi blog w serwisie naTemat.pl, w którym film jako dzieło sztuki i źródło poznania i samopoznania gości bardzo często.

"Łowcy głów", reż. reż. Morten Tyldum
Film jest oparty o super thriller skandynawskiego pisarza Jo Nesbo. Produkcja jest przedstawicielką ciekawego podgatunku filmów kryminalnych. Warto zobaczyć.""Księstwo", reż. Andrzej Barański
"To propozycja dla inteligentów. Nie oglądałem tego filmu, ale polecam go w ciemno. Nawet gdyby produkcja miała być nieudana, to każdy kontakt z filmem Barańskiego jest wartościowy."
"Hell", reż. Tim Fehlbaum
"To postapokaliptyczny thriller, w którym pomysł przerósł budżet. A dobry pomysł to już połowa sukcesu."


Bartosz Czartoryski

Krytyk filmowy i tłumacz literacki. Miłośnik kultury popularnej, entuzjasta kina klasy B oraz wielkich dokonań światowej kinematografii. W serwisie naTemat.pl ma bloga, na którym pisze, co w kulturze piszczy. Pod adresem killallmovies.blogspot.com prowadzi swoją własną stronę.

"Avengers", reż. Joss Whedon
"Film polecam w ciemno, bo jeszcze nie miałem okazji go obejrzeć, lecz mocno trzymam kciuki za Avengers - zapowiada się blockbuster totalny, konglomerat wszystkiego, co w kinie komiksowym efektowne i głośne. I choć podobne crossovery, czyli przenikanie się różnych filmowych światów, nie są w kinie nowością, dopiero technologiczny rozwój komputerowych efektów specjalnych umożliwił stworzenie podobnego widowiska. Na dodatek za projektem stoi Joss Whedon, człowiek cieszący się wśród maniaków popukultury istnym kultem."


"Seksualni, niebezpieczni", reż. Ben Palmer
"Nieco ryzykowny wybór, bowiem nie wierzę, żeby Seksualni, niebezpieczni jakoś szczególnie spodobali się polskim widzom - ten film jest niejakim przedłużeniem popularnego na Wyspach serialu komediowego i bez jego znajomości trudno odnaleźć się w świecie chłopaków z londyńskich przedmieść. Wiecznie spragnieni fizycznego zbliżenia z płcią przeciwną, niezmiennie wulgarni i ekstremalnie obsceniczni, angielscy licealiści tym razem zawitają na Kretę. Tam oczywiście spotkają ich te same poniżenia co w ojczyźnie. Ku uciesze widza."

"Łowcy głów", reż. Morten Tyldum
"Ekranizacja bestsellerowej powieści skandynawskiego mistrza prozy sensacyjnej i kryminału, Jo Nesbo. Łowcy głów to mieszanka wykręconego, kpiarskiego heist movie - czyli filmu o spektakularnym przekręcie - oraz rasowego thrillera. Innymi słowy, strzela się tutaj w tył głowy z uśmiechem na ustach, a każdy próbuje wykiwać każdego. Roger, główny bohater, pracuje w kadrach wielkiej norweskiej filmy, zaś w wolnych chwilach zajmuje się kradzieżą dzieł sztuki. Oczywiście wszystko w imię miłości."


Piotr Pluciński

Dziennikarz, krytyk filmowy, bloger. Na co dzień zajmuje się kinem, dla naTemat pisze o swoich pozostałych pasjach - grach i komiksach. Pod adresem facebook.com/zgornejpolki prowadzi własny fanpage.

"Raid", reż. Gareth Evans
"To najlepszy film, jaki widziałem w ciągu ostatnich kilku miesięcy. A jednocześnie… najgorszy. Dynamiczny zwiastun drażni widzów na całym świecie od kilku miesięcy, ale efekt finalny przerasta najśmielsze oczekiwania. Indonezyjska produkcja Garetha Evansa to widowiskowe, ekstremalnie brutalne i do cna głupie kino sensacyjne, które z jednej strony zachwyca brawurową i realistyczną choreografią walk, a z drugiej wprawia w zakłopotanie szczątkową fabułą, mitologizacją lokalnego świata przestępczego czy kiepskim wyczuciem dramaturgii. Jedno jest pewne – czegoś takiego jeszcze w tym gatunku nie było!"

"Dom w głębi lasu", reż. Drew Goddard
"Ponoć horror dekady. Osobiście się z tym nie zgadzam, co nie zmienia jednak faktu, że film Jossa Whedona i Drew Godarda w bardzo ciekawy, inteligentny sposób eksploruje granice gatunku, jakim jest kino grozy. Ale Dom... robi też coś więcej – śmiało wychodzi poza oczywisty nawias gry ze schematami filmowymi i pokazuje całe widowisko od zaplecza. To jeden z tych hitów, o których przez lata będzie się jeszcze mówić, ale przed seansem warto jednak wiedzieć o nim mniej, niż więcej. Dlatego napiszę tylko: warto!"

"Roman Polański: Moje życie", reż. Laurent Bouzereau
"Czekam na tę spowiedź. W pierwszym od wielu lat, opublikowanym w tygodniku Wprost wywiadzie Roman Polański obiecuje, że w dokumencie tym rozlicza się z ciemnych stron swojego życia - w Moim życiu po raz pierwszy mają paść jego słowa na temat morderstwa Sharon Tate czy sprawy 13-letniej Samanthy Geimer. Za kamerą tego wyjątkowego filmu, nakręconego w trakcie aresztu domowego w szwajcarskim Gstaad, stanął ceniony dokumentalista Laurent Bouzereau, do tej pory związany z realizacją (znakomitych!) materiałów dodatkowych na dvd i blu-ray. O efekt końcowy jestem więc spokojny."

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WARTO WIEDZIEĆ 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż