Andrzej Duda udał się we wtorek pod siedzibę Komisji Nadzoru Finansowego, by upomnieć się tam o prawa klientów banków, którzy „od lat narażani są na straty i jedne z najwyższych opłat bankowych w Europie i na świecie”. Kandydat PiS wezwał przy tym do przeprowadzenia „repolonizacji banków”.
– 15 mld złotych rocznie. Tyle banki zarabiają na Polakach, a te pieniądze nie zostają w naszym kraju, tylko zasilają budżety państw, z których pochodzą banki – tłumaczył Duda, podkreślając, że stosunki, jakie łączą banki z ich klientami, muszą „zostać wyrównane".
– Musi zostać wykonany szereg działań, które doprowadzą do tego, że nie będzie miażdżącej przewagi banku nad klientem. Tym powinna zająć się dziś KNF, poprzez wymuszanie na bankach, by opłaty i prowizje bankowe były niższe. One są jedne z najwyższych w Europie. 27 procent zysków banków to zysk z opłat i prowizji – podkreślił Duda.
Następnie kandydat przedstawił propozycję powołania Rzecznika Klienów Banków, który pomagałby konsumentom w kontaktach z bankami. Duda chciałby także doprowadzić do likwidacji bankowego tytułu egzekucyjnego.
– Nie ma uzasadnienia, by banki tak szybko mogły egzekwować pieniądze od swoich klientów. Który przedsiębiorca, inny niż te duże finansowe instytucje, ma takie możliwości? Żaden – zauważył europoseł, odnosząc się jednocześnie do sytuacji tzw. frankowiczów.
– To banki zarobiły na kredytach we frankach i to banki powinny ponieść odpowiedzialność. A państwo powinno działać tak, by ludzie nie byli skrzywdzeni. Bo dziś wielu Polaków jest pokrzywdzonych – oznajmił Duda.
Gdy reporterzy zapytali o zawieszonego w prawach członka Klubu Parlamentarnego PiS senatora Grzegorza Biereckiego, któremu tygodnik „Wprost” przypisał nieprawidłowości finansowe, Duda zaznaczył, że „wszystko powinno być realizowane tak, jak przewiduje to polskie prawo”.
„Wprost” twierdzi, że Bierecki „wyprowadził kilkadziesiąt milionów złotych do spółki, której jest dziś właścicielem i prezesem”.
„Wyprowadzenie” miało polegać na przekazaniu majątku zlikwidowanej Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych, która miała wspierać rozwój SKOK-ów w Polsce, spółce Spółdzielczy Instytut Naukowy G. Bierecki.