Lampka wina to popularny sposób na zakończenie ciężkiego dnia, jednak zdaniem specjalistów wieczorne drinki mogą zakłócać sen. Z badań opublikowanych w Alcoholism: Clinical & Experimental Research wynika, że wypicie czegoś mocniejszego przed pójściem spać pozwoli szybciej usnąć, jednak sam sen nie będzie już tak odprężający.
Reklama.
Alkohol zakłóca sen
Naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne chcieli poznać reakcję fizjologiczną mózgu na alkohol podczas snu. W badaniach wzięły udział 24 osoby w wieku 18-21 lat, które miały spędzić kilka nocy w laboratorium. Podczas jednej z nich uczestnikom podano drink w postaci soku pomarańczowego z wódką a w inne noce placebo – sok pomarańczowy wraz ze słomką zamoczoną w alkoholu. Uczestnicy mogli chodzić spać o zwykłej porze, ale ich głowy pokryte były elektrodami, które mierzyły fale mózgowe podczas snu za pomocą elektroencefalografu (EEG).
Nie było zaskoczeniem, że podczas nocy, kiedy uczestnicy wypijali drinka przed snem, dało się zaobserwować więcej powolnych wzorców oraz więcej tzw. aktywności delta – procesu powiązanego z aspektem wzmacniającym snu, kiedy to utrwala się pamięć, a neurony zostają zasłużenie odżywione.
To jednak nie wszystkie procesy zachodzące w mózgu. W tym samym czasie fale alfa również były zwiększone, co podczas normalnej fazy snu nie ma miejsca. Aktywność alfa zachodzi, kiedy mózg jest obudzony, ale odpoczywa. Nakładanie się obu rodzajów aktywności, alfa oraz delta prowadzi do zakłócenia snu, ponieważ funkcje alfa redukują odpoczynek neuronów w mózgu.
Co więcej, podwójną aktywność obserwuje się zwykle w przypadku osób cierpiących na przewlekły ból lub w testach laboratoryjnych, gdzie śpiących uczestników poddawano działaniu wstrząsów elektrycznych. „Z doświadczenia wiemy, że alkohol pomaga zasnąć szybciej i w związku z tym mogłoby się wydawać, że lepiej się po nim śpi. Jednak prawda jest taka, że to, co dzieje się, kiedy śpimy, nie wskazuje na dobrą jakość snu” – tłumaczą autorzy badania.
Podczas wcześniejszych testów połączenie wzorców alfa i delta podczas snu powiązane było także z sennością w ciągu dnia, budzeniem się bez uczucia wypoczęcia oraz objawami, takimi jak bóle głowy czy drażliwość. To, czy podobne symptomy pojawiają się wśród osób, które piją przed snem, nie jest w tej chwili jasne, jednak na zdrowy rozsądek można przypuszczać, że to możliwe.
Z drugiej strony nie oznacza to, że powinno się unikać alkoholu cały czas – okazjonalny drink przed snem nie wpłynie na jego jakość w znaczący sposób. Jednak jeśli co wieczór pijesz wino, może to mieć znaczący wpływ na zaburzenia snu (więcej informacji o zaburzeniach snu można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-snu).
Specjaliści przestrzegają przed używaniem alkoholu jako leku na bezsenność, gdyż może prowadzić to do uzależnienia. Alkohol jest podstępny – uważamy, że dzięki niemu sen jest lepszy, ale to nieprawda. Jeżeli często sięgasz po coś mocniejszego, żeby zasnąć, co często ma miejsce w przypadku bezsenności, istnieje większe prawdopodobieństwo lunatykowania, mówienia przez sen czy problemów z pamięcią (dowiedz się więcej o bezsenności: https://portal.abczdrowie.pl/bezsennosc-i-zapominalstwo).
Problemy z zaśnięciem można rozwiązać inaczej – skonsultuj się z lekarzem, który pomoże ci poprawić jakość snu, a przede wszystkim wykluczy choroby, takie jak bezdech senny i zaproponuje właściwe sposoby czy leki na lepszy sen. Wskazówki dotyczące poprawy jakości snu to m.in.:
1. Regularna aktywność fizyczna, jednak nie później niż kilka godzin przed pójściem spać.
2. Unikaj picia kawy (i innych napojów zawierających kofeinę) czy alkoholu oraz stosowania nikotyny przed snem, ostatnią kawę wypijaj około 4-6 godzin, zanim położysz się spać.
3. Unikaj spożywania ciężkostrawnych potraw przed snem.
4. Niektóre leki sprzedawane bez recepty mogą zawierać kofeinę i wpływać na jakość snu czy problemy z zaśnięciem.
5. Sypialnia powinna służyć jedynie do spania i uprawiania seksu, a nie za biuro czy salę telewizyjną.
6. Upewnij się, że w sypialni temperatura nie jest zbyt wysoka, ponieważ może to pogorszyć jakość snu.
7. Chodź spać i wstawaj o regularnych porach, nawet w weekendy.