
Pani Iwona Gradowska z Opola o wczesnym dzieciństwie spędzonym z ojcem alkoholikiem zdecydowała się opowiedzieć, kiedy okazało się, że wkrótce będzie musiała regularnie płacić za jego pobyt w opolskim Domu Pomocy Społecznej.
Roszczeniowa postawa mężczyzny szybko stała się widoczna. – Dziadek nie raz opowiadał mi, że ojciec przyjeżdżał do niego pijany i odgrażał się, że wszystkich nas pozwie o pieniądze, że alimenty mu się należą – mówi kobieta.
Podstawę prawną dochodzenia roszczeń alimentacyjnych przez rodziców wobec dzieci regulują przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z art. 133 par. 2 rodzic może domagać się alimentów od dziecka tylko w przypadku, gdy znajduje się w niedostatku.
Wysokość alimentów będzie uzależniona od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego (w tym przypadku - rodzica) oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego (dziecka).
Kodeks rodzinny i opiekuńczy
Art. 144[1]
Zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka.
W przypadku naszej bohaterki sprawa skończyła się na groźbach – mężczyzna, choć o tym wielokrotnie uprzedzał – do sądu o alimenty nie wystąpił.
– Obowiązek ponoszenia opłat za pobyt w DPS powstaje ex lege i nie jest uzależniony od ustalenia obowiązku alimentacyjnego w drodze wyroku sądu – dodają prawnicy. – Nie ma więc tutaj także możliwości powołania się na wymieniony wyżej art. 144 [1] kodeksu rodzinnego i opiekuńczego o zasadach współżycia społecznego.
Ustawa o pomocy społecznej
Art. 64.
Osoby wnoszące opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej można zwolnić, na ich wniosek, częściowo lub całkowicie z tej opłaty, w szczególności jeżeli:
1) wnoszą opłatę za pobyt innych członków rodziny w domu pomocy społecznej, ośrodku wsparcia lub innej placówce;
2) występują uzasadnione okoliczności, zwłaszcza długotrwała choroba, bezrobocie, niepełnosprawność, śmierć członka rodziny, straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych;
3) małżonkowie, zstępni, wstępni utrzymują się z jednego świadczenia lub wynagrodzenia;
4) osoba obowiązana do wnoszenia opłaty jest w ciąży lub samotnie wychowuje dziecko.