Łuszczyca – choroba, która dopada coraz więcej osób

http://pixabay.com/pl/r%C4%99ka-do-chodzenia-laska-rami%C4%99-588982/ CC0 1.0
Łuszczyca to przewlekła, niezakaźna choroba układu immunologicznego wpływająca na skórę i niekiedy na stawy. Mimo że zapada na nią coraz więcej osób, w Polsce wzrasta jej wykrywalność. Dermatolodzy apelują, żeby osoby doświadczające objawów nie leczyły się same, a koniecznie udały się do lekarza, który postawi właściwą diagnozę i zaleci odpowiednie leki.

Gorsza jakość życia cierpiących na łuszczycę

Do łuszczycy dochodzi, kiedy układ immunologiczny sprawia, że skóra zaczyna regenerować się w niezwykle szybkim tempie. Zwykle komórki skóry tworzą się w dolnych jej warstwach, a następnie dojrzewają, wychodzą na powierzchnię i są zrzucane w przeciągu 28-30 dni. Jednak u osób cierpiących na łuszczycę komórki tworzą się, dojrzewają i są zrzucane w ciągu tygodnia.

Ponieważ nowe komórki nie mogą zostać zrzucone dość szybko, dochodzi do ich akumulacji na powierzchni skóry, tworząc warstwę łusek w stanie zapalnym. Niektórzy pacjenci mają również problemy z bólem stawów, tzw. łuszczycowe zapalenie stawów. Niestety choroba nie jest uleczalna, ale możliwe jest leczenie jej objawów.

Lekarze podkreślają, że nawet 90 proc. chorych na łuszczycę cierpi na jej łagodny przebieg, co pozwala normalnie funkcjonować. Wielu z nas nawet nie wie, że choruje. Z drugiej strony przykłada się coraz więcej wagi do wyglądu skóry i odwiedza dermatologów, w związku z czym wykrywalność choroby jest większa.


Emocjonalny koszt łuszczycy

Poza objawami fizycznymi łuszczycy pacjenci muszą zmagać się z jej emocjonalnym i psychologicznym aspektem, co już wykracza poza ramy estetyki. Wiele zwykłych czynności, takich jak pójście do fryzjera, podanie dłoni nowo poznanej osobie, noszenie krótkich rękawów, pójście na randkę może wywoływać lęk i uczucie zażenowania. Jeśli zmiany występują w widocznych miejscach lub na dużych partiach skóry, osoby te mogą nawet popadać w depresję (dowiedz się, jaki związek ma łuszczyca z depresją: https://portal.abczdrowie.pl/luszczyca-a-depresja). Badania sugerują, że jakość życia pacjentów dotkniętych łuszczycą jest podobna jak cukrzyków bądź pacjentów onkologicznych.

Nic dziwnego więc, że depresja to częsta reakcja na cykliczne zaostrzanie się objawów choroby. Badania pokazują, że pacjenci mają większe wskaźniki depresji niż osoby zdrowe, dlatego powinno się zwrócić szczególną uwagę na ich zdrowie psychiczne.

Czy mam łuszczycę?

Objawy choroby to:

1. Swędzące, czerwone plamy zgrubionej skóry pokryte białawą powłoką.
2. Gładkie, błyszczące, wrażliwe płaty skóry.
3. Białe bąble otoczone zaczerwienioną skórą.
4. Niezwykle bolesne rozprzestrzenione obszary zaczerwienionej wysypki.
5. Żółtawe, podziurkowane lub luźne paznokcie u rąk lub nóg.
6. Ból stawów, opuchlizna lub sztywność.

Objawy mogą się różnić indywidualnie, a ich zaostrzenie może nastąpić w wyniku wielu czynników, takich jak stres, nadmierna konsumpcja alkoholu, palenie papierosów oraz zażywania niektórych leków. Łuszczyca może pojawić się na całym ciele, ale najczęściej na łokciach, kolanach, krzyżu oraz skórze głowy (poznaj domowe sposoby na egzemę i łuszczycę: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-egzeme-i-luszczyce).

Szacuje się, że łuszczyca dotyka około 2-3 proc. populacji. Zwykle wykrywa się ją u osób w wieku od 15 do 35 lat, ale może pojawić się w dowolnym czasie. Zdaje się również istnieć powiązanie genetyczne – 1/3 cierpiących na łuszczycę ma członka rodziny chorującego na tę przypadłość. Co ciekawe, występuje zwykle u osób rasy kaukaskiej – najczęściej w krajach skandynawskich i północnej Europie, a rzadko w klimacie tropikalnym.

Jeśli wydaje ci się, że możesz chorować na łuszczycę, udaj się do dermatologa, który postawi prawidłową diagnozę. Upewnij się, że to właśnie ta dolegliwość, ponieważ wiele osób próbuje rozpoznać chorobę na własną rękę i w związku z tym stosuje niewłaściwe leczenie. Lekarze przestrzegają przed zażywaniem nieodpowiednich leków, bo może to w przyszłości utrudnić właściwą diagnozę i leczenie.

Dla osób chorujących na łuszczycę pojawiło się światełko w tunelu. Wyniki najnowszych badań klinicznych dotyczących leków biologicznych są obiecujące – ich skuteczność jest znacznie większa niż powszechnie stosowanych specyfików. Lekarze informują, że mogą być one dostępne dla polskich pacjentów już w tym roku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...