Od 1 marca zacznie obowiązywać nowy wzór dowodu osobistego. Nowe dokumenty będą lepiej zabezpieczone, co utrudni życie fałszerzom. MSW postanowiło przy tym zrezygnować z umieszczania w dowodzie adresu zameldowania, rysopisu oraz zeskanowanego podpisu właściciela.
Wokół nowych dowodów osobistych narosło sporo wątpliwości, dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych postanowiło wyjaśnić podstawowe z nich. Przede wszystkim resort podkreślił, że dowody wystawione przed 1 marca 2015 roku zachowają ważność do wskazanego w nich terminu, więc ich posiadacze nie będą musieli już teraz występować o nowy dokument.
Nowy dowód będzie można wyrobić w dowolnym urzędzie gminy, a nie tylko tym, który jest właściwy ze względu na miejsce zameldowania. Adres zameldowania nie będzie przy tym wymieniony w nowym dokumencie. Takie rozwiązanie ma pomóc przeprowadzającym się obywatelom.
– Do tej pory około 400 tys. osób rocznie było zmuszonych do wymiany dowodu osobistego z powodu zmiany adresu zameldowania. Z nowego wzoru dowodu osobistego zniknie adres. Dzięki temu, przy zmianie meldunku, nie będzie trzeba każdorazowo wymieniać dokumentu tożsamości – zaznaczono w komunikacie MSW.
Resort uspokoił jednocześnie, że nowe dowody nie sprowadzą na swoich właścicieli żadnych trudności bankowych. Po skonsultowaniu się ze Związkiem Banków Polskich ustalono, że podczas udzielania kredytu czy otwierania konta banki zadowolą się pisemnym oświadczeniem o adresie zameldowania.
– W takim oświadczeniu klient banku potwierdzi prawdziwość podanych danych własnoręcznym podpisem – zaznaczyło MSW. Podobne oświadczenie będą mogli honorować m.in. notariusze.