Dużo ćwiczysz? Zmniejszasz ryzyko pojawienia się nadciśnienia
Anna Zwolińska
09 lutego 2015, 13:02·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 09 lutego 2015, 13:02
To nie nowość, że ćwiczenia znakomicie wpływają na zdrowie i samopoczucie. Zapobiegają niektórym schorzeniom, zapewniają przypływ energii i hormonów szczęścia, dają gwarancję lepszego snu czy nawet seksu. Teraz można do tej listy dopisać kolejną zaletę aktywności fizycznej. Naukowcy informują, że osoby pozostające w formie wykazują mniejsze ryzyko nadciśnienia.
Reklama.
Ćwiczenia receptą na zdrowie
Czy ćwiczenia mogą zapobiegać nadciśnieniu – przypadłości, która prowadzi do udaru, niewydolności serca czy nerek (dowiedz się, jak zapobiegać nadciśnieniu: http://portal.abczdrowie.pl/jak-walczyc-z-nadcisnieniem-prezentacja-edukacyjna)? Badania opublikowane na łamach czasopisma American Heart Association przeanalizowały powiązanie formy fizycznej z nadciśnieniem wśród pacjentów przechodzących test wysiłkowy na bieżni stacjonarnej, który miał wykluczyć niedokrwienie jako przyczynę bólów klatki piersiowej lub zadyszki.
„Jeśli ćwiczysz i jesteś w formie, to ryzyko nadciśnienia jest znacznie mniejsze niż u kogoś, kto ma identyczne cechy, ale nie jest wysportowany” – twierdzi dr Mouaz H. Al-Mallah, główny autor badania. Prawidłowe ciśnienie krwi to 120/80 mm Hg – pierwsza liczba określa ciśnienie skurczowe, druga rozkurczowe. Przyjmuje się, że ciśnienie jest wysokie, jeśli przekracza wartość 140/90 mm Hg.
Istnieją dwa rodzaje nadciśnienia. Pierwsze z nich jest spowodowane przez inną chorobę, np. schorzenia nerek czy problemy z tarczycą, drugie natomiast nie ma możliwej do zidentyfikowania przyczyny i rozwija się stopniowo przez okres wielu lat. W Polsce na nadciśnienie choruje już ponad 10 milionów osób, według danych z 2012 roku. Takie statystyki są niepokojące, ponieważ nadciśnienie powiązane jest z wieloma innymi chorobami i powoduje w naszym kraju około 48 proc. zgonów.
Szczegóły badań
Naukowcy ocenili 57284 uczestników badania z lat 1991-2009, którzy przechodzili testy wysiłkowe. Wśród nich 35175 osób miało w swojej historii medycznej zapis o nadciśnieniu. Zespół zmierzył sprawność fizyczną pacjentów poprzez oszacowanie ilości tlenu, którą organizm zużywa na kilogram masy ciała na minutę i w związku z tym ilość spalanej energii, wyrażonej za pomocą równoważnika metabolicznego MET.
MET to ilość energii poświęcanej przez ciało w spoczynku, duża ilość MET odzwierciedla więc intensywny trening. Badacze stwierdzili, że osoby, u których najbardziej intensywne ćwiczenia wynosiły mniej niż 6 MET miały ponad 70 proc. większe ryzyko nadciśnienia na początku badania. Natomiast uczestnicy, których maksymalny trening wynosił 12 MET mieli o 50 proc. niższe ryzyko nadciśnienia.
Ponad 8 tysięcy nowych przypadków nadciśnienia zostało odnotowanych w kartach pacjentów w okresie późniejszym. Wśród nich 49 proc. wystąpiło wśród osób z najniższymi osiągami (mniej niż 6 MET), a jedynie 21 proc. wśród osób z najwyższymi wynikami (ponad 12 MET).
Sprawność fizyczna mocnym czynnikiem prognostycznym nadciśnienia
Pomimo tego, że w badaniach zastosowano dużą i zróżnicowaną grupę osób, uczestnicy zostali skierowani na test wysiłkowy, co wskazuje na to, że ich początkowe ryzyko chorób układu krwionośnego było wyższe niż to ma miejsce u ogółu. Innym ograniczeniem badania był brak pomiaru przypadkowego nadciśnienia w środowisku szpitalnym.
Zdaniem dr Al-Mallah potrzebne są dalsze badania, aby określić, jak wyższe czy niższe poziomy sprawności fizycznej wpływają na ryzyko nadciśnienia z czasem. Aktywność fizyczna nie została formalnie przedstawiona w badaniach, co również mogłoby zostać uzupełnione w przyszłości.
Nadciśnienie powiązano z wysokim ryzykiem chorób układu krążenia, które są główną przyczyną przedwczesnej śmierci w rozwiniętym świecie. Natomiast duża dawka aktywności fizycznej wpływa na ochronę organizmu przed niektórymi przypadłościami, do których można teraz zaliczyć nadciśnienie (sprawdź, jak ćwiczenia mogą pomóc odzyskać zdrowie: http://portal.abczdrowie.pl/9-problemow-zdrowotnych-ktore-mozesz-rozwiazac-cwiczac).
„Sprawność fizyczna to silny czynnik prognostyczny, który pozwala określić, kto będzie cierpiał na nadciśnienie, a kto nie” – wyjaśnia dr Al-Mallah. – „To jasne przesłanie dla nas wszystkich: zarówno pacjentów, jak i lekarzy. To niezwykle ważne, aby zadbać o formę.”